2022. április 2., 13:03

Franciaország politikai válságban van?

Franciaország politikai válságban van - állapította meg a Fondapol elemzőintézet egy pénteken, tíz nappal az elnökválasztás előtt bemutatott tanulmányában.

Franciaország
Képünk illusztráció
Fotó: pixabay.com

Az elemzés szerint a szavazásra jogosultak négyötödének nincs bizalma a politikai pártokban, és mintegy 40 százalékuk nem érzi úgy, hogy kötődne bármely mozgalomhoz.

Miközben a választópolgárok 35 százaléka azt mondja: lehet, hogy üres szavazólapot dob be az urnába, 26 százalékuk egyáltalán nem tervez szavazni. Passzivitásuk okaként azt mondták, hogy a jelöltek mind alkalmatlanok, vagy a választás eredménye semmilyen változást nem hozna, vagy így fejezik ki tiltakozásukat a politikai rendszerrel szemben. 

Az 1965-ös első közvetlen elnökválasztás óta most a legnagyobb az aránya a radikális jelöltekre szavazóknak: a megkérdezettek 46 százaléka mondta azt, hogy egy szélsőjobboldali vagy egy szélsőbaloldali jelöltre fog voksolni. Ez az arány még nagyobb a 18 és 24 év közöttiek körében: 54 százalékuk fog szélsőséges jelöltre szavazni.   

A fiatalok a protestmozgalmak jelöltjeire  - mint a sárgamellényesek vagy az oltásellenesek - szintén nagyobb arányban voksolnak, mint a társadalom általában.

A tanulmány szerint a választók szimpátiája összességében a jobboldal felé mozdul el: 46 százalékuk szavazna szélsőjobboldali vagy konzervatív jelöltre.

Abban az esetben, ha a két legnagyobb támogatottsággal rendelkező jelölt, Emmanuel Macron jelenlegi elnök és Marine Le Pen, a szuverenista Nemzeti Tömörülés jelöltje jutna be a második fordulóba, akkor a Fondapol által megkérdezettek 31 százaléka szavazna biztosan vagy teljesen biztosan az utóbbira.

Az Elabe közvélemény-kutató intézet a BFM hírtévében szerdán közzétett felmérésében az szerepelt, hogy egy második fordulós Macron-Le Pen párharcból az elnök 52,2-47,5 százalékos eredménnyel kerülne ki győztesen, ami erősen eltér a Fondapol eredményétől.

A Fondapol szerint a Macron munkájával való elégedettség nőtt a koronavírus-járvány, majd most az ukrajnai háború kezdete óta: a 2020. januári 29 százalékról mostanra 45 százalékra. 

A Fondapol egy reprezentatív mintában 3108 választásra jogosultat kérdezett meg március 10-14-e között.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.