Tüntetés Athénban - Könnygázt vetett be a rendőrség
A 24 órás munkabeszüntetés egyebek mellett a vonat-és kompjáratokra, a többi tömegközlekedésre, a minisztériumokra, a helyi önkormányzatokra, az állami vállalatokat - például az elektromos műveket - valamint több bankra terjedt ki. Zárva voltak az iskolák, a kórházakban csak sürgősségi ellátást végeztek, és sztrájkoltak az újságírók is. A nap folyamán csatlakoztak a demonstrálókhoz a boltosok, kisiparosok is. A légiirányítók viszont ezúttal nem vettek részt a sztrájkban.
Jeórjiosz Papandreu a nap folyamán felajánlotta lemondását, hogy megnyissa az utat egy nemzeti egységkormány létrehozása előtt. Mivel a görög miniszterelnök nem tudott megállapodni az ellenzékkel a nagykoalícióról, ezért nem mond le, csupán átalakítja kormányát.
A miniszterelnök szerda esti közlése szerint marad a posztján, csütörtökön átalakítja kormányát és bizalmi szavazást kér a parlamenttől. Papandreunak az államcsőd elkerülése érdekében el kell fogadtatnia a parlamenttel egy öt évre szóló programot, amely a költségvetés lefaragását szolgáló megszorító csomagot, így adóemelést is tartalmaz, továbbá az állami tulajdon
Szamarasz Új Demokrata pártja közölte, a konzervatívok csak akkor vennének részt egy új kormányban, ha az újratárgyalná az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodást, és Papandreu lemondana. Közben tüntetők egy csoportja összecsapott Athénban a rendőrséggel. A tiltakozók Molotov-koktélokat, köveket és teli joghurtos dobozokat hajigáltak a rohamrendőrök közé. A tiltakozó megmozdulást a szerdára meghirdetett 24 órás általános sztrájkhoz időzítették; a munkabeszüntetés miatt megbénult az élet a mediterrán országban.
A fővárosban, Athénban ostromállapotok uralkodtak a parlament környékén; nagyjából ötezer rendőrt vezényeltek az utcára, köztük több száz rohamrendőrt és ugyanennyi motoros rendőrt. A hatóságok kordonokkal és buszokkal barikádot vontak a parlament köré, hogy a képviselők be tudjanak jutni az épületbe.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ Tüntetés Athénban
A görög kormány újabb takarékossági csomagot akar elfogadtatni, hogy az ország lehívhassa a 110 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag következő részleteit, és ezzel elkerülje az államcsődöt. Az öt évre szóló, 28 milliárd eurós megszorító csomag többek között újabb adóemeléseket, kiadáscsökkentést, a közszféra további karcsúsítását helyezi kilátásba. Ehhez társul egy ambiciózus, 50 milliárd eurós privatizációs program.
"Mondjatok le, mondjatok le" - ezt skandálta a tömeg a parlament épületénél. "Múlt héten indoklás nélkül felmondtak nekem a boltban, ahol dolgoztam. Még egy havi végkielégítést sem kaptam. Két gyerekem van, és nem fogom tudni etetni őket" - panaszolta az egyik tüntető Athén központjában.
A 2009 októberében hatalomra jutott, Jeórjiosz Papandreu vezette szocialisták népszerűsége zuhanórepülésbe kezdett az eddig elfogadott megszorítások miatt. A legfrissebb felmérések szerint - most először a választások óta - az ellenzéki jobbközép Új Demokrácia (ND) a legnépszerűbb párt Görögországban.