2024. szeptember 26., 16:21

Csehországban a helyzet…

Csehországban a múlt héten regionális és részleges szenátusi választásokat tartottak. A Petr Fiala vezette kormánykoalíció látszólag optimistán tekintett erre a megmérettetésre, noha a közvéleménykutatások nem sok jót jeleztek a várható eredményeket illetően, miután a legnagyobb ellenzéki tömörülés, az Elégedetlen Polgárok Akciója mozgalom (ANO) a legvisszafogottabb becslések szerint is 35 százalék feletti támogatottságra számíthatott, míg a hárompárti Spolu (Együtt) koalíciót kb. 10 százalék körül mérték.

Hogyan tovább?
Petr Fiala és Ivan Bartoš
Fotó: TASR

Ennek a vezető ereje az egykor sokkal szebb napokat látott Polgári Demokrata Párt (ODS), amelynek kb. 6 százalékos eredményt jeleztek, míg a két kisebb párt: a TOP 09 és a Kereszténydemokrata Unió – Cseh Néppárt (KDU-ČSL), ha önállóan indul még az 5 százalékos küszöböt sem tudta volna átlépni. A kormánykoalícióban helyet kapott egy további kétpárti tömörülés: a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) mozgalom és a Cseh Kalózpárt (Piráti), amely PirSTAN néven indult a 2021-es parlamenti választásokon. 15,6 %-os eredményével a harmadik helyen végzett és 37 képviselőt küldött a 200 fős törvényhozásba.

Jóllehet akkoriban a Kalózpártot tartották az egyik legjelentősebb ellenzéki tömörülésnek – még Andrej Babiš, az ANO vezére is így látta –, a szlovák választási rendszerből is jól ismert preferenciaszavazatok nyomán a legtöbb Kalózpárti képviselőjelölt lejjebb csúszott, a választók inkább a STAN jelöltjeit karikázták és ennek köszönhetően a 37 elnyert képviselői helyből csak 4 jutott a Kalózpártnak. Ennek ellenére a liberális tömörülés három miniszteri posztot is kapott Petr Fiala kormányában, Ivan Bartoš pártelnök a régiófejlesztésért és a digitalizációért felelős tárca vezetése mellett miniszterelnök-helyettesként is működött, két további párttársa, jelesül Michal Šalomoun és Jan Lipavský pedig a törvényalkotásért felelős (újonnan kreált) minisztérium, illetve a külügyminisztérium élére került.

A Kalózpárt bizonyos értelemben a magyarországi Momentum cseh megfelelője és elsősorban Prágában van tömegbázisa a fiatal értelmiségiek és egyetemisták körében. Maga a furcsa hajviseletű pártelnök egyébként évekkel ezelőtt azzal dicsekedett, hogy híve a marihuána legalizálásának és időnként ő is elszív egy-egy spanglit.

Ez ám a fazon
Ivan Bartoš
Fotó:  Facebook
Petr Fiala, az ODS vezére nagy elképzelésekkel és a korrupció elleni következetes harc ígéretével kezdte meg kormányzását 2021 decemberében. Idővel azonban rá kellett döbbennie, hogy egy öt pártból álló koalíciót nem olyan könnyű irányítani, már csak azért sem, mert ilyesmire korábban nem volt példa Csehországban. Azzal tisztában volt, hogy az ANO nagyon kemény ellenfél, ezért a cseh sajtó egy részének a közreműködésével is mindent elkövetett a korábbi miniszterelnök lejáratására, végül azonban az ún. Gólyafészek-ügyből nem sikerült bűntényt kreálni.

Közben egyre nagyobb repedések keletkeztek a kormánykoalícióban, ráadásul az is kiderült, hogy több fontosnak tartott posztra nem éppen rátermett embert sikerült találni. Természetesen a korrupciót sem tudták kivédeni és az elmúlt években több olyan esemény is történt, amelyek próbára tették az egyes minisztériumok „problémakezelő” képességét. A tavaly decemberi prágai egyetemi lövöldözés kapcsán például a rendőrség és a belügyminisztérium is a célkeresztbe került, és még ma is megfogalmazódnak bizonyos kérdések, amelyekre egyelőre nem érkeztek válaszok.

