Hogyan került Elon Musk a Tesla kormányától a Trump-kormányba?
Miért állt ki nyíltan a novemberi elnökválasztás előtt Elon Musk Donald Trump mellett? Milyen közös célokat tűzött ki a világ legnagyobb hatalmú politikusa és a leggazdagabb üzletembere? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

„A világ legsikeresebb üzletemberének útja a Tesla kormányától a Trump-kormányig vezetett. Elon Musk tavaly október 5-én a pennsylaniai Butlerben több szempontból jelképes módon lépett fel az amerikai és a világpolitika színpadára. Néhány hónappal korábban ebben a 13 ezres városban követtek el sikertelen merényletet Donald Trump ellen.
– húzta alá Kiss Rajmund.
A szakértő hozzátette, „még a novemberi választások előtt Trump többször is utalt rá, szívesen látná a kormányában, nagy szükség lenne Elon Musk tehetségére és a kreativitására. A milliárdos üzletembert az elnök a január 20-án kezdődött második ciklusában az újonnan alapított Kormányzati Hatékonyságért Felelős Minisztérium vezetésére kérte fel.
Kiss Rajmund emlékeztetett, „igazi történelmi léptékű tervük is van az elnökkel, amelyet a beiktatási beszédében Donald Trump sem rejtett véka alá. A nagy terv a Mars meghódítása. Trump, Elon Musk és megannyi amerikai közös álma, hogy kitűzzék a csillagos-sávos lobogót a vörös bolygóra. A Musk tulajdonában lévő X közösségi médiaplatformon a politikussá vált üzletember ennyit posztolt: Amerika a Marsra megy.
„Az ambiciózus terv jól mutatja, Trump és Elon Musk abban is hasonlítanak, hogy nem ismernek határokat” - hangsúlyozta a szakértő, hozzátéve, „Donald Trump a világpolitika legnagyobb „fenegyereke” és most már visszatérője, és ugyanez a saját területén elmondható Elon Muskról is. Sokan emlékeznek, amikor Musk átvette a német Arany-kormány díjat, bejelentve a négymilliárd dolláros Tesla beruházást Berlin mellett, elkezdett táncolni a színpadon, ledobta a zakóját. Abban a percben keresett másfél milliárd dollárt, mert ennyivel ment fel a Tesla részvényeinek értéke”.
Az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője hangsúlyozta, „Trumpot és Elon Muskot összeköti az is, hogy eddig mindketten felülmúlták nemcsak mások elképzeléseit, de a saját terveiket is. Ha csak azt nézzük, az elmúlt hetekben készült felvételeken, videókon ki látható legtöbbször Trump mellett, jól látszik, milyen meghatározó befolyása van Elon Musknak Donald Trumpra és ebből adódóan mekkora hatása lesz a következő négy év amerikai kormányára.
„Jelképes, hogy éppen a Trump elleni merénylet után történt meg ez a kiállás, amit az akkori kormány jószerével ölbe tett kézzel nézett. Musk, bár korábban is nyíltan bírálta a woke-mozgalmat és helyezkedett szembe a demokrata kormánnyal, a merénylet után fogalmazott úgy, hogy elég volt, nem folytatódhatnak ugyanúgy a dolgok, ahogy addig” – húzta alá a szakértő.
Ami számomra jóval rokonszenvesebb, mintha alapítványokon keresztül, vagy szivarfüstös szobákban juttatná érvényre a befolyását” – emelte ki Kiss Rajmund.