Végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát
Végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát szombaton délután a Santa Maria Maggiore-bazilikában. A hétfőn elhunyt katolikus egyházfő gyászszertartása délelőtt több tízezer egybegyűlt előtt 10 órakor gyászmisével kezdődött a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren, és nem sokkal dél után ért véget. Ezután a Ferenc pápa koporsóját szállító menet a vatikáni Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikához vonult, ahol végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát.

A sírbatételt Kevin Joseph Farrell camerlengo bíboros vezette, a szertartás a kezdő imák után zárt ajtók mögött zajlott. Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezték örök nyugalomra. Kérése szerint sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Az egyházfő egyszerű, díszítés nélküli sírján mellkeresztjének felnagyított mása és a "Franciscus" felirat látható.
A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti téren ma este 9 órától rózsafüzér imádságot tartanak, vasárnap délután 4 órától pedig a bíborosi testület tagjai imádkoznak az elhunyt egyházfőért. Ferenc pápa sírját vasárnap reggel hét órától lehet látogatni. Ferenc pápa temetésével megkezdődött a kilencnapos gyász (novenidales) időszaka, amely május 4-én zárul. A következő pápát megválasztó konklávé várhatóan május 5. és 10. között kezdődik. A római katolikus egyház 266. pápája április 21-én, húsvéthétfőn, hunyt el 88 éves korában. Ő volt az első latin-amerikai és az első jezsuita pápa, aki 12 éven keresztül vezette az egyházat.
A délelőtti gyászszertartás után a pápa koporsóját átalakított, üvegtetejű pápamobilban vitték egy mintegy hat kilométeres úton. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotta a menetet, bennük Ferenc pápa családjának tagjai, bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglaltak helyet. Ferenc pápa koporsója az áthaladt a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érintette a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd ráfordult a Santa Maria Maggiore bazilikához vezető útra.
A menet lépésben haladt, hogy az út mellett álló hívek mindenkinek legyen lehetősége elbúcsúzni Ferenc pápától. A pápa koporsóját szállító menetet félórás útja során hívők százezrei köszöntötték tapssal, integetve. A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven "barátja" várta az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek fogadták a koporsót, egy-egy szál fehér rózsával kezükben, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került.
Emlékeztetett: az elhunyt egyházfő több alkalommal hivatkozott képletesen úgy az egyházra mint "tábori kórházra" egy csata után, ahol sok a sebesült. Egy ilyen egyház képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásuktól és életkörülményeiktől, gyógyítva a sebeiket. Hozzátette: Ferenc pápa számtalan gesztust tett a menekültek és az elvándorlók felé, és folytonosan hangsúlyozta a szegényekért végzett munka fontosságát. Jelentőségteljesnek nevezte, hogy Ferenc pápa első útja a sok ezer emberéletet követelő kivándorlás szimbólumának tekinthető Lampedusa szigetére vezetett. Negyvenhét apostoli útja közül különösen fontos volt a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az ISIS miatt oly sokat szenvedett iraki lakosság nyílt sebeire, emellett fontos volt a vallásközi párbeszéd szempontjából is - értékelt. 2024-es, négy ázsiai és óceániai országot érintő útja révén a pápa eljutott "a világ leginkább periférikus perifériájára" - mondta Giovanni Battista Re.
Szólt arról is: Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát a háborúk ellen. A háború ugyanis - miként mondta - csak az emberek halálát, a házak, a kórházak és az iskolák pusztulását hozza magával. A háború mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt, és ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség. Homíliája végén a bíborosi kollégium dékánja arra kérte Ferenc pápát, aki szerette azzal befejezni beszédeit, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte, hogy most ő imádkozzon értünk. Ferenc pápa, "az égből most te áldd meg az egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve Isten egész népét, és vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját" - fogalmazott Giovanni Battista Re.
Az áldozás után a Végső ajánlás és búcsúvétel (Ultima commendatio et valedictio) keretében Isten irgalmába ajánlották Ferenc pápa lelkét. A gyászszertartás a Mindenszentek litániájával, majd a keleti katolikus egyházak könyörgéseivel folytatódott. Ezután Giovanni Battista Re szenteltvízzel hintette meg Ferenc pápa koporsóját.
A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt egyházfő gyászszertartását az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon végzik.
Ferenc pápa koporsóját péntek este zárták le, nem nyilvános szertartás keretében. A búcsúvételi szertartást követően a koporsót autón viszik a Szent Péter-tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak majd helyet.
Ferenc pápa egy olyan járműben teszi meg utolsó útját, amelyet életében is használt, például külföldi látogatásai alkalmával - emelték ki. A gyászmenet hat kilométert tesz meg a Santa Maria Maggiore-bazilikáig.
Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezik örök nyugalomra. Az egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni. Kérésének megfelelően sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Ferenc pápa rendelkezett arról is, hogy a sír legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus.
Ferenc pápa búcsúztatására több mint 200 ezer embert várnak, a szertartáson 160 ország delegációja jelezte részvételét, melyeknek összesen 12 uralkodó, 52 államfő és 12 miniszterelnök lesz tagja.
