2025. március 19., 19:48

Kamasz fiúk terhességmegelőzésére is vagyonokat költött a Biden kormányzat

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) újabb, a Joe Biden kormányzat vezetése idején támogatott programokat állított le az Elon Musk vezette hatékonysági minisztérium (DOGE) ellenőrzései nyomán, mások mellett egy olyan programot is, amely magukat férfiként azonosító transzgender személyek terhességmegelőzését támogatta – számolt be hivatalos bejelentésre hivatkozva több hírforrás, köztük a cbsnews.com is.

 

Joe Biden
Fotó: TASR/AP

Az alig néhány hónapja leköszönt Joe Biden féle amerikai kormányzat költekezésének felülvizsgálata során újabb és újabb csontvázak dőlnek ki a képzeletbeli szekrényből az új Trump adminisztráció által létrehozott hatékonysági minisztérium (DOGE) ellenőrzései nyomán, amelynek vezetője Elon Musk úgy tűnik szinte minden napra talál meghökkentő információkat.

Félretéve a tényt, miszerint a médiakommunikációja szakavatott gurujaként Musk nyilván tisztában van ezeknek a közléseknek hírértékével és hatásával, mindenképpen látni kell, hogy nem szükséges nagyítóval keresni a bizarrabbnál bizarrabb eseteket és bizonyítékokat arra, hogy progresszív demokraták vezetése idején mi mindenre volt lehetőség és milyen pénz elszívó csatornák működtek az adófizetők terhére. Egyes példák már-már olyan abszurdumnak tűnhetnek, hogy amiképpen a mondás tartja: ha nem lennének, még kigondolni sem lenne egyszerű azokat.

 

A DOGE, a minap az X-en (korábban Twitter) közzétett közlése az aktuálisan leállított támogatási programokról ugyan anyagi nagyságrendjüket tekintve távolról sem olyan kihatásúak, mint a nagy port felvert USAID-en keresztül finanszírozott programok, ám deklarált céljaik tekintetében sokkal megdöbbentőbbek. Ugyanakkor sokat elárulnak az előző washingtoni vezetés ideológiai motiváltságáról, másrészt pedig arról is, hogy bizonyos csoportok olyannyira biztonságban érezték magukat, hogy még az egyébként „szükséges látszat” megőrzésére sem adtak a pénznyelő csatornák motivációinak megfogalmazásakor. Igaz, lehet ez utóbbi inkább arról szól, hogy akik milliárdokat költöttek el homályos célokra, azoknak a néhány százezer már említésre sem méltó összegnek minősül.

Reménykedik
Elon Musk
Fotó:  TASR

A DOGE aktuális közlése szerint, két nap alatt 239 olyan „nem gazdaságos” szerződést szüntettek meg, amelyek támogatási összegeinek együttes felső határa 1,7 milliárd dollárt tett ki, s amelyek során 400 millió dollárt lehet megtakarítani.

És akkor az aktuális konkrétumok, a leállított programokról és az azokra előirányzott összegekről. Az egyik ilyen – és jelen esetben címadó – program 620 ezer dollárt irányzott elő a biológiai nőként született, ám magukat már transzgender férfiként azonosító kamasz fiúk-lányok (?) terhességmegelőzési lehetőségeinek támogatására. Talán már ne is használjuk a témában elkoptatott „az ész megáll” fordulatot, de azért adja magát a kérdés, hogy nem érne e meg ugyanennyi befektetést annak elmagyarázása a társadalom többi, „maradi” részének, hogy vajon mi játszódhat le egy olyan kamasz lány fejében, aki úgy dönt, hogy ő férfi, és mindezek után mégis egy másik biológiai férfival-fiúval akar nemi életet élni, de csak úgy, hogy elkerülje a teherbeesés „kockázatát”? Na jó, ez persze csak egy költői kérdés volt, amelynek megválaszolására alighanem csak az emberinél magasabb szintű intelligencia, vagy néhány progresszív-liberális pszichológus lenne képes.

Akkor talán most lapozzunk. Az előbbi összegnél is több, 699 ezer dollár szerepelt egy másik – most leállított - projekt támogatására, amelynek az lett volna a bevallott célja, hogy a szexuális kisebbségek és „genderszínes egyének” körében tanulmányozza a marihuána használatot. Nos, helyszűke miatt és mivel nem szeretnénk próbára tenni olvasóink türelmét, ez utóbbi kutatás „szükségességének” és „sürgető jellegének” megítélését inkább önökre bíznánk.

De azért, ha hiszik, ha nem, még ezt is felül lehet ütni. Egy következő projekt azt lett volna hivatott kutatni – potom 740 ezer dollárból -, hogy New Jersey-ben miként kezelik közösségi média profiljaikat az ott élő szexuális kisebbségekhez tartozó fekete és latinó férfiak. Nem elég? Egy egészen kicsi, csupán 50 ezer dolláros program annak kutatására irányult volna, hogy a földművelő közösségekben élő LGBTQ+ latinamerikai fiatalok szexuális egészsége milyen állapotokat mutat. Még mindig nem? 

Egy 225 ezer dolláros támogatású projektnek az volt a bevallott célja, hogy a Coloradói egyetem kutatói kiderítsék, hogy milyen hatással vannak a hormonok a „transzmaszkulin kamaszok” fejfájására. Ez az a pont, amikor enyhe szakmai szégyenérzés mellett elnézést kérnénk az információra éhes olvasóktól, hogy a teljesség igényének mellőzése mellett elhagyjuk az előbbi kategória mibenlétének kutatását és ismertetését. Magyarázatként talán szolgáljon az, hogy úgy tűnik: a téma bennfentes és „szakavatott” kutatóiból egyébként is több akad, mint amennyi feltétlenül szükséges.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.