2015. december 3., 16:57

Tusk: egy "mini Schengen" a schengeni rendszer megszűnését jelentené

VARSÓ. Egy "mini Schengen" létrehozása valójában a schengeni rendszer megszűnését jelentené - vélekedett a Gazeta Wyborcza című lengyel lapnak nyilatkozva Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, és a belső határok visszaállítása helyett az Európai Unió külső határainak védelmét sürgette.

Tusk szerdán több európai újságnak adott interjút, a lengyel baloldali liberális napilap nyomtatott kiadása csütörtökön a beszélgetést a többitől némileg eltérő hangsúlyokkal közölte.

A 26 tagú schengeni övezetnek - Hollandia által november végén felvetett - leszűkítéséről szólva az Európai Tanács elnöke spekulációknak nevezte azokat a véleményeket, amelyek szerint a javaslat megvalósítható. "Nem értem, miért kellene a határokat visszaállítani" - mondta, utalva konkrétan Spanyolország és Franciaország határára. Kétségét fejezte ki, hogy például a francia-német határ újbóli ellenőrzése "jobb ötlet lenne a külső uniós határ hatásos ellenőrzésének helyreállításánál".

Arra a kérdésre válaszolva, hogy anyapártját, a jobbközép liberális Polgári Platformot (PO) az októberi lengyel választások nyomán felváltó nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kormánya problémát jelent-e az Európai Unió számára, a volt lengyel miniszterelnök elmondta: az EU-nak ennél sürgetőbb problémái vannak.

"Néha úgy tűnik, ahelyett, hogy az Európai Unióban a valódi problémákkal foglalkoznánk, inkább Lengyelországon vagy Magyarországon akarunk ütni" - jelentette ki.

"Európa legnagyobb problémáját öt válság jelenti: Oroszország, a migráció, a terrorizmus, Görögország és a Brexit" - állapította meg. "Vajon ezek közül melyiket okozta Lengyelország vagy Szlovákia?" - tette fel a kérdést.   

A Németország által szorgalmazott állandó menekültelosztási mechanizmust, kvótát firtató kérdésre Donald Tusk azzal válaszolt: nem hiszi, hogy az Európai Unióban jelenleg olyan többség lenne, amely ezt valamelyik uniós miniszteri tanácskozáson megszavazná.   

"Nemcsak a kelet-közép-európai államok elleneznék ezt" - vélte, hangsúlyozva mindenekelőtt a migráció megállításának fontosságát.

A mini Schengen tervéről nyilatkozó európai kommentátorok Svédországot, Németországot, Ausztriát, Belgiumot és Hollandiát említették azon uniós országok között, melyek között a határok továbbra is szabadon átjárhatók lennének. A dél- és közép-európai tagállamok ezen elképzelés szerint kívül rekednének a schengeni rendszeren. A megoldás mellett érvelők egyebek között arra hivatkoznak, hogy a közép-európai államok nem akarnak részt vállalni a menekültek "igazságos" elosztásából.

Pénteken dönthet az EU Schengen felfüggesztéséről

Akár két évre is felfüggeszthetik a schengeni határokat az Európai Unió egyes tagállamai között, ha pénteken rábólintanak a luxemburgi soros elnökség terveire az EU bel- és igazságügy miniszterei. A drasztikus lépéssel Brüsszel Görögországot akarja sakkban tartani. 

Minden eddiginél drasztikusabb lépéseket tervez Brüsszel az Európai Unió védelmének érdekében. A Financial Times úgy tudja, hogy a bel- és igazságügyi miniszterek pénteken megvitatják a schengeni határok ideiglenes felfüggesztésének lehetőségét. Erre azért van szükség, mert a menekültválság súlyos hiányosságra világított rá a görög határon, amely a teljes térséget veszélyezteti.

A Financial Times egy kiszivárgott dokumentumra hivatkozik. Ebben a soros luxemburgi elnökség az uniós szerződés 26-os cikkének hatályba lépését javasolja. Ez lehetővé tenné, hogy az Európai Bizottság engedélyezze: egy-két belső határt ne csak fél évre, hanem két évre is lezárhassanak a tagállamok

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy egyes határokon újra bevezetnék az útlevél-ellenőrzést, és az intézkedés akár két évig is érvényben maradhatna. Ha a miniszterek rábólintanak a tervre, előkészítési időre sem lenne szükség, hanem azonnal bevezethetnék a szigorítást.

Az FT-nek nyilatkozó szakértő valószínűsíti, hogy Brüsszel a lépéssel Görögországot akarja sakkban tartani. Az Európai Unió ugyanis már többször megfenyegette Athént a schengeni tagság felfüggesztésével, ha nem tudja kordában tartani a menekültáradatot. A dokumentumban Brüsszel azt is követeli, hogy a görögök azonnal kérjék a Frontex segítségét, hogy uniós határőrök százát vezényelhessék az unió külső határára.

A görög kormány tegnap elismerte, hogy folyamatos nyomás alatt tartja az EU, de azt határozottan tagadta, hogy a schengeni tagságának felfüggesztése szóba került volna. Egyébként csak ebben az évben 740 ezer menekült érte el az Európai Unió területét a görög partok felől. 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.