Biden cikket írt a NYT-ba: Az USA nem akarja meghosszabbítani a háborút csak azért, hogy fájdalmat okozzon Oroszországnak
Szokatlan szerző tollából jelent meg egy írás május utolsó napján a New York Times-ban. Az Egyesült Államok Ukrajna-stratégiáját magyarázó cikk írója nem más, mint az USA 46. elnöke, Joe Biden (vagy valaki az ő stábjából, de ezt most hagyjuk...).

Bár az amerikai elnök egészségügyi és mentális állapota gyakorlatilag beiktatása óta folyamatosan különböző pletykák tárgya, írása mégis figyelemreméltó, amennyiben előbb lehámozzuk róla a szokásos amerikai sallangokat: a szabad világ népei, Ukrajna hősies harca a demokráciáért, az ukrán nép az egész világ számára inspirációt jelent. Ezek nyilván kötelező körök, megszoktuk, de Biden írásához nem sokat tesznek hozzá, legfeljebb kicsit megnehezítik a lényeg kihámozását. Lássuk!
Az Egyesült Államok céljai világosak - írja rögtön az elején az elnök:
Érdekes kérdés, vajon miért érezte úgy a Fehér Ház médiagépezete, hogy a következő nagy fegyverbejelentést magának az elnöknek kell megtennie. Biden cikkéből ugyanis kiderül, hogy hamarosan újabb fegyverszállítmány érkezik Ukrajnába, ezúttal közepes hatótávolságú rakéták formájában. A hét elején még arról lehetett olvasni, hogy az USA nem küld olyan fegyvert Ukrajnának, amelyekkel távolról támadhatóak az orosz terültek. Hétfőn egy hétvégi kirándulásról hazatérve a Fehér Házban azt nyilatkozta az elnök, olyan rakéta-sorozatvető rendszer (MLRS) nem mehet Ukrajnába, amellyel elérhetőek oroszországi célpontok is. Ehhez képest szerdára kiderült,
pusztán ukrán ígéretekre és garanciákra hagyatkozva mégis ilyen rakétarendszereket küld Kijevnek az amerikai hadsereg.
Biden leszögezte, az Egyesült Államok továbbra is szállít majd fegyvereket és hadianyagot, például Javelin tankelhárító rakétákat, Stinger-rakétákat, tüzérségi- és rakétarendszereket, radarokat, drónokat, Mi-17-es helikoptereket és lőszert. Biden természetesen elsüti a szokásos lózungokat is az európai partnerek megsegítéséről, a hatékony oroszellenes szankcióról meg a szép, zöld jövőről, amelynek egyik előfeltétele, hogy most agyonkorlátozzuk az orosz energiaexportot.
A NATO kapcsán Biden leszögezi, az észak-atlanti együttműködés keleti szárnyát tovább erősítik, de
nem keresik a háborút a NATO és Oroszország között.
Biden hozzátette azt is, bár "nem ért egyet Putyin úrral", ténykedését pedig botrányosnak tartja, Washington
nem próbálja megbuktatni az oroz elnököt
Azt írta:
Az amerikai elnök, mintegy reagálva azokra a "vádakra", melyek szerint megegyezés felé presszionálják Kijevet, leszögezte, sem nyilvánosan, sem magántárgyalások keretében nem fogja területi engedményeket tartalmazó megegyezésre ösztönözni az ukrán kormányt. Az ukrán-orosz béketárgyalások nem azért akadtak el Biden szerint, mert Kijev elzárkózna ezektől, hanem azért, mert Oroszország folyamatosan háborút visel Ukrajna ellen. Az Egyesült Államok pedig - írja Biden - továbbra is kiáll a tárgyalásos rendezés mellett.
Biden cikkében az atomkérdésre is kitér. Azt írja, Washington is látja, mennyien aggódnak egy esetleges orosz atomcsapás miatt, de jelenleg "semmiféle jele nincs annak", hogy Oroszországnak szándékában állna atomfegyvert bevetni Ukrajnában. Hogy mi történne, ha az oroszok mégis így tennének, arra az esetre az elnök semmi konkrétummal nem szolgált a "végzetes következményeken" kívül.