Tüntetők törtek be a macedón parlamentbe - Több képviselő megsérült

Macedóniában decemberben tartottak parlamenti választást, ám azóta sem alakult meg a kormány. A választást megnyerő jobboldali Nikola Gruevszkinek, a Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) vezetőjének nem sikerült kormányt alakítania a törvényes határidőn belül, a kellő támogatással rendelkező szociáldemokrata Zoran Zaevet pedig az államfő nem akarja felkérni a kabinet felállítására. Az elnök szerint az a megállapodás, amelyet Zaev az albán kisebbségi pártokkal kötött, veszélyezteti Macedónia függetlenségét és egységét, az albán kisebbségi pártok nyelvhasználatra, valamint a zászló, a himnusz és a címer megváltoztatására vonatkozó javaslatai ugyanis szerinte Albániától tennék függővé Macedóniát.
A tiltakozók Gjorge Ivanov elnökkel értenek egyet, és nem akarják, hogy az albán kisebbségiek szélesebb jogköröket biztosító követelései teljesüljenek. A parlament csütörtöki ülésének napirendjén nem szerepelt az új házelnök megválasztása. A parlament eddigi elnöke, Trajko Veljanoszki egyszerre szünetet rendelt el, és ez idő alatt a parlament korelnöke vette át az ülés vezetését, amelyen végül új házelnököt választottak.
Zoran Zaev korábban kijelentette: a köztársasági elnök felkérése nélkül is megalakítja a kormányt, hiszen megvan a kellő támogatottsága a 120 fős törvényhozásban. A Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezetője és támogatói ezen elv alapján választották meg csütörtökön az albán Talat Xhaferit a képviselőház új elnökének, annak ellenére, hogy a jobboldal hetek óta akadályozza és bojkottálja a törvényhozás munkáját. Az ország függetlenségének 1991-es kikiáltása óta ez az első alkalom, hogy albán nemzetiségű házelnöke van a szkopjei parlamentnek. Nikola Gruevszki az SDSM és az albán pártok lépését puccsnak nevezte, a Facebookon viszont nyugalomra intett, és kijelentette: "az erőszak nem jelent megoldást, ezért le kell csillapítani az indulatokat".
A parlamentbe betörő tiltakozók dulakodásba kezdtek néhány politikussal és újságíróval. Egyes beszámolók szerint néhány támadó símaszkot viselt, és fegyverrel fenyegetőzött. Az internetre felkerült képeken Zoran Zaev vérző fejjel volt látható.
Az Alsat-M televízió beszámolója szerint Zijadin Sela az Albánok Szövetsége képviselője is súlyosan megsérült. Az épületben egy időre kaotikus helyzet alakult ki.
Mintegy ötvenezren éjszakáztak a macedón parlament előtt
Mintegy ötvenezren éjszakáztak a macedón parlament előtt péntekre virradóra, miután a rendőrség eltávolította az épületből a korábban behatolókat, és kimenekítette a bennrekedt képviselőket. Az összecsapásokban több mint százan sérültek meg.
Zijadin Selát, az Albánok Szövetsége nevű párt elnökét súlyos sérülésekkel szállították kórházba, de már túlvan az életveszélyen. A Twitteren és a Facebookon azonban olyan, albán nyelvű kommentárok, illetve fenyegetések is megjelentek, hogy ha Sela meghal, az albánok háborút robbantanak ki Macedóniában.
A házelnök megválasztására egyebek mellett azért volt szükség, mert önkormányzati választást kell tartani a balkáni országban, a voksolást pedig csak a parlament elnöke írhatja ki. Amennyiben nem választják meg az új önkormányzati vezetőket, úgy nemcsak az országos, hanem a helyi szintű intézkedések is leállhatnak.
A decemberi előrehozott választás az évek óta tartó belpolitikai válságot hivatott megoldani, a fennálló helyzet miatt azonban Gruevszki ismét előrehozott választásokat követel.
Gjorge Ivanov köztársasági elnök péntekre behívatta a parlamenti pártok vezetőit, hogy megoldást találjanak a helyzetre.
Hasonlóan feszült helyzetre csak 2001-ben volt példa a macedónok és a lakosság egyharmadát kitevő albán kisebbség közt. Akkor több mint fél éven át fegyveres harcok zajlottak az országban a kormányerők és az albán kisebbség jogainak kibővítését követelő felkelők között.
Az EU elítélte a macedóniai parlamentben alkalmazott erőszakot
Az Európai Unió (EU) több magas rangú tisztségviselője elítélte a macedóniai parlamentben alkalmazott erőszakot: Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője "kifejezetten aggasztónak" nevezte a történteket pénteken Vallettában.
"Számunkra az erőszak mindig elfogadhatatlan, annál is inkább, hogy az eseményekre a demokrácia házában, a parlamentben került sor" - hangsúlyozta Mogherini az uniós tagországok külügyminisztereinek máltai találkozóján. Az uniós tisztségviselő szerint a szkopjei politikai erőknek össze kellene fogniuk, hogy kivezessék Macedóniát a súlyos válságból.
Johannes Hahn, az EU bővítési biztosa a Twitter közösségi oldalon szólalt fel a parlamenti képviselők megtámadása ellen. "A törvényhozásban nincs helye az erőszaknak" - szögezte le.
Sigmar Gabriel német külügyminiszter azt kifogásolta, hogy Macedóniában "olyan hangulat uralkodik, amely egyáltalán nem felel meg az európai elvárásoknak". A német diplomácia vezetője felszólította az EU-aspiráns balkáni ország vezetőit, hogy "alakítsanak végre kormányt".
Macedónia 2005-ben tagjelölti státust kapott az EU-tól, de a belpolitikai válság és a görögökkel szembeni megoldatlan névvita miatt egyelőre nem kezdhették meg a csatlakozási tárgyalásokat.
Benyújtotta lemondását a macedón belügyminiszter
Morális okokra hivatkozva lemondott pénteken Agim Nuhiu macedón belügyminiszter. A Szkopjéba összehívott sajtótájékoztatóján Nuhiu kijelentette, azért mond le, mert nem sikerült "kizárnia a politikát" a rendőrségből, holott a belügyi szerveknek a rend és béke megóvása lenne a feladatuk, nem pedig az, hogy a politika visszaéljen velük.
Hozzátette: csütörtök este, amikor jobboldali tüntetők betörtek a parlamentbe, egyes tiltakozók nem engedték, hogy a mentősök a sérülteken segítsenek, és ebben néhány rendőr is a segítségükre volt. Aláhúzta, hogy a biztonsági szolgálatok vezetőit is felelősnek tartja a csütörtök este történtekért, a rendőrség lassú és nem megfelelő reagálása miatt.
A szkopjei belügyminisztérium adatai szerint a csütörtök esti összecsapásokban több mint százan sérültek meg, köztük parlamenti képviselők és rendőrök is. Nyolc embert előállítottak, de a hatóságok még tanulmányozzák a parlamentben és az épület előtt készült felvételeket további támadók felkutatása érdekében.
