2024. október 30., 16:28

Kié a nagyobb, kié az izmosabb?

Remélhetőleg nem okozunk csalódást, de a profán felütés ellenére egy „véresen komoly” témáról lesz szó. Melyek a világ leg hadseregei? Ezt szeretnénk megmutatni a következő írásban, amelyben számos témába vágó összehasonlító statisztikából szemezgettünk, s érdekes betekintésnek szánjuk egy olyan világba, amelynek puskaporos hangulata sajnos egyre inkább áthatja a hétköznapjainkat.

katona - izmos férfi
A besorolásnál figyelembe vett tényezők

A nemzeti haderők erejét gyakorlatilag minden szakmai portál hasonló mutatók alapján osztályozza. Ezek az értékelési pontok az adott hadsereg nagysága, vagyis a haderő személyi létszáma, a rövid időn belül mozgósítható tartalékosok száma, valamint az adott ország lakosságszámából kiindulva potencionálisan mozgósítható emberanyag mennyiség.

Ezek mellett természetesen megítélési alap az adott hadsereg egyes fegyvernemeinek műszaki felszereltsége, vagyis fegyverzetének mennyiségi és minőségi mutatói, illetve a felszerelés tartalékai, amit a „raktármélység” kifejezéssel definiálnak és ugyancsak a haderő ellátására kiépült ipari ágazatok teljesítménye, illetve az ágazat számára szükséges nyersanyagbeszerzési lehetőség az adott ország viszonylatában. Ezen felül a témába nagyobb mélységig belemerülő elemzések az egyes fegyvernemek viszonylatában azok adott időn belüli bevethetőségét, ütőképességét és már megszerzett harctéri gyakorlatát is értékelik.
A legnagyobbak és a legfelszereltebbek

A haderő létszáma és a hadigépezetek száma alapján összeállított listákban – bár esetenként más-más sorrendben – de nem meglepő módon ugyanaz a négy ország szerepel, ezek ábécésorrendben: az Amerikai Egyesült Államok, India, Kína és Oroszország. Bár a haderő létszámának valós vagy becsült mutatói alapján meglehetősen egzakt sorrendet lehet felállítani, az egyes almutatók alapján már változó a sorrend, s amennyiben az ütőképesség többféle módon értékelt és így száraz adatokra nehezen lecsupaszítható mutatóját is tekintetbe vesszük akkor igencsak sokféle eredményt mutatnak a különböző elemzések.

kínai-indiai-amerikai-orosz hadsereg illusztraciós kép

A legtöbb statisztika ugyanakkor a top tízbe sorolja még a két Korea, Törökország, Ukrajna, Franciaország, az Egyesült Királyság, illetve időnként és más-más mutatókra hivatkozva Pakisztán, Indonézia, Izrael, Olaszország és Japán haderejét is. Írásunk folytatásában bővebben csak a listákban rendszerint első négy helyen szereplő helyezettel foglalkozunk, nem besorolva őket, csak rámutatva, hogy az egyes értékelések milyen mutatók alapján helyezik el őket a saját listáikon.

Kína – a legnagyobb

A haderő élőanyag-mennyiségét, vagyis emberibb szóhasználattal élve a katonái számát tekintve Kínát vitán felül az összes statisztika a legnagyobb létszámú haderőt magának tudó országként sorolja be. A kínai hadsereg az aktív katonai állományát tekintve 2 millió 350 ezer katonát számol, és a potencionálisan mozgósítható, mintegy 760 milliós emberállományával egyértelműen a világelsőnek számít. Az ország katonai költségvetése aktuális adatok szerint évi 300 milliárd dollár körüli, ami a második legnagyobb összeg a világon, rögtön az Amerikai Egyesült Államok védelmi kiadásai után.

