Folytatják a szerbiai és a vajdasági közszolgálati média épületének lezárását a tiltakozó egyetemisták
Folytatódott kedden reggel is az öt hónapja tiltakozó szerbiai egyetemisták akciója, akik előző este blokád alá vonták a szerbiai és a vajdasági közszolgálati televízió épületét arra hivatkozva, hogy a közszolgálati média nem az emberek érdekeit szolgálja, "ellenük" dolgozik.

Az egyetemisták a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) előtt a médiahatóság (REM) tagjainak megválasztását követelik, mert - mint mondták - amíg nem működik a REM, addig nincs, aki megfékezze az RTS "rosszindulatú tudósításait".
A tévé vezetése a VRTV internetes oldalán közölte, hogy a tiltakozók nem engedik hazamenni a dolgozókat. Az épületben tartózkodók nem sokkal később távozhattak, az épület elé a tiltakozók vörös festéket öntöttek.
A kormány szerint már teljesültek a követelések, hiszen az illetékes szervek folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatok dokumentumait, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókra támadtak, az államfő közbenjárására szabadon engedték a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat, a költségvetési pénzek átcsoportosításával pedig biztosították a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos növelését, ezért a további tiltakozások indokolatlanok.
A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért, ezért folytatják a tiltakozást.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021-2022-ben több hullámban újították fel, és a munka tavaly is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért.
Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djurić és Miloš Vučević január végén jelentette be lemondását. A miniszterelnök lemondását a parlament március 19-én fogadta el. Az új miniszterelnököt és a kormányt néhány napon belül megválasztja a parlament.
Aleksandar Vučić köztársasági elnök szombaton arról beszélt, hogy már teljesültek a követelések, és a "színes forradalom" megbukott, abba kell hagyni a tiltakozásokat, az egyetemistáknak pedig vissza kell térniük a tantermekbe.
A hét végén egyébként az ország több helyén sokezres kormánypárti tüntetésekre is sor került, ahol az egybegyűltek az államfőt éltették és követelték a diákdemonstrációk leállítását.