Merz másképp beszél Ukrajnáról, mint Scholz
Ukrajnának képesnek kell lennie arra, hogy befolyásolja az eseményeket és meghatározza az ütemet az Oroszországgal vívott háború csataterén.

Friedrich Merz szerint stratégiai változásokat érhetne el a konfliktusban a Krím elleni rakétatámadással, ahol Oroszországnak logisztikai központja van. A német Taurus rakéták is segíthetnék ezt a változást.
A 19 kilométer hosszú híd, amely összeköti Oroszországot a Krím félszigettel, kulcsszerepet játszik az orosz csapatok ellátásában. Építése a Krím 2014-es annektálása után kezdődött, és 2018-ban fejeződött be. Ukrajna már többször megtámadta, 2022 októberében és 2023 júliusában.
- mondta Merz.
Azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajnának képesnek kell lennie „befolyásolni az eseményeket és meghatározni a harctéren a tempót”.
Merz azonban tagadta, hogy Németországnak a konfliktusba való közvetlen bevonására szólított volna fel.
- mondta.
Ukrajna már kapott amerikai ATACMS rakétákat, valamint francia-brit SCALP/Storm Shadow rakétákat, amelyek alkalmasak megszállt területeken lévő célpontok, köztük a Krím elleni támadásra. Emellett a szövetségesek 2024 végéig engedélyezték ezek használatát az orosz határ menti területeken, például Kurszkban és Brjanszkban lévő katonai célpontok ellen.
Az interjúban Merz határozottan elítélte az ukrajnai Szumi város elleni orosz támadást is, amelyben április 13-án legalább 34 civil meghalt és több mint 100 megsebesült. Ezt „súlyos háborús bűncselekménynek” nevezte, és üzent azoknak, akik még mindig hisznek a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való tárgyalásokban:
Merz szerint Moszkva a tárgyalási hajlandóság minden jelét gyengeségnek tekinti. Emlékeztetett Orbán Viktor magyar miniszterelnök tavalyi moszkvai látogatására is, amelyet egy kijevi gyermekkórház elleni rakétatámadás követett (ez azonban nem nyert bizonyítást - a szerk. megj.).