Állítólag titkos tárgyalások folynak Svájcban az Északi Áramlat vezeték újraindításáról
Az USA és Oroszország közötti „kolosszális gazdasági megállapodások” megkötése - ahogy Donald Trump amerikai elnök a Vlagyimir Putyinnal folytatott legutóbbi telefonbeszélgetése után nevezte - azt eredményezheti, hogy újraindulhat a megrongálódott Északi Áramlat-2 gázvezeték működése, és így Németország olcsó orosz gázzal való ellátása.

A Bild című lap szerint Svájcban már hetek óta folynak a tárgyalások, amelyek eredménye az ukrajnai háború befejezésének egyik „kirakós darabja” lehet.
Az új megállapodás értelmében az Északi Áramlat 2-t az amerikaiak vennék át, szabaddá téve az utat az orosz nyersanyag Európába jutása előtt.
A fent idézett lap szerint „nagy a félelem” egy tisztességtelen üzlet miatt, míg Németországban egyesek „titokban örülnek a Kremllel való jobb kapcsolatok és az orosz gáz kilátásának”.
- mondta Jan Behrends, az Oderafrankfurti Egyetem történészprofesszora, Kelet-Európa szakértője.
Utalt arra, hogy Merkel jelen volt, amikor az Északi Áramlat 1 2011-ben megkezdte működését az észak-németországi Greifswaldban. Az eseményen Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök is jelen volt.
Szakértők szerint olyan ágazatok, mint a gázipar, a bányászat és a földmunkagépgyártók profitálhatnának a Németországba irányuló orosz gázszállítások újraindulásából.
Thomas Bareiss, a CDU európai parlamenti képviselője szerint egy esetleges amerikai-orosz megállapodás után „természetesen” ismét orosz gáz áramolhat Németországba. Jen Heinisch (CDU), Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnök-helyettese pedig azt mondta a Politico című lapnak, hogy az ukrajnai béke esetén „újra beszélhetünk az orosz gáz vásárlásáról”.
A támogatók mellett azonban a balti-tengeri gázvezeték újbóli megnyitásának vannak hangos ellenzői is, például a liberális párt (FDP) védelmi szakértője, Maria-Agnes Strack-Zmimermann.
- figyelmeztetett a Die Welt televíziónak adott interjújában.
Simon Gerards, a Német Közgazdasági Intézet (IW) Oroszország-szakértője szerint az EU oroszellenes szankcióinak feloldása és a Németországba irányuló orosz gázszállítások felújítása „elképzelhetetlen”, és valójában a „csőd bejelentését” jelentené.
- figyelmeztetett Gerards, hozzátéve, hogy a szankciók feloldása »ajándék lenne Putyinnak«.
Az Északi Áramlat 1-et 2022-ben bezárták, az Északi Áramlat 2 pedig soha nem kezdte meg működését. A vezeték mindkét ágát robbanások rongálták meg, amelyekről később azt állították, hogy ukrán szabotázs következményei voltak. Kijev azonban ezt tagadja.