2025. április 19., 16:37

Keresztbe tehet az amerikai hadiiparnak a ritkafémek kínai kiviteli korlátozása

Donald Trump, amerikai elnök kormányzatának vámintézkedéseire reagálva Kína a viszont vámok bevezetésén túl más korlátozásokkal is válaszolt, exportkorlátozásokat vezetett be a ritkaföldfémekre, ami rendkívül érzékenyen érintheti az Amerikai Egyesült Államokat, amelynek hadiiparának teljesen keresztbe tehet ez a szankció – számolt be több hírforrás, köztük az uncutnews.ch is.

 

Bokszkesztyűk - amerikai-kínai gazdasági és vámháború - illusztráció

Nem újdonság, hogy a Trump kormányzat által kezdett – elvben a hazai ipar megerősítését és a rendkívül nagy kereskedelmi hiány orvoslását célzó – vámháborút, nem csak saját érdekei mentén bírálta a fél világ, de azok egyes részeinek átgondolatlanságára és bizonyos következményeik kontraproduktív hatásaira valóban független szakértők is rámutattak. Ezeket a tényeket voltaképpen részben Washington is elismerte, amikor egyes intézkedéseit utólag részben módosította. A globális gazdaság megszokott ellátási láncainak a vámháború következtében fenyegető lehetséges felbomlása a szakértők jelentős része szerint is távlatilag alig átlátható eredményeket hozhat, s azok egy része igencsak gyorsan begyűrűzhet és nagyon fájó következményekkel járhat.

Az idézett hírforrás szerint az Amerikát célzó kiviteli korlátozások olyan ritkaföldfémeket érintenek, amelyek stratégiai fontosságúak az amerikai high-tech ipar, valamint az amerikai hadiipar számára. A kínai viszont szankciók annál is érzékenyebben érinthetik az Amerikai Egyesült Államokat, hogy azok nem csak a bejáratott ellátási láncok megbontásával járnak, hanem bizonyos gyártási szegmenseknek teljesen keresztbe tehetnek, mivel az érintett nyersanyagok beszerzési lehetőségei globális tekintetben is igencsak szűkösek.

Vagyis az exportkorlátozás az adott nyersanyagok árainak megemelésén túl azt is okozhatja, hogy a limitált kínálat miatt sok gyártó egyszerűen képtelen lesz beszerezni azokat. Az előálló helyzet pedig kiemelt mértékben sújthatja az amerikai hadiipart, amely jelentős felhasználója ezeknek a nyersanyagoknak.

„A Lockheed Martin és a Raytheon ellen bevezetett kínai szankciók, és a kettősfelhasználású ritka nyersanyagok kiviteli korlátozásai megszakítják azokat az ellátási láncokat, amelyekkel az USA erőteljesen számolt” – mutatott rá egy hongkongi pénzügyi elemző, Angelo Giuliano. Hozzátette: az Amerikai Egyesült Államok nem áll készen arra, hogy ebben a szektorban elvessze kereskedelmi partnerét, Kínát.

Az idézett hírforrás szerint a kínai korlátozások fennakadásokat és gyártási késedelmeket okozhatnak a fejlett technológiájú eszközök gyártásában, mások mellett a repülőgépek és rakéták gyártásában. Ezeket a következményeket az amerikai védelmi minisztérium egyik korábbi elemzője, Michael Maloof is elismerte, ugyanakkor ő úgy vélekedett, hogy az exportkorlátozások csak időleges problémákat okoznak majd, mivel az USA középtávon, megpróbál majd helyettes beszerzési forrásokat találni, például Dél-Amerikában, Ukrajnában és Oroszországban is.

És végül néhány konkrétum a kínai exportkivitel által érintett nyersanyagokról. A kivitel tekintetében rendkívüli engedélyhez kötött anyagok hét ritka nyersanyagot érintenek. Ezek a rakétatechnológia terén használt scandium, a dysprosium, az olajiparban és az űrtechnológiák terén is használt samarium, az atomenergia felhasználásában szerepet játszó gadolinum, a kijelzők és mobiltelefonok gyártásához szükséges terbium, az yttrium, valamint a lézerrendszerek gyártásához szükséges lutecium is.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.