A háború 51. napja - Kijev elleni megtorlásokat helyeztek kilátásba az oroszok - HÍRFOLYAM
Nagypénteken is dörögnek a fegyverek Ukrajnában. Hírfolyamunk folyamatosan frissül.

Míg korábban a megélhetési migránsok szinte szabadon mozoghattak a Belga Királyságban, az ukrajnai menekülteknek sokkal nehezebb lesz majd menedékjogi kérvényük intézése.
Próbáljuk meg megérteni a lengyelek szerepét is az orosz-ukrán konfliktusban. Mégis egy olyan nemzetről van szó, amely sokáig küzdött azért, hogy saját állama legyen. A lengyeleknek az orosz fenyegetettség nem egyszer a saját Trianonjuk megélését jelentette - Hajtman Gábor jegyzete.
Több mint ötmillió ember menekült el Ukrajnából az Oroszország által indított háború kezdete, február 24. óta - közölte pénteken az ENSZ.
Hírügynökségek szerint a második világháború óta nem tapasztalt menekülthullámmal túlnyomó részt nők és gyermekek érkeztek, tekintettel arra, hogy a háborús helyzet miatt a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát. A menekültek többsége, mintegy 2,7 millió ember, Lengyelországban keresett menedéket. Az IOM Ukrajna területén további 7,1 millió belső menekülttel számol. (MTI)
Az Unian szerint számos sikeres szabotázsakciót hajtottak végre az elmúlt két hétben az orosz vasútvonalakon. Emiatt a Brjanszki, Orlovszki, Szmolenszkij és Kurszki régióban a vasúti sínek egy része használhatatlanná vált. A szabotázsműveletekért a Buszli Ljácljác nevű szervezet vállalta a felelősséget.
A román kormánykoalíció pénteken a parlament elé terjesztette a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó törvénymódosító indítványt, amelyet sürgősségi eljárásban fognak megvitatni - közölték pénteken a koalíció vezetői.
Haditengerészeti gyorstalpaló Kocur László tollából.
Az orosz szóvivő pénteken kilátásba helyezte, hogy az orosz haderő fokozni fogja a kijevi célpontokra mért rakétacsapások számát és erejét, válaszul az orosz területet ért "terrortámadásokra vagy szabotázsakciókra".
Az ukrajnai háború északi, keleti és déli frontján megsebesült ukrán katonákat ápolnak a lengyelországi kórházakban - közölte pénteken Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
A lengyel határőrség péntek reggeli adatai szerint 2 millió 757 ezer ember érkezett Ukrajnából Lengyelországba az orosz támadás megindulása óta. A kormányfő közölte: a hatóságok folyamatosan kapcsolatban vannak a segítségre szoruló ukrajnai lengyelekkel, és készen állnak arra, hogy szükség esetén megszervezzék gyors kimenekítésüket a nyugat-ukrajnai területekről. (MTI)
Az Európai Unió tisztviselői az eddigi legmegosztóbb intézkedést dolgozzák ki Oroszország büntetésére az ukrajnai invázió miatt: az orosz olajtermékekre vonatkozó embargó - írja a New York Times.
A háború kitörése óta 333 733-an érkeztek Szlovákiába. Ideiglenes menedékhely iránt 67 796 személy nyújtott be kérvényt.
Az orosz hadsereg állítása szerint birtokba vették az Azovstal acélüzemet, az utolsó ukrán ellenállási gócpontot Mariupolban. Az ukránok még nem erősítették meg a város elestét.
Helyi sajtóforrások szerint péntek hajnalban erős robbanásokat hallottak Kijev környékéről, valamint a dél-ukrajnai Herszon városából.
Andrzej Duda lengyel elnök aláírt egy, a lengyel parlament által megszavazott törvényt, amellyel megtiltották a szén importját Oroszországból. Tavaly a lengyel szénimport 66 százalékát az Oroszországból érkező szén tette ki. Ugyanakkor az importot kizárólag magáncégek végezték, mivel az állami hatóságok számára már két éve megtiltották az orosz szén behozatalát, így elsősorban a privát szektornak jelent majd nehézségeket az új törvény.
Egy csütörtöki sajtótájékoztatón Joe Biden amerikai elnök elnök félreérthetően fogalmazott, ellátogat-e a közeli napokban Ukrajnába. "Most fogjuk meghozni a döntést" - mondta az elnök, majd viccelődve azt kérdezte az egyik újságírótól: "készen állsz az indulásra?". Arra a kérdésre, hogy ő maga készen állna-e arra, hogy elinduljon Ukrajnába, Biden igennel válaszolt, de nem erősítette meg, hogy ez valóban a tervek között szerepelne.
