A világ politikusai is Ferenc pápára emlékeznek
Ferenc pápa hétfő reggeli halála megrázta a társadalmat, a világ politikusai a szentatyára emlékeznek.

A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét Ferenc pápa halála miatt hétfőn.
- olvasható az amerikai elnöki hivatal X közösségi médiaoldalán.
Donald Trump elnök saját közösségi oldalán nyilvánított részvétet. Ebben azért fohászkodott, hogy az elhunyt Ferenc pápát "Isten áldása kísérje és mindenkit, aki szerette őt".
Ezt megelőzően JD Vance alelnök emlékezett egy bejegyzésben Ferenc pápáról, akivel egy nappal halála előtt volt lehetősége találkozni a Vatikánban.
- írta az alelnök, aki családjával Rómában töltötte a Húsvétot.
JD Vance felidézte Ferenc pápának a koronavírus-járvány első időszakában tartott szentbeszédét, és hozzátette, hogy mindig arról emlékezik majd a néhai pápára. Az amerikai alelnök volt az utolsó külföldi politikus, akit Ferenc pápa fogadott. A találkozóról megjelent hivatalos felvételeken az látható, hogy az egyházfő és a politikus megbeszélést folytat, és megajándékozzák egymást. JD Vance 2019-ben vette fel a római katolikus hitet.
Jichák Hercog izraeli államelnök a mély hit és a végtelen együttérzés emberének nevezte a hétfőn elhunyt Ferenc pápát részvétnyilvánító nyilatkozatában.
- kezdte nyilatkozatát Hercog.
- hangsúlyozta az Izraeli államfő.
- írta az izraeli államelnök.
- mondta beszédében a Vatikánban Ferenc pápa.
Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, hogy a katolikus egyházfő mindig "a legkiszolgáltatottabbak és a leggyengébbek oldalán állt". Az államfő az Indiai-óceánon található Mayotte szigetén, Franciaország tengerentúli megyéjén tett látogatásán kijelentette: Ferenc pápa halálával egy olyan embert vesztett el a világ, aki "hivatásában egész életében a nagyobb igazságosságért és az emberiség egy fontos eszméjéért, a testvéri emberségért küzdött".
Friedrich Merz német kancellárjelölt "mély szomorúságának" adott hangot Ferenc pápa halála miatt, és tisztelgett egy olyan ember emléke előtt, akit "az alázat és az Isten irgalmába vetett hit vezérelt". Az politikus az X közösségi hálózaton azt írta: az emberek Ferenc pápára "fáradhatatlan elkötelezettségéről" fognak emlékezni, elkötelezett volt "a legkiszolgáltatottabbak, az igazságosság és a megbékélés iránt".
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy Ferenc pápa "a katolikus egyházon messze túl is emberek millióit ösztönözte alázatával és a leginkább rászorulók iránti oly tiszta szeretetével". Hangoztatta: "Gondolataim mindazokkal vannak, akik ezt a mély veszteséget átérzik". Az X-hálózaton egyben reményét fejezte ki, hogy öröksége "továbbra is egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé fog vezetni mindannyiunkat".
Ferenc pápa az irgalmasság nagy apostola volt - szögezte le Andrzej Duda lengyel elnök, reagálva a katolikus egyházfő hétfőn bekövetkezett halálára.
A lengyel elnök felidézte az elhunyt pápa mottóját (Miserando atque eligendo - Megkönyörült és kiválasztotta), és hozzátette: a Szentatya "nagy apostola volt az irgalmasságnak, ebben talált válaszokat a mai világ kihívásaira".
Wojciech Polak lengyel prímás a közösségi médiában közzétett videóüzenetben kiemelte: Ferenc pápa arra emlékeztetett bennünket, hogy "az Isten nem távoli és ismeretlen, hanem közel áll hozzánk, és Jézus Krisztusban egyikünkké lett".
A pápa halála miatt a krakkói waweli székesegyházban hétfő délben megkondították a 16. századi Zsigmond-harangot, amelyet fontos történelmi események idején, például a pápaválasztás eredményének bejelentésekor szólaltatnak meg.
Ilie Bolojan, a többségében ortodox vallású Románia ideiglenes elnöke az alázat és együttérzés, a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezte a hétfőn elhunyt Ferenc pápát.
