Döntött az orosz parlament: elismerik Luhanszk és Donyeck függetlenségét
Kedd reggelre kiderült, az orosz csapatok dolguk végeztével (vagy épp ellenkezőleg...) elvonulnak az ukrán határról. Az internet orosz fele tele van a hadgyakorlat után visszavonuló csapatokról készült felvétekkel (a nyugati vezetés és sajtója egyelőre nagyon szkeptikus), közben az orosz parlament sem tétlenkedett. Az Állami Duma kedden délelőtt megszavazta a két szakadár köztársaság, Luhanszk és Donyeck függetlenségének elismerését.

Az orosz parlament túlnyomó többsége támogatta az indítványt. A jelenlévő 368 képviselőből 351-en támogatták az orosz kommunista párt által beterjesztett javaslatot. Mindössze 16-an szavaztak ellene, egy képviselő pedig tartózkodott. Ezzel Vlagyimir Putyin orosz elnökre maradt a döntés, Oroszország hivatalosan is elismeri-e a két szakadár köztársaság létezését.
Putyin szinte biztosan nem dobja vissza a Duma elé a javaslatot, így várhatóan Oroszország után jónéhány másik ország is elismeri Luhanszk és Donyeck függetlenségét, ahogy az is garántálható, hogy a nyugati érdekszférába tartozó államok jelentős része biztosan nem kérdőjelezi meg Ukrajna területi integritását.
Vjacseszlav Vologyin, a Duma elnöke kijelentette, a megszavazott javaslatot azonnal alá is írta és már Putyin asztalán van a törvény, csak az ő aláírására vár. A törvényt előterjesztő kommunista képviselők egyike szerint
Oroszország felkészült a döntés nyomán várható nyugati retorziókra.
Kazbek Tajszev úgy fogalmazott,
- utalva ezzel arra, hogy a várható gazdasági szankciók miatt számos nagy orosz cég kerülhet bajba.
Az ukrán kormány egyelőre hivatalosan nem reagált az orosz parlament döntésére, bár a külügyminiszter, Dmitrij Kuleba a szavazás előtt leszögezte, egy ilyen lépés azzal egyenlő, hogy
Szokás szerint az oroszok is ugyanezzel vádolták Kijevet, szerintük a két önjelölt köztársaság elismerése azért is időszerű, mert az Egyesült Államok és Ukrajna folyamatosan azon igyekeznek, hogy tovább eszkalálják a konfliktust. Az orosz belpolitikát közelről figyelő szakértők számára nem jelentett meglepetést a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok elismerése, a kommunista párt képviselői már januárban a Duma elé terjesztették a javaslatot, mondván, másként nem lehet garantálni a két tagköztársaság területén élő nagyszámú orosz kisebbség biztonságát a "külső fenyegetésekkel" szemben.
Donyeck és Luhanszk a 2014-es ukrán forradalom után, a Függetlenség terén (ennek közkeletű elnevezése Majdan, amely ukránul annyit tesz, "tér") történt eseményeket követően került a középpontba. Mivel az akkori oroszbarát, de törvényesen megválasztott ukrán vezetést megbuktatták (hogy a nép vagy jólképzett nyugati ügynökök, az most mindegy), Donyeck és Luhanszk orosz lakossága 2014 áprilisában egyoldalúan kinyilvánította függetlenségét Ukrajnától. Az ukrán kormány mindig is az orosz fél előretolt állásaiként tekintett a két "köztársaságra" (élesen bírálták például, hogy mintegy félmillió orosz útlevelet osztottak ki az ott élő, de jure ukrán állampolgárok között), így mind ez idáig sem Ukrajna, sem Oroszország nem ismerte el Donyeck és Luhanszk függetlenségét.