Újabb robbanás történt Volgográdban
A robbanás körülményei egyelőre még tisztázatlanok, a jelek azonban a hatóságok szerint terrorista támadásra utalnak. A helyszínelők szerint a detonációt szinte bizonyosan a trolibusz belsejében elhelyezett robbanószerkezet működésbe lépése okozta. A hírközlő eszközök szerint terrorcselekmény ügyében kezdődött ügyészségi vizsgálat.
A robbanás helyi idő szerint reggel fél kilenc körül (közép-európai idő szerint hajnalban) történt. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség szerint tíz ember vesztette életét, huszonhármat kórházban kezelnek. Ezt az információt megerősítette Vlagyimir Markin, az orosz szövetségi nyomozóhivatal szóvivője is.
Helyi információk szerint a trolibuszon abban az órában sok diák utazott az iskolába. A televízióban látni lehetett, hogy a jármű teljesen szétroncsolódott a detonáció miatt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök folyamatos telefonkapcsolatban áll a titkosszolgálatok illetékeseivel, és találkozott az újabb merénylet ügyében Alekszandr Bortnyikovval, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetőjével.
A vizsgálatok már két robbantás ügyében folynak. A dél-oroszországi városban ugyanis vasárnap öngyilkos merénylő hajtott végre merényletet a központi pályaudvaron. A halálos áldozatok száma az éjszaka folyamán 17-re emelkedett. A robbanószerkezet ereje tíz kilogramm trotilét is meghaladta. A vasárnapi volt két hónapon belül a második öngyilkos merénylet Volgográdban. Az orosz hírügynökség szerint a vasárnapi robbantás harminchét sérültjét jelenleg volgográdi és moszkvai kórházakban ápolják.
Elítélte a vasárnapi volgográdi terrorista merényletet az ENSZ és az amerikai kormány. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, valamint a Biztonsági Tanács tagállamai nyilatkozatban ítélték el a 17 halálos áldozatot követelő öngyilkos merényletet, és hasonlóan foglalt állást az amerikai kormány is. "Az Egyesült Államok az orosz nép oldalán áll a terrorizmus minden formája elleni harcban" - szögezte le közleményében a Fehér Ház.
Elítélő állásfoglalást tett közzé az EBESZ parlamenti közgyűlése, amelynek tagja Oroszország is. Ranko Krivokapic, a közgyűlés elnöke a terrorizmus elleni erőfeszítések fokozására szólított fel. Figyelmeztetett arra, hogy a dél-oroszországi Szocsiban február 7-én kezdődő téli olimpia előtt különös éberségre van szükség.
Két hónap leforgása alatt a második öngyilkos merénylet történt vasárnap a dél-oroszországi Volgográdban, miközben az ország hatóságai minden figyelmüket a terrorfenyegetések elhárítására összpontosítják, hiszen a szocsi téli olimpia kezdetéig mintegy másfél hónap maradt.
Volgográdot azért választották október 21-ét követően másodszor is célpontjuknak a terroristák, mert fontos közlekedési csomópont, így a merényletnek nagy a visszhangja. Õk pedig épp azt akarják elérni, hogy róluk beszéljenek - nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő orosz belügyi szakértő az Interfax orosz hírügynökségnek nem sokkal a vasárnapi merényletet követően.
A dél-oroszországi nagyváros központi pályaudvara fontos vasúti csomópont. Az épületben naponta mintegy három és fél ezer ember fordul meg. A Volga folyó mentén fekvő nagyvárosban futnak össze a vasútvonalak Krasznodar, Rosztov na Donu, Moszkva, Szaratov és Asztrahany irányából.
Elterjedt az orosz sajtóban, hogy a merénylő a moszkvai vonaton akarta felrobbantani magát. Az orosz belügyi szakember szerint azonban a öngyilkos robbantó célja a volgográdi központi vasútállomás lehetett. Úgy vélte, hogy az elkövető a több mint 10 kilogramm robbanószerrel, amely nála lehetett, aligha vállalkozott volna arra, hogy nagy távolságra utazzon akár vonattal, akár autóbusszal.
Október 21-én a milliós lélekszámú Volgográd egyik külső kerületében egy 30 éves nő főként diákokkal teli autóbuszban robbantotta fel magát. Vele együtt nyolcan meghaltak és 55 ember megsebesült. Az öngyilkos merénylő igazolványát megtalálták a maradványok között, így kiderült, hogy Dagesztánból származott. A hatóságok megállapították, hogy Naida Aszijalova számos súlyos betegségben szenvedett, és őt élettársa, egy muzulmán vallásra áttért, dagesztáni illegális fegyveres csoporthoz csatlakozott orosz férfi készítette fel a merényletre.
