2025. április 24., 15:08

Az elmúlt években közel egymillió szíriai érkezett Németországba

Bassár Aszad elnök rendszerének bukása óta 464 szíriai tért vissza Németországból Szíriába állami pénzügyi támogatással. Erről a német belügyminisztérium adataira hivatkozva számolt be ma az RND hírportál. 

Hogyan tovább?
Szíriai felvonulók Berlinben
Fotó: YouTube - Facebook

Jelenleg mintegy 975 ezer szíriai állampolgárságú ember él Németországban. A leköszönő kormány most meg akarja könnyíteni számukra, hogy hazalátogathassanak, hogy felkészülhessenek a végleges visszatérésre.”

Az Aszad-rezsim tavaly december 8-án omlott össze, nem sokkal azután, hogy a Hayat Tahrir as-Sam  iszlamista csoport lázadói újabb offenzívát indítottak a kormánycsapatok ellen. A lázadók vezetője, Ahmad Sara lett az ideiglenes elnök.

A 14 éve tartó szíriai háború miatt emberek milliói menekültek el az országból. A legtöbben a szomszédos országokban, például Törökországban, Libanonban és Jordániában találtak menedéket. Néhányan Európába, főként Németországba menekültek.

Aszad bukása után Németországban felerősödtek azok a hangok, amelyek a szíriai menekültek hazájukba való visszatérését követelték.

A szíriaiak jelentős része úgynevezett kiegészítő védelemben részesül Németországban. Ezt a német menedékjog alapján olyan személyek kapják meg, akiket fenyeget az a veszély, hogy egy fegyveres konfliktus során erőszak áldozatává válnak.

Ha a polgárháború véget ér, akkor a kiegészítő védelem is megszűnik, így a menekülteknek el kell hagyniuk az országot, vagy Németország kitoloncolhatja őket. A német szövetségi migrációs és menekültügyi hivatal (BAMF) decemberben leállította a szíriaiak menedékkérelmeinek elbírálását, de Németország még nem szánta el magát a kitoloncolásukra.

A BAMF pénzügyi támogatást nyújt a hazatérni vágyó szíreknek. Az RND honlapja által megszerzett adatok szerint december óta 464-en részesültek ebben a támogatásban. A belügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy ezek nem mind olyan szírek, akik önként tértek vissza, hanem csak azok, akik eleve pénzt igényeltek az államtól. A családonkénti maximális összeg 4 000 euró, Németország még nem toloncolt ki önként hazatérni nem kívánó szíriaiakat. De ez még változhat.

A májusban várhatóan hivatalba lépő újkormány pártjainak  koalíciós megállapodásában az áll, hogy

Afganisztánba és Szíriába történő kitoloncolásokat fognak végrehajtani - kezdve a bűnözőkkel és a veszélyt jelentő emberekkel”.
A leköszönő szociáldemokrata és zöld kormány lehetővé kívánja tenni a szíriaiak számára, hogy rövid látogatásokat tegyenek hazájukban, hogy felkészüljenek a Szíriába való végleges visszatérésre.

Ezáltal nem veszítenék el a védett státuszukból származó előnyöket. A belügyminisztérium szóvivője szerint a szíriaiaknak lehetőséget kellene kapniuk arra, hogy megnézzék, milyen a helyzet otthon, „például, hogy áll-e még a házuk, élnek-e még a rokonaik.”

A javaslatot bírálta a bajor Keresztényszociális Unió (CSU), amelynek egyik tagja várhatóan szövetségi belügyminiszter lesz. Joachim Herrmann bajor belügyminiszter azt állítja, hogy a szírek visszaélnek az utazásokkal, és a hazatérés megszervezése helyett hazájukban töltik majd a szabadságukat.

A 2023-as népszámlálás szerint Németországban 1,3 millió olyan ember él, aki maga is Szíriában született (82 százalék), vagy akinek mindkét szülője a közel-keleti országból származik (18 százalék). Közülük azonban mintegy 17 százalék már rendelkezik német állampolgársággal is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.