A román államfő Facebook-bejegyzésben együttérzését fejezte ki részvétét Románia és a nagyvilág katolikus hívőinek és mindazoknak, akik számára Ferenc pápa "lelki világítótorony és reményforrás" volt. Bolojan úgy értékelte: az elhunyt egyházfő a román nép közeli barátja volt, aki nagyra értékelte a román nép mély vallásosságát, hite iránti elkötelezettségét.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök Facebook-bejegyzésében azt írta: a kereszténység és az egész emberiség számára szomorú nap Ferenc pápa halálának napja, hiszen általa egy olyan vallási vezető távozott az élők sorából, aki mindig a béke oldalán állt, és szenvedők pártját fogta.
Egy ember, aki a hitet egyszerű szavakkal tette érthetővé, és az irgalmat tette a legnagyobb erénnyé. Ma nemcsak a katolikus világ gyászol, hanem mindenki, aki egy csendes hangra vágyott ebben a fülsértő hangoskodásban. Nyugodjon békében!" - írta Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke. Ferenc pápa 2019-ben tett háromnapos apostoli látogatást Romániában, ahol Daniel román ortodox pátriárkával találkozott, imát mondott az épülő Nemzet Megváltása román ortodox katedrálisban, majd egyházmegyéjükben kereste fel a romániai katolikus közösségeket. Ferenc pápa volt az első katolikus egyházvő, aki Erdélybe látogatott.
A romániai katolikusok között többségben lévő magyar hívőket 2019. június 1-én a közösség legjelentősebb zarándokhelyén, a csíksomlyói hegynyeregben kereste fel, Balázsfalván pedig hét román vértanú görög katolikus püspököt avatott boldoggá.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök mély fájdalmát fejezte ki Ferenc pápa elhunytát követően.
Sergio Mattarella olasz államfő mély személyes fájdalmát fejezte ki közleményében, és hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa mindig is tájékozódási pont volt a számára.
Michael Martin ír miniszterelnök az elhuny pápa emléke előtt tisztelegve "a modern világban az igazság bajnokának", "a szegények és elnyomottak védelmezőjének" nevezte Ferenc pápát. "Ferenc pápa a szegények, a társadalom szélére sodródottak és az elnyomottak szószólója volt" - írta Michael Martin az X-en.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az X-en fájdalmát fejezte ki, és üdvözölte az elhunyt egyházfőnek "a béke, a társadalmi igazságosság és legsérülékenyebbek iránti elkötelezettségét". "Mély örökséget hagy maga után. Nyugodjék békében!" - tette hozzá.
Sajnálatát fejezte ki Ferenc pápa hétfőn bekövetkezett halála miatt Javier Milei argentin elnök, kiemelve az egyházfő "fáradhatatlan harcát a fogantatásból eredő életért" és azon szándékát, hogy "józan mértékletességet vezessen be a Szentszéken".
Közleményében az államfő emlékeztetett arra, hogy Jorge Mario Bergoglio az első argentin volt, akit a katolikus egyház élére választottak 2013-ban és ezt az egyházat "az Isten oltalmába ajánlva és szeretettel irányította a Vatikánból".
Milei az X-en közzétett bejegyzésében megtiszteltetésnek nevezte, hogy ismerhette a pápát, és személyesen megtapasztalhatta jóságát és bölcsességét.
Vlagyimir Putyin méltatta az egyházfőnek az ortodox-katolikus párbeszédben játszott szerepét.
Az elhunyt egyházfőnek a katolikus és az ortodox egyház közötti párbeszéd előmozdításában játszott szerepét méltatva fejezte ki részvétét Ferenc pápa halála miatt hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök.
- áll a Putyin nevében a Kreml által kiadott közleményben.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Ferenc pápaságának egész korszaka alatt aktívan előmozdította az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszédet, valamint az Oroszország és a Szentszék közötti konstruktív együttműködést. "Számos alkalommal volt alkalmam kommunikálni ezzel a kiváló emberrel, és örökre a legvilágosabb emléket őrzöm róla" - tette hozzá az orosz államfő.
Olaf Scholz német kancellár a "gyengébbek védelmezőjének" és a "megbékélés emberének" nevezte a hétfőn elhunyt katolikus egyházfőt. "Ferenc pápával a katolikus egyház és a világ a gyengék szószólóját, egy kiengesztelőt és egy melegszívű embert veszített el" - írta az X-en közzétett bejegyzésében.