Dmitrij Szokolovot és társait 3 héttel később a terrorelhárítók Mahacskala, a dagesztáni főváros külső kerületében ölték meg. A fegyveresekkel hosszan tárgyaltak, de nem adták meg magukat. Szokolov halála előtt egy belügyes tiszttel beszélve magára vállalta a volgográdi autóbuszos merénylet előkészítését.
Az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozó belügyi szakértő elmondta, hogy ellenőrzik azt a feltevést, miszerint egy jól szervezett terrorista sejt létezik Volgográdban. Úgy véli, hogy a dél-oroszországi nagyvárosban valószínűleg fellelhetőek a terroristák segítői, akik fogadják, felszerelik őket a robbanószerkezettel és olyan helyre irányítják a helyismerettel nem rendelkező merénylőt, ahol nagy tömegben fordulnak elő emberek.
Meg nem erősített hírek szerint az október 21-én és a vasárnap elkövetett volgográdi robbantás mögött ugyanazok a személyek állnak. Ezt abból vonták le a szakértők, hogy az előkészítésben részt vevők ősszel és most is robbanószerkezettel és gránátokkal is ellátták a merénylőket. Mindkét helyszínen találtak gránátokat, de robbanószerkezeteket is működésbe hoztak a halálos áldozatokkal járó merénylet során a buszban, valamint a vasútállomás épületében is.
Volgográd, az egykori Sztálingrád mintegy 1000 kilométerre található Szocsitól, a februárban kezdődő téli olimpia helyszínétől. Ezért is érthető, hogy a mostani merénylet hírére Alekszandr Basztrikin, az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság vezetője is a dél-oroszország nagyvárosba sietett és ott rendkívüli tanácskozásra hívta össze a rendvédelmi szervek vezetőit.
Szocsiban, a Fekete-tenger partján lévő dél-oroszországi üdülőhelyen a véghajrájához érkezett a téli olimpia előkészítése. Utoljára 1980-ban rendeztek olimpiát Oroszországban, ahol most érthetően nagy az izgalom. Nemcsak azért, hogy minden tökéletesen menjen végbe, hanem mert Doku Umarov csecsen hadúr a nyáron videoüzenetben szólította fel az iszlám szélsőségeseket, hogy minden eszközzel akadályozzák meg az olimpiai játékokat.
Az észak-kaukázusi régió Oroszországtól való elszakításáért kíméletlen harcot folytató, egy iszlám állam megteremtését célul kitűző Umarov állítása szerint az orosz hatóságok olyan földön rendezik az olimpiát, amelybe muzulmán ősök csontjait temették el.
Tavaly októberben Vlagyimir Putyin orosz államfő kijelentette: Oroszországnak kellő ereje és eszköze van arra, hogy garantálni tudja a területén megrendezendő nagy nemzetközi politikai és sportrendezvények biztonságát, így a 2014-ben megrendezendő téli olimpiáét. Szocsi a veszélyesnek minősülő észak-kaukázusi köztársaságok szomszédságában helyezkedik el.
Az olimpián 37 ezer rendőr lát majd el szolgálatot. Vlagyimir Kolokolcev orosz belügyminiszter közölte, hogy az ottani biztonság rendszer teljes mértékben megfelel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előírásainak. Az orosz terrorelhárítás a helyi erőkkel együtt több mint egy éve az észak-kaukázusi fegyveres csoportok felszámolásán dolgozik.
Doku Umarov 2007-ben alapította meg a Kaukázusi Emirátus szeparatista szervezetet. Azóta hét alkalommal jelentették be megölését. Ötmillió dollár vérdíjat tűztek ki a fejére. Ramzan Kadirov, Csecsenföld elnöke a múlt szerdán ugyanakkor kijelentette, hogy a szeparatista vezér régóta halott, nem jelent többé veszélyt, és csak a holtteste után kutatnak tovább. Egy kanadai újság azonban nemrég titkosszolgálati jelentésre hivatkozva Umarov újabb fenyegetéséről számolt be. A csecsen hadúr volt az értelmi szerzője az utóbbi években elkövetett több véres oroszországi merényletnek is.