2025. március 27., 11:30

A kereszténység végnapjai – Belgiumban egy katolikus templomban ünnepelték a ramadánt

Egy brüsszeli templom, a Saint Jean-Baptiste falai közt ezen a héten nem a keresztény hívekhez intézett mise szólt, hanem ott, a Molenbeek negyed utolsó katolikus templomában muszlimok ünnepelték a ramadánt – számolt be több hírforrás, köztük a lefigaro.fr francia hírportál is.

 

A Ramadánt ünneplik a brüsszeli Saint Jean-Baptiste  katolikus templomban - 2025 - voxnews.org
Fotó: voxnews.org

Ott tartunk, hogy az effajta híreken lassan már meg sem lepődik az EU alkotta szűkebb Európa talán már mindenbe belefásuló őslakos hírolvasó közönsége. Legalábbis az általunk ismert világ egykoron vezető civilizációját felépítő öreg kontinens nyugati részén. Holott az önfeladás iskolapéldáján túl az eset egy rendkívül szimbolikus jelenségként is elkönyvelhető.

Részint mivel annak a Belgiumnak a fővárosáról van szó, amely a maga idejében az Európán kívüli világ felfedezésében, vagy inkább gyarmatosításában vezető hatalmak egyike volt és most önmaga válik az Európán kívülről érkező megszállás egyik gócpontjává. De sokkal inkább amiatt, mert a történtek az EU jelképes fővárosának számító Brüsszel egyik negyedében, a ma már többségében bevándorlók lakta Molenbeek-ben, és annak utolsó katolikus templomában játszódtak le.

Abban a Brüsszelben, amelynek önjelölt urai ugyan fennen hirdetik a „befogadás és a tolerancia” hangzatos, ám öngyilkos tanait, mindent hajlamosak tolerálni, elfogadni, befogadni, meghallgatni, csak éppen az általuk szellemileg és anyagilag kizsigerelt európai őslakosság igényeit és érdekeit nem. A vezetés ilyen hozzáállását a klasszikusok diktatúrának nevezték, a 21. század Európájában demokráciának csúfolják.

A múlt évszázad elején újjáépített, de alapjai tekintetében még a kilencedik századig visszanyúló múlttal rendelkező Saint Jean-Baptiste templomban ezen a héten a vallási és kulturális önfeladás kirívó példájára került sor. A templom falai közt több, mint ötszáz muszlim gyűlt össze, hogy ott tartsák meg az iszlám legnagyobb ünnepének, a böjti hónapnak, a ramadánnak az egyik epizódját, a napnyugta utáni iftárt. A rendezvényt a hivatalos indoklás szerint azért tartották ezen a helyszínen, mivel Molenbeek az egyik pályázó az Európa kulturális fővárosa rendezvény 2030-as évadára, és a szervezők szerint ilyen módon is rá lehet mutatni a „szolidaritás és a közösségvállalás szükségességére.”

Azonban a tényt és annak üzenetét, miszerint erre a találkozóra egy katolikus templomban került sor, jól jellemzi, hogy az Brüsszel Molenbeek negyedében történt, ott ahol az ott élő lakosság többsége már jelentősebb ideje bevándorló hátterű és túlnyomó többségében muszlim, vagyis alighanem nem jelentett volna problémát egy „saját” vagy éppenséggel kulturálisan neutrális épületet találni erre a célra. Annak valós okainak elképzeléséhez, hogy mégsem így történt nem kell különösebb képzelőerő.

Az eset egy evidens erődemonstrációnak jellemezhető. Egy olyan példának, amikor az újonnan érkezettek megmutatják, hogy ki is van itt itthon. Félretéve a felvidéki magyarság által e tekintetben nagyon is jól ismert példákat, inkább hivatkozzunk a régebbi történelmi példákra, akár arra is, hogy Európa számára sem ismeretlen, hogy az új vallások elterjedésével azok képviselői számára mindig elengedhetetlen volt a „régi” istenek, hitek meggyalázása és a mielőbbi eltüntetésük iránti igyekezet.

Az talán már csak kiegészítő információnak tekinthető, miszerint Molenbeek az a városnegyed, ahol az elmúlt évek során európai mértékben is az egyik legtöbb nyomozás folyt iszlám terrorizmus által érintett ügyekben. A belgiumi viszonyokat bizonyára „csak érintőlegesen” jellemzi ez az X közösségi platformon közzétett videó is, amely arról számol be, hogy egy másik belga városban, Tournai-ban egy muszlim bevándorló azért von „felelősségre” egy belga férfit, mert az ramadán idején az utcán, pontosabban a háza előtt „merészel” ételt fogyasztani, amikor is „tudnia kellene”, hogy éppen a böjt időszaka zajlik.

 

Nos, a brüsszeli célok egyértelműek. Aki egyetért, illéri előre! A többieknek pedig: jó reggelt!

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.