Itt a nyár, itt az ellentámadás?
Az ellentámadás kifejezés elhasználódásától óvnak ukrán tisztviselők, attól tartva, hogy a nyugati sajtó "túlhasználva" kiüresíti a kifejezést. Azt egyelőre nem tudni, hogy a Nova Kahovka-i gát elleni csapás ennek része volt-e, abban sincs egyetértés, hogy kinek tulajdonítsák az erőműre mért csapást. Abban viszont egyetértenek a nyugati elemzők, hogy az elmúlt napokban, hetekben valamiféle mozgolódás volt a fronton, amely akár az ellentámadás jele is lehet.

A sajtó és a hadigépezet működése nem mindig jár kéz a kézben. A sajtónak eseményekre, akcióra van szüksége, a harcnak pedig megvannak a saját törvényszerűségei, melyek gyakran fittyet hánynak a média híréhségére.
Enyhe tél és a szokásosnál esősebb tavasz után fordulunk a nyárba. A felázott mezőkre még gépkocsival sem tanácsos rámenni, nem még teherautókkal, vagy több tonnás páncélozott harcjárművekkel, tankokkal, önjáró lövegekkel... Mindkét fél azt várja, hogy a föld kiszáradjon. Erről ebben a cikkünkben írtunk.
Portálunkon óráról órára figyelemmel követjük a Nova Kahovka-i erőmű gátja elleni támadás következményeit, s az azzal kapcsolatban kiadott döntéshozói nyilatkozatokat. Az biztos, hogy a humanitárius katasztrófa elhárításához Ukrajnának erőket és forrásokat fog kelleni átcsoportosítani. Arról, hogy a művelet melyik fél számlájára írható, jelen pillanatban kevés biztos információval rendelkezünk. Amit nyugodt lelkiismerettel leírhat az újságíró ebben a helyzetben, az legfeljebb a "nem tudom". Azt azonban tudjuk, ki az, aki már bepróbálkozott a gátnál. Az oroszpárti elfogultsággal valószínűleg nem vádolható Washington Post még tavaly decemberben arról írt, az ukránok egy Amerikától kapott rakétatüzérségi rendszerrel "próbalövést" adtak le a gátra.
Persze, lehet, hogy az oroszok is, csak ők nem mondták el a Washington Postnak, ez nem tudhatjuk. Mindenesetre a kizúduló vízmennyiség a pillanatnyi taktikai célokon túl stratégiai problémát is jelenthet, hiszen kárt tehetett az infrastruktúrában is. Maga a gátrobbantás, és annak következményei tehát bizonyosan hozzátesznek néhány ecsetvonást az offenzívához.
A Politico szerint
Hétfőn a kora reggeli órákban Igor Konasenkov, az orosz hadsereg szóvivője azt mondta, hogy Moszkva sikeresen meghiúsított egy nagyobb ukrán offenzívát a donyecki terület déli részén. Ez a hivatalos álláspont, ám a donyecki szakadárok egyik parancsnoka, Alekszandr Hodakovszkij Telegram-csatornáján azt írta: "vannak sikerei a régióban az elmúlt hétvégén kezdett ukrán támadó műveletnek".
Szintén hétfőn, egy éjszakai tévébeszédében Volodimir Zelenszkij ukrán köztársasági elnök köszönetet mondott a harcolóknak, és üdvözölte az ukrán csapatok előrehaladását. Azt azonban nem jelentette be, hogy az ellentámadás megindult volna.
Ezt a narratívát erősíti Hanna Maliar, Ukrajna helyettes védelmi minisztere, aki, szintén a Telegramon ezt írta:
A Politico megjegyzi, egyelőre nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a NATO által ellentámadásra kiképzett dandárokat már felhasználták volna.
Azonban, ha nemcsak az ukránok mondják, hogy a frontvonalon történik valami, hanem az oroszok is, akkor az valószínűleg úgy lehet. Igor Girkin orosz milblogger úgy fogalmaz: "Nem tartom kizártnak, hogy ezúttal az orosz Védelmi Minisztérium nyilatkozata jelentős mennyiségű igazságot tartalmaz, és az ellenséges támadás MEGKEZDŐDÖTT. Hangsúlyozom, ez csak a KEZDET" (A kiemelések az eredetiből származnak.)
Egy CNN-nek nyilatkozó NATO-tisztségviselő azt mondta:
Azt az amerikai hírtelevízió is megjegyzi egy nagykövetre hivatkozva, hogy "amit a gáttól lefelé terveztek, valószínűleg újra kell tervezni".
Vasárnap este úgy tűnt, hogy az ukrán hadsereg több irányba mozdult előre, és a hírek szerint a harcok jelentős kiéleződéséről számoltak be a frontvonalak mentén Donyeck és Zaporizzsja térségében. Az ukrán tisztviselők azonban nem erősítették meg, hogy az ellentámadás – hónapokig a tervezésben – valóban elkezdődött. Az ukrán kormány hangsúlyozza az operatív titoktartás szükségességét.
Az oroszok alaposan aláaknázták az egész frontvonalat, és úszó aknákat helyeztek a Dnyipro folyóba, hogy megakadályozzák az ukránok átkelését a felszabadult jobb partról" – írja a lap, megjegyezve, hogy a folyó önmagában is komoly földrajzi akadály, melyet az aknák csak fokoznak.
Az elmúlt két hétben az ABC News négy közép- és magas rangú ukrán parancsnokkal, valamint alacsony beosztású katonákkal készített interjút a közelgő ellentámadásról. A legtöbb férfi azt mondta, hogy az ellentámadás előkészületei a végső szakaszba érkeznek.
Az orosz hadsereg várakoztatása és a találgatás az ukrán haditerv fontos része – véli a portál.