Illatos, édes…, és nagyon finom
A kora nyár vitathatatlanul legpompásabb csemegéjének számít az illatos, vérpiros, napfény érlelte eper.

A Szedd magad eperföldek a régi világok hangulatát idézik, rengetegen indulnak epret bengészni, bengézni, böngészni, vagy mezgerelni… Évekkel ezelőtt fedeztem fel a nyári szezon nyitásának egyik legjobb szórakozását a nemeskajali Szedd magad eperföldön.
A Szedd magad eperföldön az a jó, hogy az ember zsákmánygyűjtés közben akármennyit ehet az illatos termésből, és miközben jár a keze, a szomszédos sorokban gyűjtögetőkkel is szóba elegyedhet. Természetesen a téma ilyenkor mindig az eper. Az asszonyok megbeszélik, ki mit készít majd a leszedett gyümölcsből, régi családi eperlekvár- vagy süteményrecepteket lehet megtudni, esetlegesen jól működő praktikákat arról, hogyan lehet a leghatékonyabban lefagyasztani a nyár eleji gyümölcsöt.
A nemeskajali eperföldet gyermeknapon, június elsején nyitották meg a nyilvánosság előtt. Két hektáron lehet epret szedni a Galántai járásban fekvő falu kertészetében, ráadásul új a telepítés. Tavaly ültettek be egy hektárt a Clery fajtából, tavalyelőtt pedig egy másik hektárt a Jolly fajtából. Mindkét palántatípus Olaszországból származik, magyarázta Osztényi Gabriella „háromgenerációs” kertész, a kertészet tulajdonosa.
A nemeskajali eperföldet a sorok között szalma borítja, az öntözést alulról, öntözőrendszerrel oldják meg. A jó epertermés egyik feltétele a szép májusi idő, ami ugye idén elmaradt, rendkívül esős, hideg május volt, kevés napsütéssel.
– mondja meglepetésemre Gabika.
Annak ellenére, hogy kisebb terméshozamra számítanak, nem emelték meg az eper árát. Tartva a tavalyi árat tehát idén is 2,80 eurót kérnek egy kilo-gramm eperért a Gabika Kertészetben.
Az eper gondozásával nincs nagy gond a kertész szerint, a problémát leg-inkább a gyom okozza, amely a bő esőzés hatására gyorsan nő.
– hangsúlyozta Osztényi Gabriella.
Egyre népszerűbb a lehetőség, hogy az ember maga szedheti le a termést, annyit és olyat, amennyit és amilyet szeretne. A kertész azt tapasztalta, hogy a két koronavírus-járvánnyal sújtott évben vált igazán népszerűvé a lehetőség, hiszen az emberek örültek, hogy végre kiszabadultak a lakás fogságából.
A Gabika Kertészetnek az elmúlt években kétszer is sikerült a Baross-pályázaton nyerni, és öntözőberendezésre, illetve kistraktorra költötték a támogatást. Miután az eper leterem, fokhagymát, csemegekukoricát és karfiolt árulnak majd. Ezeket a növényeket is több hektáron termesztik, odafigyelve a jó mátyusföldi termőföld adta lehetőségekre.