A CDU néhány vezető politikusa lebontaná az AfD-vel szembeni tűzfalat
A németországi konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) több politikusa a Bundestagban az Alternatíva Németországért (AfD) párttal szembeni hozzáállás megváltoztatására szólított fel. Szerintük úgy kellene kezelni, mint a többi ellenzéki pártot.

A javaslat bírálatokat váltott ki a baloldali pártok és egyes párttársaik részéről. Májustól a CDU lesz a legerősebb kormánypárt, a jobboldali populista-szélsőjobboldalinak nevezett AfD pedig a legerősebb ellenzéki párt.
Jens Spahn, a CDU/CSU konzervatív frakciójának alelnöke, volt egészségügyi miniszter azt javasolta, hogy az AfD-t szervezeti kérdésekben ugyanúgy kezeljék a Bundestagban, mint a többi ellenzéki pártot. Támogatta őt például Michael Kretschmer szász miniszterelnök.
Szerinte az AfD ugyan „szélsőjobboldali párt, amely meg akarja szüntetni a demokráciát”, ezért politikai szinten nem lehet vele együttműködni. Parlamenti képviselőinek azonban ugyanazokat a jogokat kell biztosítani, mint más pártok képviselőinek.
- mondta Kretschmer, aki egyben a CDU alelnöke is.
Wadephul szerint az a helyzet, hogy más pártok megakadályozzák az AfD-t abban, hogy befolyásos pozíciókat szerezzen a Bundestagban, táplálja a párt „mártírstátuszát”.
- mondta.
A politikusok javaslatai nemcsak a szociáldemokraták és a Zöldek, hanem a CDU-s honatyák részéről is éles bírálatokat váltottak ki:
- mondta Irene Mihalic zöld képviselő. Szerinte ezért a demokratikus pártok számára csak egyetlen út létezik az AfD-vel szemben: meg kell védeniük vele szemben a parlamenti demokráciát és annak intézményeit.
Az új CDU/CSU/ - Szociáldemokrata Párti (SPD) kormány megalakulása után az AfD lesz a legerősebb ellenzéki párt a Bundestagban.
Az elmúlt hetekben a közvélemény-kutatásokban jelentősen nőtt a támogatottsága. Az egyik felmérés szerint már most a szavazatok negyedével is megnyerné a választást.