2025. április 15., 20:00

A CDU néhány vezető politikusa lebontaná az AfD-vel szembeni tűzfalat

A németországi konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) több politikusa a Bundestagban az Alternatíva Németországért (AfD) párttal szembeni hozzáállás megváltoztatására szólított fel. Szerintük úgy kellene kezelni, mint a többi ellenzéki pártot.

 

Hogyan tovább?
Megegyeztek az új kormányról, de meddig lesz életképes
Fotó: TASR

A javaslat bírálatokat váltott ki a baloldali pártok és egyes párttársaik részéről. Májustól a CDU lesz a legerősebb kormánypárt, a jobboldali populista-szélsőjobboldalinak nevezett AfD pedig a legerősebb ellenzéki párt.

Jens Spahn, a CDU/CSU konzervatív frakciójának alelnöke, volt egészségügyi miniszter azt javasolta, hogy az AfD-t szervezeti kérdésekben ugyanúgy kezeljék a Bundestagban, mint a többi ellenzéki pártot. Támogatta őt például Michael Kretschmer szász miniszterelnök.

Szerinte az AfD ugyan „szélsőjobboldali párt, amely meg akarja szüntetni a demokráciát”, ezért politikai szinten nem lehet vele együttműködni. Parlamenti képviselőinek azonban ugyanazokat a jogokat kell biztosítani, mint más pártok képviselőinek.

Ellenkező esetben nem gyengíteni, hanem erősíteni fogjuk”

- mondta Kretschmer, aki egyben a CDU alelnöke is.

Egy másik CDU-politikus, Johann Wadephul is, akit Friedrich Merz következő kormányának lehetséges külügyminisztereként tartanak számon, szintén az AfD parlamenti kezelésének megváltoztatása mellett foglalt állást. Szerinte képviselőinek a legerősebb ellenzéki párt tagjaként a parlament egyes bizottságainak elnöki tisztségeit kellene megkapniuk. A legtöbb párt ezt eddig elutasította. Az AfD-nek 2017 óta, amikor először jutott be a Bundestagba, még egy alelnöke sem volt a parlamentben.

Wadephul szerint az a helyzet, hogy más pártok megakadályozzák az AfD-t abban, hogy befolyásos pozíciókat szerezzen a Bundestagban, táplálja a párt „mártírstátuszát”.

Támogatnám, hogy az AfD jelöltjeit bizottsági elnöki tisztségekbe válasszák, amennyiben nem tűntek ki negatívan a múltban”

- mondta.

A politikusok javaslatai nemcsak a szociáldemokraták és a Zöldek, hanem a CDU-s honatyák részéről is éles bírálatokat váltottak ki:

Az AfD nem olyan ellenzéki párt, mint bármelyik másik”

- mondta Irene Mihalic zöld képviselő. Szerinte ezért a demokratikus pártok számára csak egyetlen út létezik az AfD-vel szemben: meg kell védeniük vele szemben a parlamenti demokráciát és annak intézményeit.

Az új CDU/CSU/ - Szociáldemokrata Párti (SPD) kormány megalakulása után az AfD lesz a legerősebb ellenzéki párt a Bundestagban.

Országos szinten a párt a szélsőjobboldali szélsőségesség gyanúja miatt a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV), a kémelhárítás német megfelelője célkeresztjében van. A három keleti tartományban, Szászországban, Türingiában és Szász-Anhaltban a pártot még a helyi hírszerző szolgálatok is figyelik, mivel állítólag bizonyíthatóan szélsőjobboldali. Hat másik szövetségi államban szélsőjobboldali tevékenységgel gyanúsítják.

Az elmúlt hetekben a közvélemény-kutatásokban jelentősen nőtt a támogatottsága. Az egyik felmérés szerint már most a szavazatok negyedével is megnyerné a választást.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.