- fogalmazott a leköszönő kancellár.
III. Károly király a Buckingham-palota által ismertetett megemlékezésében úgy fogalmazott: a szívére nehezedő gyász súlyát enyhíti valamelyest, hogy Ferenc pápa még el tudta juttatni húsvéti üdvözletét az egyházhoz és a világhoz, amelyet egész életében odaadóan szolgált. A brit uralkodó szerint a néhai egyházfő fáradhatatlan elkötelezettséget tanúsított minden hívő, valamint a mások megsegítéséért dolgozó jóakaratú emberek iránt.
III. Károly felidézte, hogy hitvesével, Kamillával együtt nemrégiben látogatást tett Ferenc pápánál. A király együttérzéséről biztosította a katolikus egyházat, és mindazokat, akiknek világszerte példamutatásként szolgált Ferenc élete. Károly és Kamilla két hete járt állami látogatáson Olaszországban.
Indulásuk előtt nem sokkal még úgy volt, hogy az uralkodó és hitvese nem találkozik Ferenc pápával, akit február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezeltek a római Gemelli kórházban, III. Károlyt és Kamillát azonban végül mégis fogadta az egyházfő húszperces magánjellegű audiencián. Keir Starmer brit miniszterelnök a Downing Street által ismertetett hétfői megemlékezésében úgy fogalmazott, hogy Ferenc a szegények, a leigázottak, az elfeledett emberek pápája volt.
A halálhír is emlékeztetőként szolgál Ferenc pápa felhívására, hogy az emberek a különböző vallásokon, származásokon, nemzetiségeken és hiteken átívelő módon viseljék egymás gondját - hangsúlyozta a brit kormányfő hétfői megemlékezésében.
Ferenc pápa az irgalmasság nagy apostola volt - szögezte le Andrzej Duda lengyel elnök, reagálva a katolikus egyházfő hétfőn bekövetkezett halálára.
Ferenc pápát "az alázat és a szerénység vezényelte lelkipásztori szolgálata során" - írta Andrzej Duda az X-en. A lengyel elnök felidézte az elhunyt pápa mottóját (Miserando atque eligendo - Megkönyörült és kiválasztotta), és hozzátette: a Szentatya "nagy apostola volt az irgalmasságnak, ebben talált válaszokat a mai világ kihívásaira".
- áll Kosiniak-Kamysz bejegyzésében. Wojciech Polak lengyel prímás a közösségi médiában közzétett videóüzenetben kiemelte:
A pápa halála miatt a krakkói waweli székesegyházban hétfő délben megkondították a 16. századi Zsigmond-harangot, amelyet fontos történelmi események idején, például a pápaválasztás eredményének bejelentésekor szólaltatnak meg.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök méltatta hétfőn az aznap elhunyt Ferenc pápát, aki meglátása szerint "reményt tudott adni, imával enyhíteni tudta a szenvedést, és ki tudta domborítani az egység fontosságát".
Az X-en közölt részvétnyilvánításában az ukrán elnök kiemelte, hogy a pápa "folyamatosan imádkozott Ukrajnáért és az ukránokért".
Rumen Radev bolgár elnök a pápának a békére és a kölcsönös megértésre való törekvését húzta alá részvétüzenetében.
Roszen Zseljazkov bolgár miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa a népek közötti párbeszéd helyreállítására törekedett. Az egyházfő "erkölcsi vezetésére és a párbeszéd iránti vágyára nemzedékek fognak emlékezni. Örökre a béke, az együttérzés és az egység szimbóluma marad. Fontos, hogy a remény és a testvériség üzenete továbbra is vezéreljen minket a nehéz időkben" - mondta.
Natalija Kiszelova, a bolgár parlament elnöke részvétét kifejezve azt sürgette, hogy folytassák "Ferenc pápa békét helyreállító erőfeszítéseit".
Mihail Kavelasvili georgiai elnök a közösségi médiában azt írta:
Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök részvétnyilvánításában leszögezte, hogy a pápa öröksége örökké élni fog.
Az ügyvezető portugál miniszterelnök méltatta a hétfőn elhunyt Ferenc pápa "egyedülálló humanista örökségét, empátiáját, az emberek iránti együttérzését és a hozzájuk való közelségét".