Hosszan sorolhatnánk még azokat az ügyeket, amelyek miatt a kormánykoalíció hívei egyre csalódottabban figyelték Petr Fiala miniszterelnök, Vít Rakušan belügyminiszter vagy Zbyněk Stanjura pénzügyminiszter sasszéit.

A belügyminiszter például igen zavarosan adta elő a migrációs paktummal kapcsolatos brüsszeli szavazását, azt bizonygatva, hogy az EU Csehország esetében kivételeket ad, miután több mint 350 ezer ukrán menekültről gondoskodik. Az orosz-ukrán háború kitörésekor a cseh közvélemény még az ukránokkal szimpatizált és a kormánypárti politikusok is a nyugati narratívát hangoztatták, emlékeztetve az 1968-as szovjet megszállásra, így akarván fokozni az oroszellenes érzéseket. A cseh sajtó általában egyoldalúan tájékoztatott a konfliktusról és az ukrán vezetés bírálatát egyszerűen orosz propagandának nevezte.
Lőszerekkel a békéért

Az ukrán menekültek támogatását a cseh társadalom kezdetben természetesnek tartotta, de idővel egyre többen tették fel a kérdést, hogy a nehéz helyzetben lévő csehek helyett miért az ukránokat támogatja a kormány, ráadásul milliókat költ a Kijevnek szánt fegyverekre.

Petr Fiala a belpolitikai kudarcokat külpolitikai aktivitásával igyekezett nemcsak ellensúlyozni, hanem elhomályosítani. Ennek egyik látványos eleme volt az a kezdeményezése, hogy Csehország szervezi meg az Ukrajnában hiányzó lőszerek pótlását és ehhez több száz millió eurót is felajánlott. Petr Pavel államfő, aki egy négycsillagos tábornok és korábban a NATO központjában is tevékenykedett, néhány nappal később már 800 ezer lőszer leszállítását helyezte kilátásba viszonylag rövid idő alatt.

Helyszíni szemle
Petr Pavel cseh köztársasági elnök
Fotó:  TASR
A cseh kezdeményezést az ukránok természetesen üdvözölték, sőt olyan véleményt is megfogalmaztak, hogy ezzel alaposan megzavarták az oroszokat, akik – szerintük – egyszeriben kételkedni kezdtek azokban az országokban is, amelyeket korábban szövetségeseiknek tartottak.

A kezdeményezés hírére azonban a potenciális szállítók – mind a lőszerek gyártói, mind a fölösleges készletekkel rendelkezők – gyorsan felismerték, hogy nagyot kaszálhatnak és többszörösére emelték az árakat, így az eredetileg tervezett mennyiségnek csupán a töredékét tudták beszerezni.

Ezt a politikát az ellenzék – és nemcsak az ANO, hanem a Tomio Okamura vezette Közvetlen Demokrácia Pártja (SPD) is – egyre hangosabban bírálta, és ennek egyik kézenfekvő következménye lett a júniusi EP-választások csehországi eredménye.

Az ANO több mint 26 %-ot (7 EP-képviselő), a Spolu 22,27 %-ot (6 EP-képviselő) kapott, de a 3. helyen egy olyan koalíció végzett, amelynek egyik tömörülése, a Přísaha (Eskü) mozgalom csak 2021-ben jött létre és arca egy korábbi autóversenyző, Filip Turek volt, akit a kormánypártok és a balliberális sajtó igyekezett fasisztának, szélsőséges jobboldali populistának beállítani, miután határozottan elítélte az illegális bevándorlást, Ursula von der Leyen korrupciós ügyeit és Csehország túlzott transzatlanti elkötelezettségét. A Motoristé-Přísaha tandem 10,26 %-os eredményt ért el és 2 képviselője van az EP-ben. Mint ismeretes, az ANO egyik alapítója a FIDESZ és az osztrák Szabadság Párt mellett a Patrióták frakciójának az EP-ben, amit a kormánypártok erősen bíráltak, sőt mostanában egyfajta divatos kifejezés lett az „Orbanizálódás”, vagy a „magyar és a szlovák út”, ami természetesen negatívumként értendő és elsősorban az orosz-ukrán konfliktus eltérő értelmezésére utal.
Állítólag szélsőjobboldali
Filip Turek
Fotó:  Wikipédia

