2025. március 6., 08:25

Patasi Ilona: Víz nélkül nincs élet!

Európa-szerte komoly problémát okoz a szárazság, és ez alól Szlovákia sem kivétel. Az idei tél szokatlanul csapadékszegény volt, ami jelentős hatással lehet a mezőgazdasági termelésre. A természetes vízforrások apadnak, a talaj kiszárad, és a gazdák egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe. Vajon veszélybe kerülhet az ország élelmiszer-önellátása? Hogyan próbálnak alkalmazkodni a termelők? És mit tehetnek az állami szervek a helyzet enyhítésére? Patasi Ilonát, a Szlovákiai Agrárkamara elnökét kérdeztük a kialakult helyzetről.

Patasi Ilona
„A minisztérium felé is jeleztük már, hogy mindenképpen kellene öntözésre pályázati lehetőségeket hirdetni az európai uniós csomagból.”
Fotó: TASR/Marko Erd
A vízhiány problémája minden növényt érint, amely a földben termelődik, mert szárazságtűrő növényünk nagyon kevés van”

– mondta Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke.

A gazdák számára különösen aggasztó, hogy a természetes vízforrások, mint a tavak és folyók, szintén kiszáradóban vannak. Az öntözés egyre nagyobb kihívást jelent, hiszen ennek költségei drasztikusan megnövekedhetnek.

Zöldségest, gyümölcsöst nem lehet elképzelni víz nélkül, öntözés nélkül”

– tette hozzá.

Önellátás vagy terméskiesés?
A gabonafélék és olajos növények terméshozama várhatóan csökkenni fog, de Szlovákia e téren még így is önellátó maradhat. „Gabonaféléknél a terméshozam valamivel kevesebb is lesz, de Szlovákia akkor is önellátó” – magyarázta a szakember. Az olajos növények – például a napraforgó és a repce – esetében szintén stabil termelés várható, noha ezek feldolgozása nem helyben történik.

A legnagyobb veszély a zöldség- és gyümölcstermesztést fenyegeti. Amennyiben a gazdák nem tudják megoldani az öntözést, komoly hiány alakulhat ki.

A minisztérium felé is jeleztük már, hogy mindenképpen kellene öntözésre pályázati lehetőségeket hirdetni az európai uniós csomagból”

– emelte ki Patasi Ilona, hangsúlyozva, hogy a mezőgazdasági termelők támogatásra szorulnak.

Száraz termőföld
Amennyiben a gazdák nem tudják megoldani az öntözést, komoly hiány alakulhat ki.
Fotó:  Freepik

A szárazság nemcsak az ültetvényeket sújtja, hanem az állattartókat is kihívás elé állítja.

„Az állatoknak is vízre van szüksége és takarmányra. Ha nincs eső, nincs lucerna, és így nincs kellő takarmány a nyári időszakra”

– figyelmeztetett az agrárkamara elnöke. A takarmányhiány az állattenyésztésre is komoly hatással lehet, hiszen az elégtelen táplálék csökkenti az állatok termelékenységét és növeli a költségeket.

Szokatlan időjárás, bizonytalan jövő
Patasi Ilona nem emlékszik hasonlóan száraz télre. Korábban a hegyekben megmaradó hó biztosította a tavaszi olvadékvizet, ám idén ez is elmaradt. „Nagyon különleges évnek nézünk elébe ebből a szempontból” – mondta az agrárkamara elnöke. A délebbi országokban a mezőgazdaság jellemzően ott működik, ahol megoldható az öntözés. Ezzel szemben Szlovákiában az időjárás változékonysága miatt a gazdák eddig kevésbé támaszkodtak erre a módszerre. Azonban most egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a klímaváltozás hosszú távon kikényszerítheti az öntözési infrastruktúra fejlesztését.

A talaj állapota is aggasztó. Az őszi vetésű gabonák ilyenkor kezdenek bokrosodni, amihez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz. A csapadék hiánya miatt a növények nem fejlődnek megfelelően, és a tavaszi vetésű növények – például az árpa, a mák, a kukorica és a napraforgó – csírázása is kérdésessé válhat.

A növény biológiája a vizet igényli”

– figyelmeztetett Patasi Ilona.

Milyen hatással lesz mindez az árakra?

A szárazság hosszú távon az élelmiszerárak emelkedéséhez vezethet, de az agrárkamara elnöke szerint idén még nem várható drasztikus drágulás. Azonban ha az öntözés költségei tovább nőnek, a zöldségek és gyümölcsök ára emelkedhet. Az aszály nemcsak a terméshozamra, hanem az élelmiszerlánc minden szintjére hatással lehet, a termelőktől a feldolgozókon át a fogyasztókig.

Kiszáradt föld
A termelők számára kulcsfontosságú, hogy alkalmazkodjanak a klímaváltozás kihívásaihoz.
Fotó:  Freepik
Mit tehetnek a gazdák?

A termelők számára kulcsfontosságú, hogy alkalmazkodjanak a klímaváltozás kihívásaihoz. A gazdáknak azt tanácsolja, minimális beavatkozással műveljék a földet, zöldtakarást használjanak, nem nagyon jó most a zöldet forgatni, nehogy kiszáradjon. Emellett az állami támogatás is elengedhetetlen lenne, hogy az öntözés ne csak a gazdák pénztárcáját terhelje.

Hiszen víz nélkül nincs élet.”

A gazdák ugyanakkor nem csüggednek. „A Bodrogköztől egész Rimaszombatig találkoztam gazdálkodókkal, és nem lehetne azt mondani, hogy lehangoltak lennének ez ügyben. Viszont tudomásul veszik, hogy ez a helyzet” – mondta Patasi Ilona.

Bár az időjárás kiszámíthatatlan, a gazdák továbbra is bíznak abban, hogy a természet végül megcáfolja önmagát. Addig pedig nem tehetnek mást, mint várják az esőt – és reménykednek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.