Kínai katonák - illusztráció

A hadsereg teljes stratégiai fegyverzet állományát tekintve Kína ugyan csak a második-harmadik helyen szerepel a mutatókban, nukleáris fegyvereinek számát 400 körülire becsülik, amivel harmadik a listán, hasonlóképpen, mint a hadsereg állományában szolgáló repülők tekintetében, amelyek számát 2700 körüli becsülik a statisztikák. Komoly fejlődést mutat az ország haditengerészete is, amely mintegy 500 különféle osztályú hajóval és hetven körülire becsült tengeralattjáró állománnyal a világ második legerősebbje lehet.

Amerikai Egyesült Államok – a legfelszereltebb

Az aktív katonák állományát tekintve az Amerikai Egyesült Államok ugyan csak a harmadik-negyedik helyen szerepel a listán a maga 1 millió 325 ezer katonájával és további 149 millió potencionálisan mozgósítható emberállománnyal. Az USA hadserege ugyanakkor fegyverállományát tekintve a legjobban felszereltnek számít a világon, a legnagyobb nukleáris csapásmérő potencionállal, 5100 bevethető nukleáris fegyverrel és csaknem négyezer repülővel, de a többi vezető országhoz képest például viszonylag kevesebb szárazföldi fegyverzettel, csak közel 2700 páncélos harckocsival rendelkezik.

Amerikai katonák - illusztráció

Az amerikai hadsereg nagyon jól felszereltnek számít a haditengerészete tekintetében is, ők rendelkeznek messze a legtöbb repülőgéphordozó anyahajóval, jelenleg szám szerint 11-el és jelentős a tengeralattjáró állományuk is, nem beszélve a védelmi tárca minden konkurenciát meghaladó költségvetéséről amelynek összegét közvetett vagy közvetlen formában az idén 800-900 milliárd dollár körülire becsülik.

Oroszország – szárazföldön a legerősebb

Jelenleg már másfél milliósra duzzasztott katonai állományával és 69 millió potencionálisan mozgósítható emberanyagával Oroszország csak a második-harmadik helyre fut be a listákon az emberi élőerő tekintetében, de szárazföldi haderejét – egyebek mellett 13 ezret is meghaladó páncélos harckocsi állományát - tekintve a legerősebbnek számít.

Orosz katonák - illusztráció

Az értékelések többsége ugyancsak kiemeli az orosz haderőnek a konkurenciához képest kiemelkedő szintű harctéri tapasztalatait és ugyancsak nem elhanyagolható tényezőként tartják számon, hogy ők rendelkeznek a világ második legnagyobb nukleáris fegyverzetével, becslések szerint több, mint 4600 darabbal. Ez utóbbi az orosz hadseregben rendszerbe állított – és jelenleg széleskörben elismerten a világ legmodernebb rakétarendszereinek tartott – hiperszonikus fegyvereivel együtt az egyik legütőképesebbé teszi a hadseregüket, még akkor is, ha a hadsereg éves költségvetése a maga „csak” évi 109 milliárd dollárjával eltörpül a legfőbb konkurensekéhez képest.

India – nagy fejlődési potenciál

India, a világ immár legnépesebb országa, rendszerint csak a negyedik helyre fut be a világ hadseregeit besoroló statisztikákban, ugyanakkor több elemző nagy fejlődési potenciált lát az ázsiai ország hadseregének fejlődés tekintetében. India aktív katonai állományának számát tekintve jelenleg a második-harmadik helyen tanyázik, közel másfél millió aktív szolgálatban lévő katonával és további mintegy 650 milliós potencionálisan mozgósítható emberanyaggal.

Indiai katonák - illusztráció

India katonai költségvetése jelenleg a legalacsonyabbnak számít az első négyesben, ennek összegét évi 83 milliárd dollárra becsülik. Nukleáris csapásmérő fegyverek tekintetében ugyancsak a negyedik, 164-re becsült nukleáris robbanófejjel. Ugyanakkor India szárazföldi ereje meglehetősen izmos, a világ második legnagyobb – 4700 darabra mért - páncélos harckocsi állományával, és nem elhanyagolható haditengerészetével, mintegy háromszáz hajóval, köztük két repülőgép hordozóval, globális léptékben is komoly erőt képviselhet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.