2024. szeptember 19., 09:39

Sayfo Omar: Sorra dőlnek a tabuk a német migrációs politikában

Nagy figyelmet váltott ki a német koalíciós kormány intézkedése, amellyel kiterjesztették a határellenőrzést az illegális migráció feltartóztatása érdekében. Mennyire jelent fordulatot az intézkedés a német migrációs politikában, és mi áll a háttérben? Sayfo Omart, a Migrációkutató Intézet munkatársát kérdeztük.

migránsok a német határon
Fotó: TASR

„Németország nagy migrációs nyomás alatt áll. Csak a tavalyi évben 334 ezer menedékkérelmet adtak be az országban, ebből hozzávetőleg 266 ezer esetben dokumentumokkal nem rendelkező személyek fordultak a hatóságokhoz.

Idén sem csökkent a nyomás, látjuk azt, hogy a német társadalom cselekvésre készteti a politikát – legutóbb két keleti tartományban tört előre az illegális migrációt ellenző AfD”

– hangsúlyozta Sayfo Omar, hozzátéve, „egy ilyen helyzetben a politikának reagálnia kell, a határok ellenőrzése csak egy a szigorítások sorában, ami korábban elképzelhetetlen volt”.

A szakértő aláhúzta, „gondoljunk arra, hogy a közelmúltban elindult egy toloncjárat Németországból Afganisztánba, 28 olyan afgánt toloncoltak ki, akik valamilyen súlyos bűncselekményt követtek el Németországban. Mindezt úgy, hogy Berlin hivatalosan nem biztonságos országnak tartja Afganisztánt, és nincs diplomáciai kapcsolatuk a tálib kormánnyal, de katari közvetítéssel megoldották a kérdést.

Ezzel nyilvánvalóan a solingeni majd a mannheimi támadások utáni társadalmi nyomásra reagáltak a hatóságok”.
sayfo omar
Sayfo Omar
Fotó:  Gyurkovits Tamás/Migrációkutató Intézet
A szigorúbb határellenőrzés gyakorlati haszna még nem látszik

Sayfo Omar emlékeztetett, „más hasonlóan tabudöntögető lépés is történt a közelmúltban. Észak-Rajna-Vesztfália legfelsőbb közigazgatási bírósága egy szíriai polgár esetében mondta ki, nem jogosult az oltalomra, mert a hazájában nem lenne veszélyben az élete.

Tehát azt látjuk, hogy a szocialista vezetésű német kormány sorra dönti meg a korábbi tabukat a migrációs politikájában. Ami a határlezárást illeti, nem látjuk, hogy mennyire lesz hatásos.

Például Ausztria már bejelentette, hogy nem fogadja vissza azokat az embereket, akiket Németországból visszaküldenének. Tehát a lépés gyakorlati haszna még nem látszik”.

A szakértő hozzátette,

Berlin az ország nyugati határain is ellenőrzést vezetett be, ez azzal magyarázható, hogy Németországba nemcsak a balkáni útvonalon érkeznek migránsok.

A nyugat-afrikai útvonalon az elmúlt évben 150 százalékkal növekedett a forgalom, vagyis a Kanári-szigetekre jóval többen érkeznek. A központi spanyol kormány pedig, hogy elkerülje a feszültség fokozódását a félautonóm régióban, átszállítja a migránsokat a spanyol szárazföldre, akik azután jellemzően nem maradnak ott, és Franciaország, Belgium, de sok esetben Németország irányába indulnak tovább”.

Nem egyediek a német kormány lépései

„Azt is látni kell, hogy a német kormány lépései nem egyediek, több uniós államban érzékelhető hasonló társadalmi nyomás, amelynek hatására a kormányok szigorúbb intézkedéseket hoznak az illegális migráció feltartóztatására.

A nemrég elfogadott migrációs paktum a kötelező kvóták erőltetése ellenére több területen előrelépést jelent, de annak gyakorlati étvényre jutása legalább két évet vesz igénybe, ezt pedig a fokozódó társadalmi nyomás mellett a kormányok nem tudják kivárni, ezért nemzeti hatáskörben lépnek”

– hangsúlyozta Sayfo Omar.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.