Ebben a belpolitikai légkörben tartották szeptember 20-án és 21-én a regionális választásokat és a részleges szenátusi választásokat. Ez utóbbiakkal most nem foglalkoznék, mivel a 27 képviselői helyért folyó küzdelem még nem zárult le, hiszen az első körben csak 5 képviselőjelöltnek sikerült 50 %-nál több szavazatot szereznie, míg a további 22 helyről a második forduló dönt.

Bizonyos értelemben az ország számos térségét sújtó nagy árvíz is rányomta a bélyegét a választásokra, de még ez sem magyarázza azt a katasztrofális eredményt, amelyet a Kalózpárt ért el. Az előző regionális választásokat követően 96 képviselőjük ülhetett be az egyes kerületi parlamentekbe, míg most ez háromra apadt. Teljesség kedvéért hozzá kell tenni, hogy Prágában – ahol a Kalózok támogatottsága messze meghaladja az országos adatokat – nem tartottak választást.

Ez a kiábrándító szereplés arra késztette a Kalózok vezetését, hogy benyújtsa lemondását, amiről a párt Országos Fóruma dönt majd, de Ivan Bartoš akkor jelezte, hogy nem akarnak kilépni a kormányból.

Petr Fiala váratlan lépése
Kedden (szeptember 24-én) délelőtt Petr Fiala és Ivan Bartoš megvitatták a helyzetet és a Kalózpárt újabb halasztást kért a már hosszabb ideje terítéken levő építőipari digitalizáció véglegesítésére, miután a kormányfő már korábban többször is módosította a kitűzött határidőket. A megoldatlan probléma komoly gondokat okoz az ügyintézés lebonyolításában, de az építési engedélyek kiadása is akadozik, ami anyagi veszteségeket is jelent a vállalkozóknak.

Az ANO már hónapokkal korábban bírálta a kormányt emiatt, és Fiala kormányfő a regionális választások eredményeit látva jutott arra az elhatározásra, hogy további határidőt már nem ad a Kalózpártnak. Erről viszont a két pártelnök keddi megbeszélésén konkrétan nem esett szó, ezért Bartoš a találkozót követő sajtóértekezletén még arról tájékoztatta az újságírókat, hogy dolgoznak a megoldáson és úgy általában nincs komolyabb gond a két párt koalíciós együttműködésében. Ezért hatott hidegzuhanyként Petr Fiala ezt követő bejelentése, hogy felmenti Ivan Bartošt miniszteri és miniszterelnök-helyettesi tisztségéből és átmenetileg egy másik kormánytagot bíz meg a tárca vezetésével. Egyúttal jelezte, hogy kezdeményezi Petr Pavel államfőnél, hogy adja áldását a leváltásra.

A kormányfő bejelentése sokkolta a Kalózpártot és bár szeptember 30-ig javasolhatnak valakit Bartoš helyére, a párt vezetése a kormányból való kilépést szorgalmazza, amelyről ugyancsak a hét végén dönt majd az Országos Fórum.

Felszólították a két kalózpárti minisztert is, hogy mondjanak le, és úgy tűnik, hogy Michal Šalomoun hajlandó erre, viszont Jan Lipavský külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy inkább távozik a pártból, de marad a kormányban. Eddigi munkájával egyébként Petr Fiala is elégedett és más koalíciós politikusok is úgy látják, hogy a külügyérnek sikerült fontos kapcsolatokat kiépítenie, ami most kárba veszne, ha távozna a kormányból. Lipavský az egyik leginkább brüsszeli elkötelezettségű politikusa a kabinetnek és lelkes támogatója Ukrajna további fegyverekkel történő megsegítésének. A Fiala-kabinet megalakulásának idején Miloš Zeman akkori államfő sokáig vacillált, hogy kinevezze őt, mondván, hogy már csak hiányos iskolai végzettsége miatt sem alkalmas erre a posztra. (Lipavskýnak nincs magiszteri egyetemi diplomája, csupán a bakkalaureátusi fokozatig jutott el.)

