Az EU-csatlakozás érdekében az ukránok kibírnák az áramszünetet – legalábbis Zelenszkij felesége szerint
Győzelem nélkül nem lehet béke, ezért Ukrajna a hideg és az orosz rakéták által rákényszerített áramszünet ellenére is ki fogja bírni a telet – nyilatkozta Olena Zelenszka ukrán fist lady a BBC-nek.

Az Egyesült Királyság közszolgálati sajtója az ukrán fővárosban kereste fel Volodimir Zelenszkij államfő feleségét, aki eddig jobbára kerülte a nyilvánosságot. Az interjúban nyíltan beszélt arról, problémát okoz számára a nyilvános szereplés, és fél nagy tömeg előtt beszélni, illetve elmondott pár, talán kevésbé ismert dolgot kapcsolatukról is.
Kezdjük talán ez utóbbival, a politikai vonatkozásokat későbbre hagyva, abból volt több.
A Zelenszkij házaspár házassága egy középiskolás szerelemben gyökeredzik. Később együtt dolgoztak egy színtársulatban és a tévében is, Zelenszkij, mint tudjuk, színészként, Olena pedig forgatókönyvíróként. Férjét nem csak a házastársának, hanem a legjobb barátjának is tartja. Amikor Zelenszkij három évvel ezelőtt úgy döntött, indul az elnökválasztáson, a felesége jelezte neki, ő nem ilyen életre vágyik, mert a reflektorfény kellemetlen számára.
Az elnöki párnak két gyermeke van, a 18 éves Olekszandra, és a 9 éves Kirilo. Mint oly sok ukrán család a háború idején, bizonyos mértékig ők is külön élnek. A BBC tudósítójának nem árulta el, mikor vacsorázott utoljára együtt a család, de rég történt ilyesmi.
– vázolta az aktuális helyzetet a first lady.
Zelenska a háború február 24-ei kitörése óta egy bunkerben rejtőzött a gyermekeivel. Zelenszkij a háború kitörésekor megjegyezte, ő az oroszok első számú célpontja, a családja pedig a második. "Szavai alig leplezték azt a hatalmas feszültséget, ami most minden, szétszakított ukrán családban tapasztalható" – fogalmaz a BBC. Ezt követően május 8-án mutatkozott először nyilvánosan, anyák napján, a nyugat-ukrajnai Lvivben Jill Biden amerikai first ladyvel látogatták meg a belső menekültek egyik táborát.
Bár tudjuk, Lviv sem elérhetetlen az orosz rakéták számára.
Zelenszka, amíg tehette, kerülte a nyilvános szereplést. Ő volt az első külföldi first lady, aki beszédet mondhatott az Egyesült Államok Kongresszusa előtt.
– emlékszik vissza a helyzetre. Beszédében fegyvereket kért, ezzel sokak szerint átlépett egy határt, ő azonban úgy gondolja: "Fegyvereket kértem, nem azért, hogy támadjak, hanem azért, hogy megakadályozzam, hogy a gyermekeinket megöljék az otthonaikban" – mondta. Véleménye szerint Ukrajnában a hagyományos női szerepek változása még a háború előtt megindult. A háború csak felgyorsította ezt a folyamatot. Korábban az ukrán nők mozgástere a konyhára, a gyereknevelésre és a templomra korlátozódott.
– mondta.
Zelenszka meggyőződése, hogy "győzelem nélkül nem lesz béke". És hogy mit jelentene számára a győzelem? "Visszatérést a normális élethez". Azt azonban, a jelenlegi helyzetet ismerve, értelemszerűen ő sem tudta megmondani, mikor érhetik ezt el.
– mondta.
A first lady szerint február 24. óta annyi rossz dolog történt Ukrajnával, hogy nem az áramszünet a legrosszabb, ami történhet velük. Egy közvélemény-kutatás szerint az ukránok 90%-a kész arra, hogy két-három évig áramhiányos állapotban éljen, ha utána csatlakozhatnának az Európai Unióhoz. Ez azonban jelenleg "egy hosszú és hideg útnak tűnik."