Újságírókat ítéltek életfogytiglani börtönre Törökországban

Az elítéltek között három közismert név is szerepel: Nazli Ilicak, Ahmet Altan és testvére, Mehmet Altan.
A per hét érintettjéből a hat fogva tartottat az alkotmányos rend megdöntésének kísérletében találták bűnösnek, a hetedik vádlottat felmentették.
Ilicak és az Altan testvérek a július 15-ei puccskísérlet előtti napon egy közös televíziós műsorban állítólag "tudatalatti" üzeneteket küldtek a nézőknek, utalásokat tettek a küszöbönálló puccskísérletre. Ilicak a Can Erzincan TV adásában akkor például úgy fogalmazott: "kivezetjük Törökországot ebből a sötétségből. [...] Ha mindannyian csendben ülünk és tehetetlennek érezzük magunkat, akkor nem érhetjük el a célt."
A 73 éves Nazli Ilicakot 2013-ban pont azért bocsátották el a Sabah című legfőbb kormánypárti napilaptól, mert bírálta a korrupciós botrányban érintett minisztereket. Ilicak az 1980-as katonai puccs után egy ideig börtönben ült. Az 1999-es választásokon az Erény Pártja parlamenti képviselője lett. Miután a politikai tömörülést 2001-ben feloszlatták, Ilicakot öt évre eltiltották a közélettől. Az újságírónő a Sabah mellett a Hürriyet, a Yeni Safak, a Takvim és a Bugün című napilapok munkatársa is volt. A puccskísérlet után két héttel, 2016. július végén tartóztatták le.
A 65 éves Mehmet Altan publicista, egyetemi oktató és több politikai témájú könyv szerzője. Testvére, a 67 éves Ahmet Altan regényíró, valamint volt alapítója és főszerkesztője a Taraf című betiltott ellenzéki napilapnak. Õket 2016 szeptemberében helyezték előzetes letartóztatásba.
A török alkotmánybíróság egy idén januári határozata jogsértésre hivatkozva elrendelte Mehmet Altan szabadlábra helyezését, de néhány órával később az illetékes török büntető törvényszék ismét megvizsgálta az ügyét, és úgy döntött, továbbra is fenntartja vizsgálati őrizetet, és Altan rács mögött maradt. Testvére, Ahmet Altan a pénteki ítélethirdetés előtt, az utolsó szó jogán azt mondta, hogy életében nagyon sokszor fogták már perbe, de a bíróság most először követett el alkotmányellenes bűncselekményt.
Ankara az Amerikában élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok vezette nemzetközi hálózatot teszi felelőssé a puccskísérletért, és terrorszervezetnek nyilvánította a mozgalmat.
Recep Tayyip Erdogan török államfő a közelmúltban kijelentette, hogy a terrorizmus "nem magától terem", "kertészei" a vezércikkírók, véleményvezérek. "Ezek a kertészek azok, akiket az emberek gondolkodónak tekintenek. Az újságjaikban megjelenő vezércikkeikkel öntöznek. Egy napon pedig terroristaként jelennek meg az ember előtt" - fogalmazott Erdogan.
A Török Újságírók Egyesületének (TGS) február 16-ai adatai szerint jelenleg 150 újságírót tartanak fogva Törökország börtöneiben. A puccskísérlet óta tartó rendkívüli állapot keretében egyúttal száznál is több médiaintézményt bezártak. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) sajtószabadságról készített rangsorában 180 ország között Törökország a 155. helyen áll.
A hatalomátvételi kísérlet utáni indult perekben katonákra szabtak már ki életfogytiglani szabadságvesztést, de újságírókra eddig még nem.
Szabadlábra helyezték a Die Welt tudósítóját
A török hatóságok szabadlábra helyezték a Die Welt című német lap egy éve bebörtönzött tudósítóját, Deniz Yücelt - jelentette pénteken a lap a tudósító ügyvédjére hivatkozva.
Az Anadolu török hírügynökség nem sokkal később jelentette, hogy elkészült a vádirat Yücel ellen, és az illetékes bíróság be is fogadta. Az ügyészek 18 évi börtönbüntetés kiszabását kérik rá. A Die Welt pénteken kora délután azt is tudatta, hogy Yücel elhagyta a börtönt. Ügyvédje Veysel Ok a Twitteren tett közzé egy fényképet, melyen Deniz Yücel, a háttérből ítélve a börtön épületénél megöleli a feleségét.
A német kancellár örömének adott hangot az újságíró szabadulása után. Angela Merkel hozzáfűzte: reméli, hogy a többi fogva tartott többi gyors bírósági eljárásra számíthat Törökországban.
A pénteken kezdődő Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciára érkező német külügyminiszter újságíróknak elmondta: arra számít, hogy Yücel rövidesen el is hagyhatja Törökországot. Sigmar Gabriel - aki titokban kétszer is találkozott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel az ügyben - nyomatékosította, hogy Németország semmilyen "ellenszolgáltatást" nem nyújtott az újságíró szabadlábra helyezéséért.
Yücelt terrorizmus és kémkedés gyanújával, vádemelés és bírósági tárgyalás nélkül börtönözték be tavaly február 14-én. Erre a 2016 nyári puccskísérlet után kihirdetett rendkívüli állapot ad lehetőséget. Recep Tayyip Erdogan török elnök "ügynöknek" bélyegezte az újságírót, aki 2015-ben kezdte törökországi munkáját, és minden vádat tagadott. Yücel német-török kettős állampolgár. Berlin többször követelte a tudósító szabadon engedését, és a Törökországban politikai okok miatt bebörtönzött más állampolgárai szabadon engedéséért is nyomást gyakorol Ankarára. Binali Yildirim török kormányfő, mielőtt csütörtökön Berlinben tárgyalt Angela Merkel kancellárral, utalt arra, hogy lesz előrelépés Yücel ügyében, de hozzátette, hogy a döntés a török bíróságok dolga, nem a kormányé.
