2017. november 16., 19:54

Zimbabwei puccs - Ragaszkodik hatalmához Mugabe elnök

HARARE. Robert Mugabe zimbabwei elnök ragaszkodik ahhoz, hogy ő az ország egyetlen törvényes vezetője, és elutasítja a közvetítést közte és a hadsereg között a hatalomból való méltóságteljes távozása érdekében - közölte csütörtökön a Reuters hírügynökség szerint egy meg nem nevezett hírszerzési forrás.
201711161248510.zimbabwe-robert-mugabe-.jpg

Több, meg nem nevezett forrás szerint is egy katolikus papot, bizonyos Fidelis Mukonorit kértek fel arra, hogy közvetítsen az ügyben. Tárgyalásairól egyelőre nem tudtak részletekkel szolgálni a hírforrások.   

Azon hírszerzési jelentések szerint, amelyekbe betekinthetett a Reuters tudósítója, Emmerson Mnangagwa volt alelnök - akit a múlt héten váltott le Mugabe - a hadsereggel szövetkezve már több mint egy évvel ezelőtt elkezdte előkészíteni az elnök elmozdítását a hatalomból. Vélhetően menesztése váltotta ki a kedd esti katonai hatalomátvételt az országban. Leváltásával ugyanis az elnök felesége, Grace Mugabe vált esélyessé arra, hogy férje helyére lépjen.   

Növeli annak valószínűségét, hogy Mnangagwa és a hadsereg terve látszik megvalósulni, Morgan Tsvangirai zimbabwei ellenzéki vezető visszatérése az országba. Tsvangirait Nagy-Britanniában és a Dél-afrikai Köztársaságban kezelték rákbetegségével, és szerda este tért vissza Hararéba szóvivője szerint.   

Hararéban csütörtök reggel feszült, de nyugodt volt a helyzet, a katonák páncélozott járműveikkel továbbra is az utcákon vannak.

Lemondásra szólította fel Mugabét az ellenzék vezetője

Robert Mugabe zimbabwei elnök lemondását követelte csütörtökön Morgan Tsvangirai ellenzéki vezető.

A Mozgalom a Demokratikus Változásokért (MDC) párt vezetője, volt miniszterelnök kijelentette: "a nép érdekében Robert Mugabénak le kell mondani és azonnal távoznia kell tisztségéből". Az újságíróknak felolvasott közleményében Tsvangirai "Robert Mugabe úrnak" és nem elnöknek nevezte a dél-afrikai országot 37 éven át irányító 93 éves politikust - mutatott rá a Reuters brit hírügynökség. Korábban a Reuters zimbabwei titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy Mugabe nem hajlandó lemondani, és magát tartja az egyetlen törvényes vezetőnek.   

Tsvangirai, aki 2009 és 2013 között volt Zimbabwe miniszterelnöke, szerda este tért vissza az országba, miután kedd este a hadsereg átvette a hatalmat, az követően, hogy Mugabe november 6-án menesztette Emmerson Mnangagwa alelnököt. Az ellenzéki vezetőt Nagy-Britanniában és a Dél-afrikai Köztársaságban kezelték rákbetegségével.   

"Valamennyi érintett fél által egyeztetett átmeneti folyamatra van szükség" a szabad választások érdekében - idézte az ellenzéki vezetőt a News24 hírportál. Tsvangirai kijelentette, hogy a katonák a válság idején az állampolgárok biztonságának megóvásán dolgoznak. Hozzátette, hogy az átmeneti folyamat kapcsán még nem tárgyalt a hadsereggel.   

Mugabe lemondását sürgették a civil szervezetek is. Egy 115 zimbabwei civil szervezet által aláírt dokumentum felszólította az elnököt, hogy mondjon le, a hadsereget pedig arra kérték, hogy állítsa vissza az alkotmányos rendet a demokratikus átmenet érdekében. A dokumentumban, amelyet Doug Coltart aktivista tett közzé Twitter-oldalán, hangsúlyozták a civil társadalom "aggodalmát", amely elítél minden, a hatalom alkotmányellenes megszerzésére irányuló törekvést. A civil szervezetek felszólították a parlamentet, valósítsa meg azokat a törvényi változásokat, amelyek révén a 2018-as választás "szabad és igazságos" lesz, biztosítsa a bíróságok függetlenségét és a köztisztviselők politikai semlegességét.

A hadsereg feltehetően arra akarja rábírni Mugabét, hogy békében távozzon, és békés átmenet keretében adja át a hatalmat Emmerson Mnangagwe volt alelnöknek, akinek a menesztése a politikai válságot kiváltotta. A tábornokok fő célja, hogy megakadályozzák a hatalomátadást a NoGrace, illetve bevásárlási mániája miatt Gucci Grace gúnynéven emlegetett, az államfőnél 41 évvel fiatalabb feleségnek, Grace Mugabénak, aki a hatalom öröklésének esélyese lett Mnangagwe menesztésével - jegyezte meg a Reuters.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.