Véget ért az V. Ipolyi Arnold Népmesemondó verseny

Nyolc elődöntő után a legjobbak kerültek az országos verseny döntőjébe.
"Öt év alatt a nagyon óvatos kezdést követően nagy népszerűségre tett szert ez a verseny, ami azt jelenti, van rá igény. Külön örülök annak, hogy a népmesét mondók fontosnak tartják nemcsak az ízes beszédet, és nemcsak magukat adják a verseny során, hanem méltó módon viselik a népviseletet is" - mondta értékelésében Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke.
"Próbálunk visszatalálni a saját tájszólásunkhoz. Nagyon nehéz, mert nemcsak, hogy sokan nem őrizték meg, de nem is merjük felvállalni. S ami még nekem szemet gyönyörködtető – a népviselet, az öltözet. Ez Magyarországon annyira nem divat. Van, aki az ellensége is ennek, mert azt hiszi, hogy ez művi dolog. Azt hiszem, hogy aki ezt mondja, az soha még ilyen versenyen nem vett részt" - mondta Kovács Marianna, magyarországi mesemondó.
Varga Lea játékmester úgy véli, hogy a gyerekek nyitottak a tájnyelv iránt. "Összehasonlítjuk a kiejtésben lévő különbségeket. Mondókákat mondok el velük. Csallóközi gyerektől, palócföldi gyerektől, s nagyokat derülünk rajta. Tisztelve egymás tájnyelvét. Arra buzdítom őket, hogy erre legyenek büszkék".
Az ország minden részéből 70 mesélő érkezett a rozsnyói verseny döntőjébe. Öt kategóriában zajlott a megmérettetés: óvodásoktól a felnőtt korosztállyal bezáróan.
Varga Norbert folklórkutató szerint kvalitatív és kvantitatív javulás is jellemezte az idei évet. "Idén 379 volt a jelentkezők száma. Elsősorban nemcsak ennek örülök, hanem annak is, hogy a versenyzők értelmezték a népmesét. A gyerekek többsége már annak a szellemiségnek a jegyében állt ki a közönség elé mesét vagy történetet mondani, ahogy azt mi értelmezzük. Hisz ez egy folklórműfaj, tehát erre úgy kell tekinteni, mint a folklór egyéb műfajára, s olyan szabadságrendszerben kell megvalósítani, mint a néptáncot vagy a népzenélést".
A mesemondás az élő szó művészete. Annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben már színpadi műfajjá vált, az előadó felelőssége nem változott: a szövegben rejlő tudás átadása.
A döntőben 18 versenyző aranysávot , 36 ezüstöt és 17 bronz sávos minősítést vihetett haza. Két különdíj is gazdára talált: Herman Mónika Garampáldi és Botos Kevin Gömörsídi mesemondókat értékelte ezzel a zsűri. A dijazottak névsora elolvasható a Csemadok honlapján - www.csemadok.sk
A mesemondó verseny névadója Ipolyi Arnold, a nagy tudású paptanár, nagyváradi püspök, 1823-ban Ipolykesziben született. Művészettörténet kutatáson kívül népköltészettel is foglalkozott. A mesemondók nagy családja - névadójához méltó versenyt szervezett. Bár a meseláda egy évre bezárult , sok tehetséges mesélő viheti tovább a műfaj szeretetét.
(A versenyről összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradóban is.)
