Mi lesz az idei gabonaterméssel? Bajban a gazdák! - megoldásokat sürget a Szövetség - VIDEÓKKAL
A Szövetség kedden sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet az agrárágazat gondjaira.

Forró Krisztián, a Szövetség elnöke hangsúlyozta, kedden délelőtt az agrárágazat problémáiról egyeztetett szakemberekkel. Három súlyos probléma merült fel.
Az első, a közelmúltban a szlovákiai piacra került vegyi anyagokkal szennyezett gabona, amely az egészségre is káros lehet.
A Szövetség ezért javasolja, hogy kiszélesítsék a laboratóriumok hálózatát, amelyek bevizsgálják a piacra kerülő gabonát.
Az EU döntésének köszönhetően kötelező az ugaroltatás a tagországokban, ez azzal jár, hogy a parlagon hagyott földeken az esős időben elszaporodtak a gyomnövények, amelyek allergén anyagokat juttatnak a környezetbe.
Ezért azt javasolják, ne a jelenlegi szabályozásnak megfelelően július 1-től lehessen kaszálni az ugaron hagyott földeket, hanem már június 1-től.
Komoly problémát jelent, hogy az idei aratás után tárolókapacitás híján a gazdák nem fogják tudni elhelyezni a gabonát, a raktárak ugyanis megteltek.
Július 1-től ismét lehet behozni gabonát az országba, a Szövetség ezért azt javasolja, a moratóriumot hosszabbítsák meg 2023 év végéig.
Forró kiemelte, a kialakult helyzet veszélyezteti Szlovákia önellátását a gabonatermesztésben, hiszen a gazdák a következő évben úgy dönthetnek, hogy nem vetnek gabonát.
Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke elmondta, a tranzitra érkező külföldi, nagyrészt ukrajnai gabona részben az országban maradt, ez komoly problémát okozott a gazdáknak.
Patasi kiemelte, különösen az állattenyésztés területén kell fokozni az ország önellátását. Ezen a területen szükségesek lennének nagyobb beruházások.
A fehérjealapú állateledelt növényi takarmánnyal kellene pótolni, számos egészségügyi problémát lehetne ezzel megelőzni, amelyet a feldolgozott élelmiszerek okoznak. Palik aláhúzta, józan paraszti logikára lenne szükség a mezőgazdaságban.