Később az Air Force One, az amerikai elnöki különgép fedélzetén az újságírók ismét rákérdeztek Biden félreérthető megjegyzésére, azonban Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivő-helyettese azt mondta, hogy nincs ilyen terv. "Még tárgyalunk, mielőtt meghozzuk a döntést. Mint tudják, rendszeresen, minden nap tartjuk a kapcsolatot Kijevvel, az ukrán kormánnyal" - tette hozzá.
(MTI)
A kínai haditengerészet és légierő gyakorlatot tartott Tajvan közelében pénteken, az amerikaiak Tajvannal kapcsolatos "rossz jeleire" reagálva, miközben a szigeten egy amerikai kongresszusi delegáció tett látogatást.
Az ukrán hatóságok szerint két Neptun rakétával lőtték ki a csütörtökön elsüllyesztett orosz hadihajót, a Moszkvát. Az ukrán hadsereg 2021 tavaszán jutott hozzá a nagy hatótávolságú cirkálórakéta-rendszerhez, amely képes akár háromszáz kilométerről is elpusztítani egy ötezer tonnás hajót.
Összesen 2557 civilt evakuáltak csütörtökön Ukrajna harcok sújtotta térségeiből - jelentette be Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes. Robbanásokról érkezett hír több ukrán város térségéből, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának vezérigazgatója pedig közölte: az oroszok éheztetik a Mariupolban rekedt civileket.
Népirtásnak minősítette az ukrán parlament csütörtökön Oroszország és hadseregének Ukrajnával szembeni fellépését - közölte az UNIAN ukrán hírügynökség Volodimir Vjatrovics parlamenti képviselőre hivatkozva.
A honatya a Facebookon közzétett bejegyzésében arról tájékoztatott, hogy a határozatot 363 képviselő szavazta meg a 450 tagú törvényhozásban. A parlament elfogadott egy törvényt is, amelyben Oroszországot "terrorista államnak" minősítette és betiltotta az orosz hadseregben használatos "Z" és "V" betűk jelképként történő használatát.
Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze közben a Kijev megyei Bucsában és Borogyankában járt, ahol felkereste az ukrán hatóságok által feltárt tömegsírokat. Kijevben tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: az ott történtek nem álhírek, mint ahogy azt a Kreml próbálja beállítani, mert a saját szemével látta a halott embereket és a lerombolt épületeket.
A tisztségviselő kiemelte: csapatával és az ukrán rendvédelmi szervekkel közösen dolgozik azon, hogy kiderítsék az igazságot és az elkövetőket bíróság elé állítsák.
Csütörtökön megtekintette a tömegsírt a lengyel és a cseh parlament elnöke. Tomasz Grodzki lengyel szenátusi elnök újságíróknak azt mondta, hogy miután ellátogattak Borogyankába, Bucsába és Irpinybe, megdöbbentek. (MTI)
Az UNIAN az amerikai Forbes üzleti magazinra hivatkozva azt írta, hogy Ukrajna tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokban gyártott MQ-9 Reaper elnevezésű nehézbombázó drónok megvásárlásáról. Szakértők úgy vélik, hogy az MQ-9 drámaian megváltoztathatja a háború menetét, ugyanis a török gyártmányú Bayraktarhoz képest az MQ-9-et repülés közben tartósabbnak és kevésbé sebezhetőnek tartják az orosz tűzzel szemben.
Dmitro Zsivickij, az északkelet-ukrajnai Szumi megye kormányzója a Telegram üzenetküldő portálon közölte, hogy csütörtökön az orosz erők oroszországi területről lőtték a megye határmenti településeit. Szavai szerint tíz napja ez az első súlyos provokáció a régióban az orosz hadsereg részéről. Kifejtette, hogy 120 milliméter kaliberű aknákat lőttek ki, aminek következtében lakóházak sérültek. Áldozatokról egyelőre nem közölt semmit.
Az ukrán északi hadműveleti parancsnokság pedig arról adott hírt, hogy az északi Csernyihiv megyében ért orosz rakétacsapás egy kistelepülést, és az egyik lövedékkel eltaláltak egy magánházat.
Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára a BBC-Ukrajina hírportálnak adott interjújában kijelentette, hogy az ukrán vezetés fel volt készülve a háborúra, noha az orosz hadsereg támadását nem február 24-re, hanem február 22-re várta.
A háború tegnapi eseményeit itt találja összegyűjtve: