2025. április 5., 19:35

Amerikai tudósokat várnak Európába, avagy fordított agyelszívás

Az Európai Unió és az egyes európai országok és oktatási intézmények nyitottak az amerikai egyetemekről távozó amerikai tudósok felé. 

Nagy mellénnyel
Rice Egyetem
Fotó: Facebook

Az amerikai kormány nyomást gyakorol rájuk, hogy szüntessék be a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos programokat, korlátozzák az éghajlat- vagy az RNS-vakcinakutatást. A Trump-kormányzat az egyetemeken tapasztalható antiszemitizmust is célba veszi. Ezen okok miatt a kutatók egy része lassan elhagyja az amerikai egyetemeket, és ezt Európa igyekszik kihasználni - írja a Politico és a The New York Times.

Donald Trump amerikai kormánya több szinten is elkezdett fellépni az ország egyetemei ellen.

Trump rendeletben rendelte el a DEI-programok, vagyis a sokszínűség és befogadás programjainak megszüntetését. Ha a főiskolák és egyetemek kilenc napon belül nem igazolják, hogy nem szüntették meg a programokat, elveszítik a szövetségi finanszírozást.

Az új kormányzat szerint a kisebbségi hallgatók felvételének és előnyben részesítésének jelenlegi rendszere sérti az amerikai polgárjogi törvényeket. A kormányzat azt is követeli, hogy az egyetemek tegyenek többet az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében, és ha nem teszik, akkor a finanszírozás elvesztését is kockáztatják.

A kormányzat megkezdte az antiszemita nézeteket valló diákok vízumának visszavonását is. Követeli a genderprogramok megszüntetését, és csökkenti egyes éghajlati intézmények és az RNS-oltási programok finanszírozását.

Az Európai Unió azonban lehetőséget lát az amerikai kormány lépésében.

A jelenlegi globális helyzet lehetőséget kínál arra, hogy megmutassuk, Európa továbbra is biztonságos terep marad a tudomány és a kutatás számára”

- mondta Jekatyerina Zaharieva, a startupokért, kutatásért és innovációért felelős uniós biztos az Európai Parlamentben tartott beszédében.

Európa lehet és kell, hogy legyen a legjobb hely a tudomány számára - egy olyan hely, amely a világ minden tájáról vonzza és megtartja a kutatókat”.

A miniszter asszony szerint az Európai Uniónak egyedülálló lehetősége van arra, hogy a legjobb tudósok menedékévé váljon. Ezért az EU az Európai Kutatási Tanács (ERC) által nyújtott támogatásokat 4,5 millió euróra növeli az Egyesült Államokból Európába érkező kutatók számára.

Maria Leptin, az ERC elnöke hangsúlyozta, hogy a cél nem az „agyvadászat”, hanem az Egyesült Államokban dolgozó kollégák segítése.

Meg akarjuk őrizni a nyitottság és a független kutatás támogatásának hagyományát, függetlenül a támogatást igénylők nemzetiségétől”

- mondta a Politico című lapnak.

Ezzel egyidejűleg az Európai Bizottság különleges vízumrendszert dolgoz ki a tehetségek számára, valamint egy olyan tervet, amelynek célja, hogy az uniós egyetemek és kormányok megosszák egymással az amerikai tudósok toborzásához szükséges forrásokat.

A regionális és nemzeti kormányok szintén részt vesznek a toborzásban. Berlin külön alapot hoz létre az amerikai tudósok támogatására az orvosi és társadalomtudományok területén. Katalónia bevezette a 30 millió eurós Katalán Tehetséghíd programot, amely 78 állást teremt amerikai tudósok számára a helyi egyetemeken és kutatóintézetekben.

Nyolc neves német tudós a héten felhívást tett közzé a Der Spiegelben, amelyben arra kérik a kormányt, hogy célzottan „100 okos elmét” toborozzon Németország számára. Olyan tudósok történelmi példáira hivatkoznak, mint Albert Einstein és Lise Meitner, akik a nácik elől menekültek Európából. Szerintük Európának most lehetősége van arra, hogy „visszafordítsa az agyelszívást” és megerősítse saját innovációs kapacitását.

Philippe Baptiste, a francia felsőoktatási és kutatási miniszter az egyik legaktívabb európai vezető ezen a területen. Baptiste, aki a francia Nemzeti Űrkutatási Központot vezette, mielőtt a kormányhoz csatlakozott, „kollektív őrületnek” nevezte a Trump-kormányzat döntését, amely gyors és erőteljes választ követel a világtól.

Több mint 350 tudós írta alá a Le Monde című francia napilapban a héten megjelent petíciót, amely hasonlóképpen felszólítja az Európai Bizottságot, hogy hozzon létre egy 750 millió eurós sürgősségi alapot az Egyesült Államokban dolgozó több ezer kutató elhelyezésére.

A franciaországi Aix-Marseille Egyetem (AMU) nemrégiben indított egy 16 millió dolláros „Biztonságos tér a tudománynak” programot, amelynek célja, hogy 15 olyan amerikai kutatót vonzzon ide, akiknek munkáját a jelenlegi kormányzat „veszélyezteti vagy korlátozza”.

Eric Berton, az egyetem elnöke azt mondta, hogy ez válasz volt „az amerikai kollégáinkkal történő felháborodásra”. A programra közel 150 tudós jelentkezett olyan tekintélyes intézményekből, mint a Yale, a Columbia és a Stanford, valamint például a NASA.

Franciaországban például a párizsi Rákkutatási Alapítvány szintén az amerikai kormány intézkedéseire reagálva bejelentette, hogy azonnal 3,5 millió eurót különít el amerikai rákkutatók fogadására. Spanyolország a maga részéről meg akarja nyitni Atrae programját, amelyet eredetileg a spanyol tudósok külföldről való hazahozatalára terveztek, az amerikaiak toborzása előtt.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.