Névai Gábor: Németország nem most gyógyul meg
A parlamenti választások utáni Németország térképét sokféleképpen lehet nézni. Az európai föderalisták, liberálisok és baloldaliak inkább azt látják benne, hogy az egykori Nyugat-Németország „immunis” az új kihívó, az AfD „demagógiájára”, ami inkább „keletre jellemző”, mert „ott kommunizmus volt” és a migránsterrort eltűrő Berlin szíve továbbra is „zöld és a baloldalon van.” Ezzel nyugtathatják magukat. És azzal, hogy a CDU nem veszélyes rájuk. Ez utóbbi igaz is.

Ám lehet mindennek olyan olvasata is, hogy Kelet-Németországban pont azért erősebb az emberek valóságérzékelése, mert 40 év kőkemény, a Stasi esetében akár a nácikra is emlékeztető elnyomás hozzáedzette őket a realitások felismeréséhez és nehezebben megy a fejükbe a véget nem érően bűntudatkeltő agymosás és népnevelés, amely 1945 óta (nekik csak 1990 után) jellemzője az egykori NSZK-nak.
Ahol hetente-havonta támadják meg a békés polgárokat, ott már nem elég egy pici migrációs szigorítgatás és egy kicsit kevesebb ideologikus nyomás a gazdaságon. Ott jobbra kellene fordulni. Nemcsak a 80 éves „bűnös nép-koncepció” tarthatatlan immár. Csakhogy ahol a politikai centrum kvázi a balközépen van, nehéz megérteni a teljesen megváltozott világot. Kicsit már a múlt század második felének végén is, de 2005 óta végképp a német uniópártok (CDU-CSU) és a szociáldemokrata párt (SPD) egyfajta nagy népfrontként igazgatták Németország és sokáig Európa ügyeit. Az utolsó jobbközép kancellár Helmuth Kohl volt, és az ő pártszövetsége hasonlított utoljára arra, amilyen célból azt létrehozták:
hogy ne legyen több háború a kontinensen, legyen viszont konzervatív, értékelvű társadalompolitika, patriotizmus, antikommunizmus, pörgő gazdaság és laza, gyakorlatias együttműködés más országokkal. Ettől lett például Bajorország a világ egyik, ha nem a legjobb helye.
Most már nem elég a 50-60 évvel ezelőtti időkből terrorista gyökerekkel is rendelkező, a gazdaságot szándékosan gyengítő, szélsőséges, kommunisztikus ideákat megvalósító zöldpárt ellenzékbe szorítása: szembe kellene nézni azzal a teljes tévúttal, amit az elmúlt 4, de bizonyos értelemben 20 év jelent! Emiatt az egész baloldalt ki kéne pakolni a kormányból.
Ehhez persze valódi nagykoalíció (CDU/CSU-AfD) lenne szükséges, ami ugyan kifejezné a választói akaratot, hiszen a választók fele jobboldali erőkre voksolt, és ha a kiesett szabaddemokratákat is ide számoljuk, akkor az már 54%. Ami Németországban elképesztő eredmény! De itt is felül kell azt írni, ahogyan Franciaországban, Hollandiában, Ausztriában és máshol is, hiszen a baloldali ideológiák érvényesítése fontosabb, mint a „nem eléggé tájékozott, vidéki választók” akarata. Nyilvánvalóan nem lesz nagykoalíció, ehhez túlzottan gyönge, bizonytalan és a régi, XX. századi reflexek, dogmák foglya a német politikai osztály. Lehet ezt csinálni, láttuk már párszor a történelemben, hogy milyen ingakilengés lehet a vége. A kétszeres méretűre nőtt AfD-fazékban így hát tovább rotyog a változás iránti igény és a düh.
Lesz az még nagyobb is.
A szomorújáték folytatódik.
