Moszkva átadta Washingtonnak az energetikai létesítmények elleni ukrán támadások dokumentációját
Oroszország átadta az Egyesült Államoknak, valamint az ENSZ-nek és az EBESZ-nek az energetikai létesítmények elleni támadásokra vonatkozó moratórium ukrán megsértésével kapcsolatos anyagokat - közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter újságírókkal kedden Moszkvában.

A moratóriumra vonatkozó megállapodás teljesítése kedden téma volt Vlagyimir Putyin elnöknek az orosz biztonsági tanács állandó tagjaival folytatott videokonferenciáján.
"Az Andrej Belouszov (orosz védelmi miniszter) által a biztonsági tanács ülésén említett jogsértések listáját átadtuk Mike Waltznak, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának. Ezt a listát elküldtem Marco Rubio amerikai külügyminiszternek, és elküldtük az ENSZ-ben és az EBESZ-ben lévő képviselőinknek is, hogy konkrét tényekkel alátámasztva mutassák meg munkájuk során, mit ér a jelenlegi ukrán hatóságok szava, ha nevezhetjük őket hatóságoknak" - mondta.
Az orosz védelmi minisztérium, amely a kezdetektől a moratórium folyamatos megsértésével vádolta az ukrán felet, kedden közölte, hogy egy ukrán drón hétfő reggel legkevesebb négy bombát dobott le Tavrija-Energo vállalat Zaporizzsja megyei novohorjivkai (Novogorjevka) elektromos állomásra. Emiatt a Tokmaki járás két településének lakói áram nélkül maradtak. Emellett dróncsapás ért egy teljes transzformátor-alállomást a Belgorod megyei Szmorogyino faluban. Ott egy nagyfeszültségű vezeték vált működésképtelenné, így több mint 1200 Grajvoroni járásbeli lakos maradt áram nélkül.
Lavrov azt is elmondta a sajtónak, hogy előkészületben van egy újabb orosz-amerikai találkozó a kétoldalú kapcsolatokat, a moszkvai amerikai és washingtoni orosz nagykövetség működését akadályozó irritáló tényezők kiküszöbölése és a kapcsolatok normalizálása érdekében.
- mondta.
Közölte, hogy nem akar jóslatokba bocsátkozni, de Moszkva lát előrelépést a kapcsolatokban. Lavrov szerint "az amerikai partnerek részéről szándék mutatkozik arra, hogy ezeket a diplomáciai gyakorlat szempontjából teljesen elfogadhatatlan akadályokat elhárítsák a diplomaták normális munkája elől".
Hangsúlyozta, hogy nem Moszkva kezdte el akadályozni a diplomaták munkáját, hanem még Barack Obama amerikai elnök kormányzata. Lavrov emlékeztetett arra, hogy Oroszország az ilyen akciókra mindössze a kölcsönösség törvénye szerint reagál, amelyet "senki sem mondott fel" a diplomáciában.
Bejelentette, hogy Oroszország konkrét intézkedésekre tett javaslatot a "fekete-tengeri kezdeményezés" keretében. Lavrov szerint ezekre azért van szükség, hogy el lehessen kerülni a 2022-ben jóváhagyott "gabonaalku" szomorú tapasztalatait.
- nyilatkozott az orosz külügyminiszter.