2024. október 2., 14:50

Üvegbe zárni a szabadságot

Ruszkai Krisztina Üvegbe zárt szabadság című befőzőkönyve messze túlmutat a hagyományos szakácskönyvek keretein. Az élelmiszer-tartósítás mellett feltárja azt az életformát és életszemléletet is, amely mentén a magyarországi "vidéken újrakezdő" körökben igazodási pontként szolgáló házaspár a mindennapjait éli.

spájz
Ilyen spájzot biztosan sokan szeretnének maguknak
Fotó: Sipos Mihály archívuma

Ruszkai Krisztina férjével, Sipos Mihállyal Cegléd közelében, a Tulipános tanyán él. A mondatot először úgy írtuk le, hogy "él és gazdálkodik", utóbb a gazdálkodik szót  töröltük, feleslegesnek érezve azt. A házaspár életében ugyanis az élet és a gazdálkodás nem válik el élesen, úgy élnek, hogy gazdálkodnak, és fordítva. Azt is hozzátehetném, hogy közösségimédia-influenszerek, ha ezt a kifejezést számos ostoba celeb nem járatta volna le. Fenntartható visszafejlődé című YouTube-csatornájuknak harmincezer követője van. Míg a belvárosi influencerek arról értekeznek, hol készítik a legjobb sütőtökös lattét, vagy melyik a legjobb szemránckrém, Sipos Mihály csatornáján egyebek mellett azt is megtudhatjuk, melyik a legjobb gumicsizma, ami a vidéki élet egyik elengedhetetlen kelléke.

Szabadnak mondott világunkban oda jutottunk, hogy bizonyos, korábban a mindennapi élet részét képező folyamatok, például állatok levágása és feldolgozása videó formájában a legnagyobb megosztókon már nem tehetők közzé, ezért Siposék egy saját platformot is működtetnek, Tanyaegyetem néven. Ez a vidéki élet Netflixe. Csekély előfizetési díj ellenében állattartással, háztartással, mezőgazdasággal stb. kapcsolatos, folyamatosan megújuló oktatóanyagokat érhetnek el az érdeklődők.

De nemcsak az online, hanem az offline világban is aktívak. Igyekeznek összefogni a környékükön élő tanyasi gazdálkodókat. Jelenleg köréjük szerveződik Magyarország legnagyobb önellátó ökoközössége, mely a szimpatizánsokkal és a pártoló tagokkal együtt mintegy 800 tanyát számlál. A közösségen belül etikusan megtermelt, egészséges élelmiszerekkel cserekereskedelmet folytatnak. Céljuk, hogy nemcsak Magyarországon, hanem az egész Kárpát-medencében húsz kilométerenként mindentől független, élelmiszer-önellátó közösségek jöjjenek létre, és ezek a közösségek cserkereskedelmet valósítsanak meg, és lássák el egymást élelmiszerrel. A Sipos Mihállyal korábban készített interjúnkat itt olvashatják.

Talán csak Váncsa István  Ezeregy+ recept című szakácskönyvét olvastam olyan lelkesedéssel, mint Ruszkai Krisztináét. Ennek elsődleges oka az, hogy ritkán olvasok szakácskönyveket, a másik pedig az, hogy az Üvegbe zárt szabadság minden egyes sora mögött ott érezni az embert. Mert, mielőtt eljutnánk oda, hogy "végy egy evőkanál sót", megismerhetjük az adott befőtt, konzerv – bár a biotanyán, vegyszerek nélkül, kézi munkával előállított termék esetében nem vagyok benne biztos, hogy le szabad írni a konzerv szót, hisz annak kapcsán az ízfokozókkal teli morca della juthat az olvasó eszébe – előéletét, kialakulásának történetét. Azáltal, hogy Krisztina és Mihály maguk termelik meg az alapanyagokat, amelyeket befőznek, az ételek minősége garantált, és a könyv minden receptjét áthatja ez a személyes kapcsolat az élelmiszerekkel.

Üvegbe zárt szabadság

A befőzés és az ételtartósítás hagyományai Magyarországon régre nyúlnak vissza. Az őszi betakarítás után a háztartások számára fontos volt, hogy a terményeket hosszú távra is el tudják raktározni, hiszen a téli hónapokban az élelmiszerhez jutás sokkal nehezebb volt.  A befőzés korábban a kertben, háztájiban megtermelt élelmiszerek feldolgozásának természetes velejárója volt, kora nyártól késő őszig mindig volt mit befőzni. Az urbanizációval és a háztáji gazdálkodás rendszerváltás utáni, fokozatos leépülésével párhuzamosan azonban ez is visszaszorult. Nagyanyám tulajdonképpen egész nyáron át befőzött, anyám már csak hébe-hóba. Ruszkai Krisztina a tanyasi asszonyoktól összegyűjtött "ősi tudást" a modern konyhatechnika lehetőségeivel ötvözve próbálja visszavezetni az egyszerű és egészséges élelmiszer-tartósítási technikákat a mindennapokba.

A közel háromszáz oldalas kötet egy egyedülálló, gyakorlatias és szívből jövő munka, amely a magyar befőzési és ételtartósítási hagyományok felélesztését, valamint az önellátás iránti vágyat helyezi középpontba. A könyv bemutatja, hogyan lehet saját termésből olyan tartósított élelmiszereket előállítani, amelyek nemcsak a család étkezési szükségleteit elégítik ki, hanem a függetlenség és fenntarthatóság felé vezető utat is kövezik.

Az ételtartósítás nemcsak egyéni tevékenység, hanem közösségi élmény is lehet. A szerző a könyv végén elárulja, rá is nagy hatással volt, hogy az anyósa mindig beszámolt neki arról, mit és hogyan főzött be. A befőzés során a család tagjai és a barátok is bekapcsolódhatnak a folyamatba,  amely során a közös munka élményét is megosztják. Az ilyesfajta tevékenységek visszavezetik az embereket a gyökereikhez, hiszen a közös munkában való részvétel évszázadokon át az emberi közösségek meghatározó eleme volt.

Az „Üvegbe zárt szabadság” című könyv egyszerre útmutató a befőzéshez és az ételtartósításhoz, ugyanakkor egy mélyebb gondolati réteget is képvisel az önellátás és a természettel való kapcsolat fontosságáról.

A szerző  saját életmódjukon keresztül mutatja meg,  hogyan lehet függetlenebb, fenntarthatóbb életet élni, miközben tiszteletben tartják a magyar vidék hagyományait és értékeit.

Ez a kötet nem csupán recepteket kínál, hanem inspirációt is ad azok számára, akik szeretnének közelebb kerülni az önellátáshoz és a természethez, miközben megőrzik és továbbadják a hagyományokat. A befőzés nemcsak ételt tartósít, hanem értéket is közvetít: a hagyományok, az önállóság, a szabadság és a közösség erejét.

Ruszkai Krisztina: Üvegbe zárt szabadság. Magánkiadás, 2023.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.