Berényi József a mingránskvótákról: a Nyugat hibáiért Közép-Európa is fizet
Szerdán az Európai Parlament rábólintott a migránscsomagra. Az elfogadott dokumentumról a Magyar Szövetség európai parlamenti listavezetőjét, Berényi Józsefet kérdeztük.

"Az, hogy két hónappal az európai parlamenti választások előtt fogadtak el egy ilyen súlyú döntést, eléggé szokatlan. Ez egy megosztó téma, hiszen szembeállít egymással embereket, tagállamokat és európai vezetőket" - hangsúlyozta Berényi. A Magyar Szövetség európai parlamenti listáját vezető politikus hozzátette,
"Az elfogadott határozatban ugyanakkor van pozitív elmozdulás is, amit észre kell venni és értékelni kell" - emlékeztetett Berényi, hangsúlyozva, "végre határozott fellépést ígér az EU az embercsempészekkel szemben. Az Európai Bizottság szakértői szerint az embercsempészek 2015 óta ötmilliárd eurós haszonra tettek szert. Tehát itt felépült egy új „fekete” iparág, amivel le kell számolni, vagy legalábbis amennyire lehet, vissza kell szorítani".
A politikus hozzátette,
Az ő befogadásukról a tagállamok dönthetnek a szükségleteik alapján, a többiek ki lesznek toloncolva, abba az országba, ahonnét jöttek. Emiatt tiltakoztak szélsőbaloldali fiatalok a szavazás napján az Európai Parlamentben, mert szerintük a kitoloncolás az emberi jogokat sérti. Én nem ezt gondolom" - mondta el Berényi.
"Ami magyar szempontból az egyik legfontosabb, hogy az Unió a külső határokon már felvállalja a kerítésépítést. Emlékszünk még rá, hogy 2015 és 2020 között micsoda morális és politikai kritikával illették Magyarországot a déli határon megépített kerítés miatt. Tegnaptól ez már uniós politika is.
- utalt Berényi a szerdai európai parlamenti szavazás hátterére.
A politikus aláhúzta, "itt jön a nagy „de”, hiszen a migránskvóták viszont benne maradtak az elfogadott dokumentumban, ezt nem bírálta felül az Európai Parlament.
Viszont ez utóbbiról sem önállóan dönthetnek a tagállamok, hanem az Európai Bizottság szabja meg mennyi adminisztratív erőt vagy technikát kell küldeniük".
Berényi emlékeztetett, "a migránscsomagról a végső döntést a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács hozza meg, minősített többséggel. Vagyis itt már nem lesz mód tagállami vétóra. Még Donald Tusk is, aki a lengyel választásokon képletesen szólva Brüsszel jelöltje volt Varsóban, úgy nyilatkozott, hogy a migránskvótákat nem tudja elfogadni. De közép-európai államok önmagukban, az Európai Tanácsban, nem tudják megakadályozni a migránscsomag elfogadását".
Akik pedig itt maradtak, azok előtt a közép-európai államok a munkaerőpiacukat is megnyitották. Ha valaki 2015 óta indokolatlanul kinyitotta a kapuit a Közel-Kelet és Észak-Afrika lakosai előtt, az nem Közép-Európa volt. Az Unió most mégis a nyugati tagállamok politikai hibái miatt kialakult problémát a közép-európaiakkal is megfizettetné" - húzta alá Berényi József.