2025. április 21., 12:02

Németországban a Microsoft programokat törlik a számítógépekről

Schleswig-Holstein német szövetségi tartomány eltávolítja a közigazgatásban dolgozók számítógépeiről a Microsoft amerikai multinacionális cég irodai programjait, például a Word, Excel és Outlook programokat. 

Hogyan tovább?
Illusztráció
Fotó: unsplash.com/Microsoft

Ennek egyik oka állítólag

Donald Trump amerikai elnök agresszív és kiszámíthatatlan politikája, illetve az amerikai tech-óriások”.

Ezeket nyílt forráskódú szoftverekkel kívánják helyettesíteni.

Így jellemezte a helyzetet a Bild, amely azt is felvetette, hogy más tartományok is követhetik Schleswig-Holstein példáját, ahol mintegy 60 ezer munkavállaló és számítógépeik lesznek érintettek. A lap szerint ugyanis az északnyugat-németországi régió „az első szövetségi tartomány”, amely lemondott az alkalmazásokról.

A Word szövegszerkesztő program és az Excel statisztikai program lesz kidobva. Nemrég ugyanez történt az Outlook e-mail alkalmazással is”

- ismertette a Bild a radikális lépést. Teszi ezt egy olyan szövetségi állam, amelynek miniszterelnöke, Daniel Günther a leendő kancellár, Friedrich Merz kereszténydemokrata uniójának (CDU) a tagja.

A projekt atyja Dirk Schrödter (CDU), az állam digitalizációért felelős minisztere és a tartományi miniszterelnöki hivatal vezetője.

A nagy, főleg nem európai szolgáltatók szoftvermegoldásainak fogságba esése nemcsak a biztonságunkat veszélyezteti, hanem megbénítja a digitális üzletágunk növekedését is”

- magyarázta Schrödter, aki szerint a közszféra adminisztrációja nem függhet egyetlen cégtől. Ez szerinte a polgárok adatainak védelmére is vonatkozik, különben a közszféra kiszolgáltatottá, sőt talán zsarolhatóvá válik.

A tartományi miniszterelnöki hivatalból az a hír járja, hogy a jelenlegi geopolitikai fejlemények minden eddiginél sürgetőbbé teszik az ezzel kapcsolatos intézkedések szükségességét.

A Bild emlékeztetett arra, hogy Trump közvetlenül a Fehér Házba való visszatérése után „hatalmas kitöréseket” váltott ki, amikor bírálta az amerikai technológiai vállalatokat szabályozó európai törvényeket, és büntetővámokkal kezdett el hadonászni.

A technológiai milliárdosok befolyása és nyomása a politikai folyamatokra masszívan növekszik”

- írta a lap, utalva Elon Musk milliárdosra, aki az amerikai közszolgálat megreformálására készül, és akinek SpaceX műholdhálózata létfontosságú Ukrajna Oroszországgal vívott háborújában.

A jelenlegi elnökkel korábban megromlott viszonyt javította a Meta vezetője, Mark Zuckerberg is, amikor Trump beiktatása előtt bejelentette, hogy eltörli a tényellenőrzést a Facebook és az Instagram platformokon. Trump már régóta erre törekedett.

Ami a Microsoft alapítóját, Bill Gatest illeti, nemrég azzal került a címlapokra, hogy azzal dicsekedett: januárban háromórás vacsorát adott Trumpnak.

Őszintén szólva meglepett, hogy milyen nagy érdeklődést mutatott az általam felvetett kérdések iránt”

- mondta akkor Gates a New York Post szerint.

Schleswig-Holstein most már nem lehet többé az amerikai digitális hegemónok karmai között.

A digitális szuverenitást az úgynevezett nyílt forráskódú szoftverek használatával érhetjük el”

- magyarázta Schrödter, utalva azokra a termékekre, amelyek nem függnek egyetlen cégtől sem.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.