Luís Montenegro a kormány sajtószolgálata szerint kijelentette: a Ferenc pápa emléke előtti tisztelgés legjobb módja követni az ő útmutatásait és következetesség példáját az életben.
Ausztriában Alexander Van der Bellen elnök és Christian Stocker kancellár részvétet nyilvánítva kiemelte, hogy az elhunyt pápa "inspirációt jelentett a katolikus hívők milliói és sok más ember számára".
- tette hozzá Van der Bellen.
Alexander Stubb finn államfő hangsúlyozta, hogy a pápa olyan emberként marad meg az emlékezetünkben, aki a szegénység és a társadalmi igazságtalanság ellen küzdött.
- írta az elnök az X közösségi portálon.
Ferenc pápára a szerénysége, valamint a szegénység és a társadalmi igazságtalanság ellen vívott küzdelme miatt fognak emlékezni - írta az X-en Ulf Kristersson svéd miniszterelnök.
Anthony Albanese ausztrál kormányfő közleményében reményét fejezte ki, hogy az ausztráliai katolikusok a pápa "életének adományát ünnepelve" gyászolják a katolikus egyházfő halálát.
Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnök az X-en azt írta:
Aleksandar Vucic szerb elnök szerint a világ egy kivételes szellemi vezetőt veszített el a hétfőn elhunyt Ferenc pápa személyében.
A szerb köztársasági elnök az X közösségi felületen közölte, hogy mély szomorúsággal vette tudomásul a római katolikus egyházfő halálhírét, aki "apostoli tevékenységén keresztül a szeretetet, a békét és a szolidaritást hirdette".
Djuro Macut szerb miniszterelnök kormánya nevében fejezte ki részvétét a római katolikus egyházfő halála miatt. A miniszterelnöki kabinetiroda által kiadott közleményben Djuro Macut azt írta, Ferenc pápa a hit emberének példája volt, és így is fognak rá emlékezni.
Milojko Spajic montenegrói miniszterelnök szerint Ferenc pápára az együttérzés és az erkölcsi tisztaság hangjaként fognak emlékezni, az egyházfő békére vonatkozó üzenete a jövő generációi számára is inspirációként szolgál majd.
Az X közösségi felületen a montenegrói kormányfő azt írta: Ferenc pápa "szegények, a kirekesztettek és a szenvedők iránti megingathatatlan elkötelezettsége milliók életét érintette meg".
Vjosa Osmani koszovói elnök közleményében emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa ígéretet tett arra, hogy hamarosan Koszovóba látogat. "Erre a látogatásra, sajnos, nem került sor, mert Őszentsége Ferenc pápa elhunyt, de olyan szellemi vezetőként emlékezünk rá, aki alázattal, bölcsességgel és határtalan szeretettel mutatta meg a világnak az emberség és szolgálat ritka példáját" - közölte a koszovói elnök.
A boszniai háromtagú államelnökség tagjai is részvétüket fejezték ki Ferenc pápa halála miatt. Denis Becirovic, az államelnökség bosnyák tagja szerint a világ a béke, az egyenlőség és a szolidaritás melletti elkötelezettsége miatt fog emlékezni Ferenc pápára. Véleménye szerint a világ most a népek közötti megértésért és szeretetért küzdő valódi harcos nélkül maradt.
Zeljko Komsic, az államelnökség horvát tagja emlékeztetett arra, hogy személyesen is találkozott a pápával 2015-ben a Szentatya szarajevói látogatása során, így személyesen is tanúja lehetett "nemességének, bölcsességének és kedvességének".
"A békéről és az egységről szóló üzenetei, amelyeket bosznia-hercegovinai látogatása során küldött az itt élőknek, maradandó inspirációt jelentenek mindazok számára, akik hisznek az egyenlőség, a megbékélés és a kölcsönös tisztelet értékében" - közölte a politikus. Az államelnökség soros, szerb elnöke, Zeljka Cvijanovic részvéttáviratot küldött a Szentszéknek, és közölte, hogy "Ferenc pápa távozásával a római katolikus egyház egy jelentős és bölcs lelki vezető nélkül maradt".
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik szerint a világ olyan embert veszített el, aki a békéért küzdött, és aki hitét az átlagemberek, nem pedig az "elit" szolgálatába állította. "Ferenc pápa az igazságosság, az egyenlőség és a remény hangja volt azok számára, akiknek nincs hatalmuk, de van hitük" - emelte ki Milorad Dodik.