Patasi Ilona: Víz nélkül nincs élet!
Európa-szerte komoly problémát okoz a szárazság, és ez alól Szlovákia sem kivétel. Az idei tél szokatlanul csapadékszegény volt, ami jelentős hatással lehet a mezőgazdasági termelésre. A természetes vízforrások apadnak, a talaj kiszárad, és a gazdák egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe. Vajon veszélybe kerülhet az ország élelmiszer-önellátása? Hogyan próbálnak alkalmazkodni a termelők? És mit tehetnek az állami szervek a helyzet enyhítésére? Patasi Ilonát, a Szlovákiai Agrárkamara elnökét kérdeztük a kialakult helyzetről.

– mondta Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke.
A gazdák számára különösen aggasztó, hogy a természetes vízforrások, mint a tavak és folyók, szintén kiszáradóban vannak. Az öntözés egyre nagyobb kihívást jelent, hiszen ennek költségei drasztikusan megnövekedhetnek.
– tette hozzá.
A legnagyobb veszély a zöldség- és gyümölcstermesztést fenyegeti. Amennyiben a gazdák nem tudják megoldani az öntözést, komoly hiány alakulhat ki.
– emelte ki Patasi Ilona, hangsúlyozva, hogy a mezőgazdasági termelők támogatásra szorulnak.
A szárazság nemcsak az ültetvényeket sújtja, hanem az állattartókat is kihívás elé állítja.
– figyelmeztetett az agrárkamara elnöke. A takarmányhiány az állattenyésztésre is komoly hatással lehet, hiszen az elégtelen táplálék csökkenti az állatok termelékenységét és növeli a költségeket.
A talaj állapota is aggasztó. Az őszi vetésű gabonák ilyenkor kezdenek bokrosodni, amihez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz. A csapadék hiánya miatt a növények nem fejlődnek megfelelően, és a tavaszi vetésű növények – például az árpa, a mák, a kukorica és a napraforgó – csírázása is kérdésessé válhat.
– figyelmeztetett Patasi Ilona.
A szárazság hosszú távon az élelmiszerárak emelkedéséhez vezethet, de az agrárkamara elnöke szerint idén még nem várható drasztikus drágulás. Azonban ha az öntözés költségei tovább nőnek, a zöldségek és gyümölcsök ára emelkedhet. Az aszály nemcsak a terméshozamra, hanem az élelmiszerlánc minden szintjére hatással lehet, a termelőktől a feldolgozókon át a fogyasztókig.
A termelők számára kulcsfontosságú, hogy alkalmazkodjanak a klímaváltozás kihívásaihoz. A gazdáknak azt tanácsolja, minimális beavatkozással műveljék a földet, zöldtakarást használjanak, nem nagyon jó most a zöldet forgatni, nehogy kiszáradjon. Emellett az állami támogatás is elengedhetetlen lenne, hogy az öntözés ne csak a gazdák pénztárcáját terhelje.
A gazdák ugyanakkor nem csüggednek. „A Bodrogköztől egész Rimaszombatig találkoztam gazdálkodókkal, és nem lehetne azt mondani, hogy lehangoltak lennének ez ügyben. Viszont tudomásul veszik, hogy ez a helyzet” – mondta Patasi Ilona.
Bár az időjárás kiszámíthatatlan, a gazdák továbbra is bíznak abban, hogy a természet végül megcáfolja önmagát. Addig pedig nem tehetnek mást, mint várják az esőt – és reménykednek.