Ő maradna
Jan Lipavský külügyminiszter
Fotó:  TASR

A Kalózpárt árulásként értelmezi a kormányfő döntését, ráadásul ezt nem a két pártvezér megbeszélésén közölte, hanem később telefonon hívta fel Bartošt, ami megrökönyödést keltett és nem csak a Kalózpártban. Miloš Zeman korábbi államfő egyenesen gyávaságnak nevezte ezt az eljárást és általában súlyos bírálatokkal illette a jelenlegi kormány tevékenységét.

A koalíciós partner marad a kormányban

Némelyek szerint a Kalózpárt esetleges távozása a kormányból a parlamenti választásokon vele koalícióban indult partnerét, a STAN-t is arra kellene késztetnie, hogy hasonló lépést tegyen, mivel az akkor megkötött szerződés értelmében együtt léptek be a kormányba és együtt távoznak, amennyiben úgy alakulna a helyzet. Ma azonban a STAN vezérkara másként látja mindezt és arra buzdítja a Kalózpártot, hogy fontolja meg a távozását.

A két tömörülés között ugyan látszólag harmonikus volt eddig a kapcsolat, de a Kalózpárt igazából sosem tudta lenyelni azt a békát, hogy a választók a karikáikkal lényegében törpepárttá zsugorították őt. A teljesség kedvéért el kell mondani, hogy az első indulatos megnyilvánulásokat követően már csillapodnak a kedélyek a Kalózpártban. Egyesek úgy látják, hogy nem Bartoš kizárólagos joga dönteni a kilépésről vagy a bennmaradásról. Ezt a párt tagságának kell megítélni. Mivel a Kalózpártnak alig 1200 regisztrált tagja van, ezt egy internetes szavazással is tisztázni lehetne.

A koalíció más pártjai is megszólaltak és most kiderült, hogy ők már hónapokkal korábban úgy látták, hogy Ivan Bartoš képtelen lesz végrehajtani a rábízott feladatot és várták Fiala mostani döntését, amire viszont már korábban el kellett volna szánnia magát. Hozzátették azonban azt, hogy ezt sokkal „elegánsabban” kellett volna megtennie.

A két ellenzéki párt a kialakult helyzetben fontosnak tartaná, ha a kormány ismét bizalmi szavazást kérne a parlamentben. Arról ugyanakkor eltérően vélekednek, hogy Bartoš leváltása összhangban volt-e a koalíciós szerződéssel vagy nem.

A legközelebb egy év múlva rendeznek parlamenti választásokat Csehországban és a kormány szeretné kitölteni a megbízatási idejét. Ez az időszak azonban egyáltalán nem lesz egyszerű, hiszen a koalíciós pártok maguk is sok belső problémával küszködnek. Az ODS a mostani regionális választásokon egyedül a Dél-Csehországi kerületben ért el átütő sikert, ahol a kerületi kormányt korábban is irányító Martin Kuba személye volt a meghatározó. Ő egyébként gyakran bírálja az ODS központi vezetését, viszont nem kíván bekapcsolódni az országos politikába, amit a párt vezetése egyébként szívesen venne, már csak önös érdekből is.

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Fotó:  TASR / AP

Megfigyelők szerint Petr Fiala, aki az ODS elnöke is szeretne tőkét kovácsolni Kuba sikeréből, de egy másik vasat is a tűzben tart, ugyanis nem zárható ki, hogy a következő kormány az ANO és az ODS koalíciójából jönne létre. Ez ma ugyan elképesztően hangzik, de a politikában minden elképzelhető. Az más kérdés, hogy mit szól ehhez Andrej Babiš, az ANO vezére.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.