Újabb migránsok érkeztek Pireuszba
A macedón hatóságok szerda reggel bejelentették, hogy átengednek 65 migránst, aki napok óta a görög oldalon, Idomeninél várakozik - tájékoztatta az M1 aktuális csatorna helyszínen tartózkodó tudósítója az MTI-t. Mint mondta, semmi jele nem volt annak, hogy a macedón fél két nap után megnyitja a határt, reggel fél nyolc körül azonban bejelentették, 65 ember átmehet. A regisztráció azonban nagyon lassan halad, eddig csak néhányan jutottak át a macedón oldalra.
Idomeninél szerdán már több mint tízezer, főleg szíriai és iraki bevándorló várakozik, és folyamatosan érkeznek újabb csoportok.
A hétfői összecsapások után - amikor mintegy 300 migráns áttörte a határon épített kerítést, és megpróbált erőszakkal Macedóniába jutni, majd a hatóságok visszaszorították őket -, a keddi nap nyugodtan telt. A feszültség ugyan érzékelhető szerda reggel is, de nincs jele annak, hogy hasonló akcióra készülnének a migránsok.
A nyugat-balkáni országok a múlt héten 580-ra korlátozták a területükön naponta átengedett migránsok számát, ennél azonban a gyakorlatban jóval kevesebbet engednek be. A hivatalos adatok szerint Macedóniában ezren várnak arra, hogy beléphessenek Szerbiába, és Szerbiában is ezer migráns tartózkodik, aki egyelőre nem folytathatta útját Horvátország felé.
Bár Görögország uniós segítséggel több új fogadótábor felépítését tervezi, a bevándorlók vonakodnak beköltözni ezekbe, és inkább továbbmennének. Humanitárius szervezetek arra figyelmeztettek, hogy a szabad ég alatt táborozó migránsok, különösen a gyerekek egészsége foroghat kockán, és ellátásuk is egyre nehézkesebbé válik.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint az év eleje és február 29. között több mint 130 ezer menekült érkezett Európába főként Törökországból.
Angela Merkel német kancellár szerint a görög-macedón határon uralkodó állapotokról készülő képek nem fogják eltántorítani a meneküléstől azokat, akiknek nincs maradásuk otthonukban. "Aki az Aleppóra ledobott bombák vagy az Iszlám Állam (terrorszervezet) gyilkosai elől menekül, azt nem fogják sokkolni a görögországi állapotok" - mondta Angela Merkel a Volksstimme című újságban szerdán megjelenő interjúban.
Elmondta, hogy Ausztria egyoldalú intézkedései miatt Görögország nyomás alá került. A március 7-ei uniós csúcson értékelik a helyzetet és döntenek a további lépésekről. "Görögországot nem szabad egyedül hagyni a problémával" - emelte ki a kancellár. Kifejtette, hogy Görögország sokáig nem végezte el a feladatát, az uniós menedékkérő-regisztrációs központok (hot spotok) kiépítése túl lassan haladt, és Athén azt a vállalását sem teljesítette, hogy 2015 végéig kialakít 50 ezer menekültek befogadására alkalmas szálláshelyet, hogy megkönnyítse elosztásukat az uniós tagországok között. Ugyanakkor más országok sem teljesítették maradéktalanul vállalásaikat. Hangsúlyozta: továbbra is az a célja, hogy a válságot "összeurópai döntések" révén kezeljék, amelyek "nem egyes országok kárára" valósulnak meg és elvezetnek az EU-ba belépő menedékkérők számának csökkenéséhez.