2025. március 19., 09:53

Európa mellett az USA is sokat veszíthet egy vámháborúval

Újabb szintre léptek az Egyesült Államok és az Európai Unió közti feszültségek, miután Donald Trump 25 százalékos vám bevezetését jelentette be az USA-ba irányuló acél- és alumíniumimportra. Az intézkedés kapcsán az Európai Unió válaszul vezetése máris ellenlépések bevezetését tervezi, ami tovább fokozhatja a transzatlanti kereskedelmi konfliktust. Egy esetleges vámháború ráadásul mindkét fél gazdaságát jelentősen meggyengítené, ami hosszútávon a felek versenyképességét is csökkentené a globális ellenfelekkel szemben.

TRump
Fotó: TASR

Az Európai Unió évente eddig közel 500 milliárd dollár értékben exportált különböző termékeket az Egyesült Államokba, aminek közel felét épp a Trump által bevezetett extra vámokkal sújtott termékek adták. Az USA harmadik legnagyobb acélbeszállítójakén így a vámemelés mindkét fél gazdaságára jelentős hatást gyakorolna, aminek jelei már közvetlenül a bejelentés után megfigyelhetők. A félelmeket igazolva az amerikai részvények például átlagosan közel 5 százalékot estek az elmúlt napokban, a szakértők pedig a recesszió lehetőségét sem zárják ki a jövőben, ami tovább növelheti az egyre nagyobb bizonytalanságot az amerikai gazdaság körül.

A vámemelés hatásai különösen az amerikai autóipart, a nehézipart és a technológiai szektort érinthetik, amelyek jelentős transzatlanti beszállítói láncokkal működnek. Az Európából beérkezett termékek megemelkedett ára ugyanakkor a többi szektorokban is áremelést, vagy az egyes vállalatok versenyképességének csökkenését eredményezheti, ami jó eséllyel az infláció emelkedésével is jár majd. A Kínával, Kanadával és Mexikóval szemben kivetett extra vámok pedig várhatóan tovább növelik majd ezeket a hatásokat, ami több vállalatot is arra kényszeríthet, hogy elbocsátásokkal és áremeléssel optimalizálja a termelését.

A vámemelés hírére ráadásul az Európai Unió is azonnal ellenintézkedések bevezetését helyezte kilátásba. Ennek részeként az EU 26 milliárd euró értékű amerikai termékre vetne ki vámokat, amelyek olyan árukat érintenének, mint a whisky, az amerikai motorbiciklik, vagy épp a hajók, amik szintén lépéskényszerbe hozhatják az amerikai kereskedőket. Az ellenintézkedésekkel az európai termékek védelme mellett, az EU célja vélhetően egy egyértelmű üzenet megfogalmazása is az Egyesült Államok számára, ami azonban a vámháború eszkalálódásának veszélyét is magában hordozza.

A két lépésben bevezetni kívánt vámemeléssel kapcsolatban ugyanakkor az EU vezetői hangsúlyozták, hogy készek az egyeztetésre az amerikaiakkal egy kölcsönösen elfogadható megoldás érdekében, és biztosították Washingtont, hogy az ellenintézkedéseket azonnal visszavonják, amint megállapodásra jutnak.

Ennek ellenére több európai országban már most külön jelöléssel látják el a boltok polcain található európai termékeket, emellett pedig több kereskedés is áru felhalmozásba kezdett, hogy még az extravámok megjelenése előtt olcsóbban tudjon betárazni a különböző amerikai árucikkekből.

Mindez arra utal, hogy a kereskedők és a piaci szereplők nagy része az uniós nyilatkozatok ellenére vámháborúra számít a közeljövőben, ami bár az USA gazdaságát is megviselné, kétségtelenül Európának fájna jobban.

A negatív hatások különösen az autóipart érinthetik, ahol már az elmúlt hónapokban is számos gonddal küzdöttek a vállalatok. A Volkswagen például már korábban bejelentette, hogy a következő években kb. 30 ezer dolgozótól kénytelen megválni (az összes dolgozó kb. negyede) a gyárak alacsony kihasználtsága miatt és kb. 700 000 darabbal csökkentik a legyártott autók számát a jövőben, miközben a vállalat a Kínában működő gyárát már korábban kénytelen volt bezárni. Emellett több más gyártó is (Mercedes-Benz Csoport Stellantis, Audi) az új üzemek építésének leállításával, vagy a meglévő területek eladásával kapcsolatos bejelentéseket tett az elmúlt hónapokban, amivel a 2024-ben kieső bevételeket kívánják ellensúlyozni.

A vámemelések ugyanakkor várhatóan tovább rontják majd a gyártók helyzetét, amik számára az Egyesült Államok az egyik legfontosabb exportpiac. A dráguló alapanyagok és a vámok miatt a magasabb költségek várhatóan az autók árának emelkedése mellett ugyanis az eddig is apadó kereslet további csökkenését hozzák majd magukkal, ami a kevesebb legyártott jármű mellett, további elbocsátásokat okozhatnak a szektorban.

Bár mindez elsősorban a nyugat-európai drágább munkaerőt érinti majd, a jelentős kitettség, valamint a közös piac miatt a negatív hatások a szlovák gazdaságra is átgyűrűzhetnek. Ennek elsődleges oka, hogy Szlovákia európai viszonylatban is az elsők között szerepel az autó és járműalkatrész gyártás tekintetében, ami miatt jelentős mennyiségű munkaerőt szív fel az ágazat. A bevezetett vámok így különösen negatívan érinthetik a szlovák gazdaságot, ami az elmúlt évekbe közel 4 milliárd euró értékben exportált járműgyártással kapcsolatos termékeket (autókat, alkatrészeket) az USA-ba. A 25 százalékos extravám így a Szlovákiából exportált termékekre is jelentős plusz költségeket rak, amit a gyártók kénytelenek lesznek kigazdálkodni. Mindez az autók árának megemelése mellett, vélhetően a gyártási költségek csökkentését jelenti majd, ami már Szlovákiában is könnyen leépítéseket és a beruházások visszafogását eredményezheti.

Egy esetleges vámháború tehát mind Európa, mind pedig az Egyesült Államok gazdaságának komoly nehézségeket okozhat, hiszen az ellátási láncok megszakadása, a növekvő költségek és a csökkenő kereslet hosszú távon mindkét fél versenyképességét jelentősen meggyengítheti. Ennek ellenére, bár a felek többé-kevésbé nyitottnak mutatkoznak a tárgyalásokra, egyelőre nincs konkrét megállapodás a helyzet rendezésére. Gyors kompromisszum nélkül azonban könnyen kereskedelmi háborúvá eszkalálódhat a helyzet, amiből sem Európa, sem pedig az Egyesült Államok nem jön majd ki győztesen.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.