Véget ér az utazás szabadsága, avagy "mini-Schengen" alakul?
Hollandia a „minischengeni” övezet kialakításának lehetőségét Németországgal, Ausztriával, Belgiummal és Luxemburggal vitatná meg. Ez azonban a holland kormányon belül is további tárgyalásokat igényel, és jelentős a véleménykülönbség.
Az Európai Bizottság (EK) cáfolta, hogy bárki efféle hivatalos javaslattal kereste volna fel őket. Az esetleges határellenőrzésekkel kapcsolatos intézkedésekről pénteken tárgyalnak majd a tagországok belügyminiszterei – tájékoztatott az EB szóvivője. Ezt megerősítette délutáni sajtóértekezletén a Šanca párt is. Úgy értkeli, hogy Szlovákiát a Fico-kabinet elhibázott menekültpolitikája miatt akarják kizárni a schengeni övezetből.
A Reuters hírügynökség szerint egy „minischengen” létrehozása nyilvánvalóan ellentétben állna az unió tagországain belül szabad utazást biztosító rendelkezésekkel.
Thomas de Maiziere német belügyminiszter nem cáfolta, hogy Bert Koenders holland kollégájával való tárgyalása folytán felmerült egy kisebb övezet kialakításának lehetősége a már létező Schengenen belül, viszont hangsúlyozta: az elképzeléstől egyáltalán nem volt elragadtatva.
„A mi célunk a schengeni övezet egységként való működése. Az összes többi csupán mellékes szempont” – állapította meg a német belügyi tárca vezetője.
A holland javaslat szerint a „minischengen” a Benelux-államokat, Németországot és Ausztriát foglalná magában. A terv részét képeznék a migránsok részére a nevezett térség határán kialakított gyűjtőtáborok is. A holland kormány egyúttal hangsúlyozta, javaslata csupán egyike a jelenleg vita tárgyát képező illegális bevándorlás megoldását érintő javaslatoknak. Franciaország például a múlt heti párizsi terrortámadásokat követően javasolta a rendszeres határellenőrzések bevezetését a teljes schengeni határszakaszon.
Johanna Mikl-Leitner osztrák külügyminiszter az APA hírügynökségnek adott interjújában úgy reagált, „a kísérlet gondolatának” Bécsben jelen pillanatban nem tulajdonítanak fontosságot.
Robert Kaliòák szlovák belügyminiszter szerint Schengen megnyirbálása nem szerepel az igazságügyi és belügyminiszterek tanácsának pénteki értekezletén. „Véleményünk szerint ez egy veszélyes javaslat, mely az egyik alapvető jog, az Európai Unión belül való szabad mozgás felszámolásához vezethet” – olvasható a belügyminiszter állásfoglalásában.
Kaliòák szerint Szlovákia „egyike azon keveseknek, mely a többi országtól és Nyugat-Európától eltérően mindig és pontosan betartja a schengeni megállapodást, következetesen őrzi az Európai Unió külső határait, mely az EU egyik legjobban őrzött határszakasza”.