2025. április 19., 09:49

Dagad a botrány, töredékáron árusítják a luxusmárkák termékeit

Kína Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseire válaszul azzal reagál, hogy népszerűsíti a luxustermékek közvetlen eladását a kínai gyártóktól a fogyasztóknak, lényegesen alacsonyabb áron.

Táska
Fotó: Pexels

Személy szerint nem vásárolok luxusmárkák termékeit, egyrészt anyagilag nem engedhetem meg magamnak, másrészt pedig mindig is szkeptikusan álltam az ilyen ruhákhoz, kiegészítőkhöz. Nem tartom logikus döntésnek például kiadni 900 eurót egy egyszerű pólóért, amin rajta szerepel a Gucci felirat.

Ebben az esetben egyértelműen a márkát kell megfizetni, a minőség és a design pedig gyakran silányabb minőségű, mint az olcsóbb változaté.

Az elmúlt napokban robbant a bomba, kínai gyártók arról számoltak be, hogy hiába szerepel a Made in Italy (Olaszországban készült) felirat az olyan luxusházak termékein, mint a Gucci, Armani, Prada, Versace vagy épp a Moncler, ezeket egytől egyig Kínában készítik, szerte a világban, így Európában is pedig a gyártási költség sokszorosáért árulják.

A kínaik Donald Trump vámjai reagálva most gondoltak egy merészet, és elkezdték ezeket a termékeket az európai divatházak által megszabott áraknak a töredékéért kínálni. Az X platformon sok amerikai TikTok-felhasználó osztott meg videókat kínai beszállítóktól, akik bemutatták a luxusmárkák, például a Birkin és a Louis Vuitton számára készített, kiváló minőségű termékeket.

Ezek a gyártók közvetlenül kínálják termékeiket a fogyasztóknak, töredékáron, gyakran márkalogó nélkül. A videókban a kínai gyártók hangsúlyozzák a kiváló minőségű alapanyagokat és a szakképzett munkaerőt. Ennek hatására szó szerint elszabadult a pokol a TikTokon, mióta ugyanis a kínai kormány legalizálta az összes amerikai áru hamisított változatát a vámok miatt,

elkezdték leleplezni a nagy márkákat, megmutatva, hogyan készülnek a termékeik, és arra biztatnak, hogy vegyék meg őket közvetlenül Kínából, az eredeti ár töredékéért.

Ezt egy konkrét példával is tudom szemléltetni, Birkin táskák gyártója ugyanis felfedte, hogy egy 34 000 dollárért (kb. 29,2 millió forintért) árusított táska előállítási költsége mindössze 1 400 dollár (kb. 1,2 millió forint). A gyártó szerint a táskákat készítők minimális hasznot kapnak, míg a luxusmárka a haszon túlnyomó részét megtartja a logó és a márkanév miatt.

Úgy fogalmaznak, hogy az irracionális ár 90 százalékát maga a logó teszi ki, ami alátámasztja a fenti meglátásom, miszerint a márkát kell megfizetnünk az ilyen termékek esetében.

A kínai gyártók a legendás Birlenstock papucsokat például 100 dollár helyett 7-8 dollárért kínálják, míg a Nike és Under Armour ruhákhoz és sportcipőkhöz is 10 dollár közötti összegért hozzájuthatunk. A Made in China feliratról valószínűleg mindannyiuknak a gyenge, silány minőség jut az eszünkbe, a kínaiak a most közétett videókban azonban hangsúlyozzák, nem kell rögtön erre asszociálnunk, igenis készítenek minőségi, strapabíró termékeket.

Sokan az interneten úgy vélekednek, hogy az USA nem tudja megnyerni a kereskedelmi háborút Kínával szemben, figyelembe véve Kína gyártási kapacitását és versenyképes árait. Egyesek szerint, ha a vámok tovább emelkednek, a közvetlen eladás lehet az egyetlen megfizethető módja a luxustermékek vásárlásának.

Érdekes lesz figyelni, hogy milyen kimenetele lesz az ügynek, miként fog reagálni az Egyesült Államok, és sikerül e Kínának ezzel a lépéssel előnyre szert tennie a kereskedelmi háborúban.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.