2025. április 2., 13:06

A muszlimok már Lengyelország utcáin vannak. Az ellenzék riadót fújt a ramadán végének megünneplésekor

A muszlimok ramadán ünnepének vége jelentős vitát váltott ki a lengyel közösségi médiában. Számos videó is felbukkant lengyel városokból, amelyeken több tucat, sőt több száz muszlim látható, ahogy a nyugat-európai városokban már megszokott módon az utcára vonulnak, hogy ülősztrájkkal ünnepeljék a böjti hónap végét.

Ramadán
A lengyelek is félnek a muszlim terjeszkedéstől
Fotó: X

A helyzetet elsősorban a nemzeti-konzervatív ellenzéki Konföderáció párt politikusai kommentálták, akik óva intenek a bevándorlók ellen. Figyelmeztetések érkeznek a Jog és Igazságosság párttól is.

A lengyel média beszámolói szerint Gdańskban, Krakkóban, Wrocławban és a Katowice melletti Myslowice városkában is megünnepelték a ramadánt. Míg tavaly a beszámolók szerint egyes helyeken még mecsetben ünnepelték a muszlimok a ramadán végét, idén olyan sokan voltak, hogy egy szomszédos utcát is elfoglaltak. Myslowicében azonban még a sportcsarnok is megtelt több tucat, talán több száz emberrel a felvételek szerint.

Azonnal le kell zárnunk határainkat a muszlim országokból érkező bevándorlók előtt, mielőtt túl késő lenne!”

- írta a közösségi médiában Sławomir Mentzen, a konföderáció elnökjelöltje. Felhívásához más párttagok is csatlakoztak: Grzegorz Płaczek „az általunk ismert Lengyelország elvesztéséről” beszélt, Bartołomiej Pejo pedig arra figyelmeztetett, hogy ne ismételjük meg a nyugat-európai országok - például Franciaország és Svédország - hibáit.

Hasonlóan reagált Daniel Obajtek, az Orlen korábbi vezetője, jelenleg lengyel európai parlamenti képviselő is.

El tudtok képzelni egy ilyen helyzetet a PiS-kormány idején?”

- tette fel a kérdést az X közösségi hálózaton. Más politikai pártok képviselői egyelőre nem kommentálták az eseményt.

A több évszázados múltra visszatekintő integrált muszlim lakosság legnagyobb koncentrációja hagyományosan Lengyelország keleti részén, különösen Podólia tartományban található, ahol a történelmi mecset is van Bohonikiben. A tatárok már a 13. század óta jelen vannak ezen a területen.

Tatárok
Mecset Bohonikiben
Fotó:  X

Jelenleg kevesebb mint ezer tatár él Lengyelországban. A Külügyminisztérium adatai szerint az országban élő muszlimok száma - beleértve a külföldi diákokat, diplomatákat, üzletembereket és migránsokat - összesen mintegy 60 000 fő.

Egyéb problémák is vannak a muszlimokkal.

A lengyel–német határon az utóbbi napokban helyi lengyel lakosok tüntettek a migránsok Lengyelországba történő kitoloncolása ellen. Szombaton Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság elnökhelyettese, az Európai Konzervatívok és Reformerek európai pártcsalád elnöke a Zgorzelec-Görlitz lengyel–német határátkelőnél rendezett sajtóértekezleten kifogásolta, hogy Németország a lengyel határ közelében központot létesített a Lengyelországba kitoloncolandó külföldiek számára. Hivatalos német adatokra hivatkozva Morawiecki közölte: tavaly Németország kilencezer migránst toloncolt ki Lengyelországba.

Morawiecki bírálta, hogy Donald Tusk kormányfő nem reagál a német fél eljárására. A Lengyelországot nyugatról érő migrációs nyomás veszélyesebb a fehérorosz határon észleltnél – mondta a politikus.

A lengyel kormány tavaly közzétett migrációs stratégiája szerint Lengyelországban 49 integrációs központot létesítenek a külföldi bevándorlók számára. A kormánypolitikusok szerint a központokat csak a Lengyelországban legálisan tartózkodó külföldieknek szánják.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.