Az izraeli kormány megszavazta a Sin Bet főnökének menesztését, a Legfelsőbb Bíróság felfüggesztette a döntést
Az izraeli kormány csütörtök éjjeli ülésén egyhangúlag megszavazta Ronen Barnak, a Sin Bet belbiztonsági szolgálat főnökének a leváltását.

A szavazáson nem volt jelen Ronen Bar, de kemény hangú tiltakozó nyílt levelet küldött a kormánynak, és ebben fogadkozott, hogy ismertetni fogja álláspontját a legfelsőbb bíróságon, miszerint alaptalan Benjámin Netanjahu miniszterelnök indoka, vagyis a bizalomvesztés az ő menesztésére. Ronen Bar leváltása ellen ugyanis már ennek bejelentése után rögtön számos petíciót nyújtottak be a legfelsőbb bíróságra az ellenzéki pártok. Azt kérik a bíróságtól, hogy avatkozzon közbe, és helyezze vissza hivatalába a Sin Bet vezetőjét.
A leváltott hivatalvezető kijelentette, hogy megítélése szerint hatékonyan együtt tudott dolgozni a kormányfővel azon a túszügyi megállapodáson, amelyet januárban sikerült megkötni a Hamásszal, valamint vezetése alatt a szolgálat számos sikert ért el Izrael déli és északi háborús frontján.
A kormány döntésének befagyasztása addig tart, amíg a legfelsőbb bíróság meg nem hallgatja a petíciókat benyújtók érveit, és ezek meghallgatása legkésőbb április 8-ig megtörténik.
A kormányzó Likud párthoz tartozó Slomó Karhi hírközlési miniszter azt közölte, hogy szerinte a legfelsőbb bíróságnak nincs joga beleszólni a kormány döntésébe. A bíróságnak "nincs jogi felhatalmazása erre a beavatkozásra. Ez a kormány hatásköre" - mondta. "A végzésük érvénytelen"- tette hozzá.
Becalel Szmotrics, a Vallásos Cionisták párt elnöke és pénzügyminiszter is hasonlóképpen vélekedett.
- közölte.
Az egyik petíciót benyújtó ellenzéki pártnak, a szociáldemokrata Demokratáknak a vezetője, Jaír Golán viszont üdvözölte a bíróság határozatát, és a kormánydöntés miatti tömegtüntetések hatásának tulajdonította azt.