Nógrádi György: Ha a NATO beavatkozna Ukrajnában, az a harmadik világháborút jelentené
Az elmúlt hetekben több nyugati politikus is arról beszélt, csapatokat kellene küldeni Ukrajnába. Mennyire reális az orosz-ukrán háború kiterjedése? Nógrádi György biztonságpolitikai elemzőt kérdeztük.

A NATO-t éppen 75 éve, 1949. április 4-én hozták létre az USA, Kanada és 10 európai állam részvételével. A szervezet azóta folyamatosan bővült - emlékeztet Nógrádi György, hozzátéve, a jelenlegi helyzetben a NATO-tagok egy részének katonai-politikai elitje abból indul ki, hogy közbe kell lépni Ukrajnában, mert Kijev nem szenvedhet vereséget.
- húzza alá Nógrádi.
"A NATO főtitkára most javasolta, hogy a tagállamok adjanak össze százmilliárd dollárt öt évre Ukrajnának, arra az esetre, ha Trump amerikai elnök lesz, és nem támogatja Ukrajnát. Minden tiszteletem a NATO főtitkáráé, de ha Trump elnök lesz, azokat az embereket, akik neki ellentmondanak, azonnal kirúgja. A másik megjegyzésem, hogy Trump pillanatok alatt rendet akar tenni Ukrajnában, és véleményem szerint meg is teszi" - hangsúlyozza Nógrádi, hozzátéve, a döntést a százmilliárd dollárról nyárra akarják meghozni. A biztonságpolitikai elemző szerint azonban "nyárig a helyzet Ukrajnában még sokat változhat".
Nógrádi emlékeztet,
Nógrádi hozzáteszi, "Párizs azért emlegeti a francia beavatkozást Ukrajnában, mert európai vezető szerepre törekszik. Az orosz védelmi miniszter a napokban egyeztetett francia kollégájával, és egyértelművé tette, a francia csapatokat orosz csapások fogják érni, ha belépnek Ukrajna területére. Abban a pillanatban a francia védelmi miniszter már témát váltott, s garantálta, hogy Oroszországot támogatják a terrorizmus elleni harcban. Tehát azt látjuk, hogy rengeteg erő és ellenerő csap össze".
Nógrádi emlékeztet,
Az oroszok a meglévő NATO-fölényt csak atomcsapásokkal tudják kiegyenlíteni. Tehát minden elképzelés, hogy a NATO beavatkozik és közbelép, az a harmadik világháborút jelentené. A NATO is folyamatosan vizsgálja, hol vannak a vörös vonalak, az ukrajnai beavatkozás jelenleg hál' Istennek, nincs napirenden".
A biztonságpolitikai elemző arra is kitért, hamarosan új főtitkár kerül a NATO élére, azonban Jens Stoltenberg utódjának személyében nincs egyetértés a tagállamok között. "Az Egyesült Államok jelezte, hogy bár szimpatikus számukra Klaus Iohannis leköszönő román államfő, Mark Rutte korábbi holland kormányfőt látnák szívesen a szervezet élén. Magyarország ezt biztosan megvétózza, mert számukra Rutte jelölése elfogadhatatlan. Nyilván kompromisszum születik majd, meglátjuk, ki lesz a NATO új főtitkára" - hangsúlyozza Nógrádi.