Vasárnapi iskola már a Felvidéken is
Elsőként a Szepsi fölött található Debrőd községben kezdték meg missziós munkájukat. Debrőd nem régiben még szinte tiszta magyar falunak számított, ma a közel 400 lakosából még a kétharmad vallja magát magyarnak, de a településen már magyar oktatás nincs, a helyiek inkább a szepsi szlovák iskolákat részesítik előnyben, ennek köszönhetően pedig egy erős nyelvromlás tapasztalható.
Szeretnénk felhívni a szülők figyelmét, hogy Szepsiben van ugyanúgy magyar iskola, mint szlovák, és mielőtt eldöntik, hogy milyen iskolába adják a gyermekeiket, győződjönek meg arról, hogy mit nyernek, ha oda adják, magyar iskolába a gyerekeket, és esetleg mit veszítenek, ha nem oda adják. Ez alatt a három óra alatt, amíg foglalkoznak a gyerekekkel, megpróbálnak mindenből egy kicsit belevarázsolni ebbe a kis időbe. Rajzolnak, ősi mondákról hallanak, emellett vallási ünnepeinket is megismerhetik a gyerekek, néptáncot tanulnak, úgyhogy bízok benne, hogy sikerül felkelteni az emberek érdekődését, hogy még több gyereket elhozzanak erre a foglalkozásra - mondta Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere.
Ma az alapítványt mintegy 50 magyarországi pedagógus segíti. A számuk egyre bővül és céljuk, hogy az adott térségben is megtaláljanak olyan elhivatott oktatókat, akik segíteni tudják munkájukat. A kicsiket a magyar mese- és mondavilág, a nagyobbakat a magyar irodalom és történelem jeles alkotóival, valamint történéseivel ismertetik meg, fotókkal, filmvetítéssel és nagyon sok kézművesfoglalkozással kiegészítve.
Költségeiket a Kossuth Rádió újságírója, Benkei Ildikó által létrehozott Vasárnapi Iskola Alapítvány igyekszik fedezni pályázatok, adományok és jótékony célú rendezvények segítségével.
A 2004- es szégyenletes népszavazás után én úgy éreztem, hogy kellene tenni valamit a külhoni magyarokért. Így született meg a vasárnapi iskola ötlete, ami nem is annyira vasárnapi, meg nem is iskola, hiszen amint látják, játszanak a gyerekek rendkívül sokat. Sok kézműves foglalkozás kíséri azokat az úgymond tudni valókat, aminek keretében a magyar nyelv, magyar irodalom, magyar történelem mese és mondavilágból kívánunk egy-egy csokorral valót átadni a határón túli gyermekeknek - nyilatkozta Benkei Ildikó, a Vasárnapi Iskola Alapítvány vezetője, hozzátéve: most a felvidéki továbbfejlődéshez az első segítőink az encsiek, de már készen állnak a csapatok Hevesen, onnan majd Rimasimonyiba mennek át, készülődnek Sárospatakon, hogy Királyhelmecre átmenjenek, és nagyon szeretnénk majd Sátoraljaújhelyről is elindulni. Ott kézenfekvő lenne, hogy Borsiba menjenek át a kollegák. Tehát ezek a közvetlen terveink.
Az önkéntes pedagógusok további feladata, hogy az oktatás és játékos formában való nevelés mellett felfigyeljenek azon tehetségekre, akiket javasolhatnak tehetséggondozó táborban való részvételre. Sőt az alapítvány gyakran az ezzel járó költségeket is fedezi. A lelkes pedagógusok elmondása szerint jutalmukat a csillogó szemekben lelik meg, valamint az egyre szebben és bátrabban fogalmazó magyar mondatokban, melyekbe egyre kevesebb idegen szóelem szövődik.
A vasárnapi iskolát úgy Debrődön, mint a többi településen, havonta egyszer rendezik.
( A Vasárnapi iskoláról összeállítást láthatnak a Felvidéki Híradó csütörtöki adásában.)