2025. április 18., 16:54

Kína Oroszország területén gyárt fegyvereket Zelenszkij szerint

Kína nemcsak a tévében jól mutogatható zsoldosokkal, hanem fegyverrel is támogatja Oroszország Ukrajna elleni háborúját, állítja Volodimir Zelenszkij ukrán államfő.

Elhagyott orosz T-54B tank, valahol Ukrajnában
Elhagyott orosz T-54B tank, valahol Ukrajnában. Az is csoda, hogy be tudták indítani...
Fotó: oryxspioenkop.com

A negyedik évébe lépett orosz-ukrán háború fegyverhasználatát tekintve láthattuk, Oroszországnak szinte végtelen mennyiségű tartaléka volt "olajban eltéve" régi, szocialista fegyverekből, hadieszközökből, és eleinte ezektől igyekezett megválni, mintegy kisöpörve a raktárakat.

Ha megnézzük a felek veszteséglistáját a háború eleje óta vezető Oryx portál nyílt forrásokon alapuló, "fotógaranciával" igazolt veszteségeket tartalmazó listáján az odaveszett hadieszközöket, láthatjuk, azon számos olyan hadieszköz található, melyeket még a Varsói Szerződés kötelékében katonáskodó apáink, sőt, nagyapáink is ismerhettek, használhattak.

Hogy mást ne mondjunk, T-54 tankok, (bár már a T-72-esek sem mai gyerekek...) BMP-1 gyalogsági harcjárművek, BTR páncélozott csapatszállítók. Ezekkel leginkább apáink katonaságról küldött képein találkozhattunk,  s most százával vesztek oda az ukrajnai csatamezőkön. A közös gyökér okán a típusok az ukrán oldalon is hasonlóak...

Oroszország, ha kifogyott valamiből, nem volt rest akár Észak-Koreától is fegyvereket, például tüzérségi lőszert vásárolni. „Irán és Észak-Korea is nagyrészt el van zárva a nemzetközi kereskedelemtől az amerikai és nemzetközi szankcióknak köszönhetően, vagyis egyik országnak sincs vesztenivalója az Oroszországgal kötött megállapodások megszakításával"

– írta akkor a New York Times.

A drónokat pedig, mielőtt maga is belefogott volna nagybani gyártásukba, Irántól vásárolta. Jake Sullivan, Joe Biden amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a háború első nyarán nyilatkozott a CNN-nek arról, hogy Irán több száz drónt szállít Oroszországnak egy titkosítás alól feloldott amerikai hírszerzési jelentés szerint. A hír igaz volt, csak az interpretáció nem. Sullivan  szerint az, hogy Oroszország Irántól kér segítséget, arra utalhat, hogy saját fegyverei az elmúlt hetek súlyos támadásai során kimerültek – mondta az amerikai tanácsadó 2022 júliusában. 2025-ös nézőpontunkból immáron bátran kijelenthetjük, ez bizony csacskaság volt. De hogy a számuk a kezdeti néhány százról mennyire emelkedett napjainkra, na ezt lenne jó tudni.

Most úgy tűnik, Oroszország a kínai élőerő mellett a kínai fegyverekre is ráfanyalodik. Arról már korábban beszámoltunk, ukrán katonák foglyul ejtettek Ukrajna területén két kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg kötelékében harcoltak. A kínaiak a Donyecki-medencében estek hadifogságba. Volodimir Zelenszkij szerint

Oroszország és Kína közvetett vagy közvetlen bevonása ebbe a háborúba Európában egyértelmű jelzés arra, hogy Putyin mindent meg fog tenni, csak hogy ne kelljen befejezni a háborút."

Az ukrán elnök tegnapi sajtótájékoztatóján azzal vádolta meg Kínát, fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak, nem is akármilyen konstrukcióban. A fegyvereket állítólag Oroszország területén állítják elő.

Végre információink vannak arról, hogy Kína fegyvereket szállít az Orosz Föderációnak. Úgy gondoljuk, hogy a kínaiak bizonyos fegyverek gyártásával foglalkoznak Oroszország területén"

- mondta Zelenszkij.

Az értesülést sem Kína, sem Oroszország nem kommentálta. Ugyanakkor Lin Jian kínai külügyi szóvivő múlt héten azt mondta: "Szeretném megismételni, hogy Kína nem kezdeményezője az ukrán válságnak, és Kína nem is részt vesz benne."

Volodimir Zelenszkij az üggyel kapcsolatban  azt mondta: a jövő héten tud további részletekkel szolgálni.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.