2011. november 23., 09:26

Valósággá válnak a tudósok víziói?!

BRÜSSZEL. Több tudományág jeles képviselői találkoztak azon a TEDx - projekt (Technology Entertainment Design) keretén belül megrendezett brüsszeli konferencián, amelyen az előadók vázolták, hogy 50 éven belül várhatóan milyen tudományos-műszaki vívmányok határozzák majd meg az emberiség életét.

A TED nonprofit világszervezet több országban létesített fiókjai segítségével célul tűzte ki a terjesztésre érdemes gondolatok, ötletek meghonosítását és esetleges megvalósítását. Tagjai között Nobel-díjas tudósok, kutatók, művészek, politikusok találhatók, akik évente más-más rországban randevúznak egymással. A brüsszeli találkozó után páran a helyi Metró újsággal is megosztották jövővel kapcsolatos vízióikat.

Andrew Hessel kanadai biológus elmondta, hogy az orvostudomány egyre automatizáltabb lesz, minek köszönhetően az orvosok sokféle diagnózist számítógépek, robotok segítségével is fel tudnak majd állítani anélkül, hogy a betegnek be kellene mennie az orvosi rendelőbe. Továbbá állítása szerint a rákgyógyítás egyre sikeresebbé válik, különféle mikroorganizmusok pedig új járványok, kórok kialakulását idézik elő.

Mivel az emberek egyre magasabb életkort fognak megérni, ezért nőni fog a jellemzően öregkori betegségek száma is. Szerinte az emberek klónozása technológiai szempontból már manapság is kivitelezhető lenne, húsz éven belül pedig annak útjából az erkölcsi gátak is elhárulnak. Tehát több országban elkezdődhet az emberek tömeges klónozása.

Leila Janah, az amerikai Samasource nonprofit szervezet képviselője kijelentette, hogy az internet segítségével egyre hatékonyabban harcolhatnak majd a munkanélküliség csökkentéséért. A „mikromunkával“ kapcsolatban már jelenleg is jók a tapasztalatok, ugyanis szervezetük – a Google, a Linkeoln és további világcégek közreműködésével – Nyugat-Afrikában, Dél-Ázsiában és a földrengés sújtotta Haitiben hozzávetőleg 1600 személynek nyújt kereseti lehetőséget. Alkalmazottaik adatokat, fotókat archiválnak, táblázatokat készítenek... napi 3 dollárért, amelyből odahaza további két családtagot tudank eltartani. Janah állítja, ha még olcsóbbá válnának a számítógépek, akkor sokkal több személyt is foglalkoztathatnának – ez a jövőbeli munkanélküliség csökkentésének módja! 

A mesterséges intelligenciát vizsgáló berlini egyetemi professzor, Raul Rojas víziója alapján a világ nagyvárosaiban hamarosan központi számítógéprendszer által vezényelt, sofőr nélküli taxik fognak közlekedni. Ezek a videókamerákkal figyelt kocsik központi vezérléssel képesek lesznek gyorsulni, fékezni, parkolni, az ügyfelet a megadott címre szállítani – a jelenleginél sokkal biztonságosabb módon.

Lehet találgatni, hogy mindez mikor válik valósággá...

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.