Továbbra sincs nyugalom Moldovában
Pavel Filip miniszterelnök közölte: a kormány nem tudja teljesíteni a demonstrálók alapkövetelését, az idő előtti voksolás kiírását.
A tüntetéseken, amelyeket többek között a moldovai állami televízió és a parlament előtt szerveztek meg, ezúttal is a Moszkva-barát szocialisták és A Mi Pártunk szimpatizánsai, illetve a korrupt politikai osztály ellen küzdő Méltóság és Igazság Platform hívei vettek részt.
Andrian Candu, a parlament elnöke azt mondta: jelenleg nem indokolt az előre hozott választások kiírása. Az csak abban az esetben lehet szükséges, ha Nicolae Timofti államfő mandátumának márciusi lejártát követően nem sikerül a parlamentnek megválasztani az új elnököt. Megjegyezte ugyanakkor: a koalíció szerint a kormánynak folytatnia kell a munkáját a gazdasági és a társadalmi összeomlás elkerülése érdekében. Mindazonáltal hétfőre tárgyalni hívta az előre hozott választásokat követelő tüntetők képviselőit.
A feszült hangulatot jól illusztrálja, hogy egy, a kormánykoalíciót támogató civil szervezet vasárnapra a kabinet melletti tüntetésre szólította az embereket, reggel azonban közölte: lemondja a demonstrációt annak érdekében, hogy megelőzze a provokátorok beszivárgását és az erőszak eszkalálódását.
Mindeközben a Publika.md portál kiderítette: a kormányellenes tüntetőknek fejenként 150 lejt ígérnek a megmozdulásokon való részvételért. Renato Usatîi, A Mi Pártunk vezetője elismerte, hogy fizetnek a tüntetőknek, de azt mondta. a pénzt nem a megmozdulásokon való részvételért kapják, „hanem élelmiszerre és teára.”
Az új kormány kapcsán egyébként Vlad Þurcanu, Nicolae Timofti moldovai elnök volt szóvivője egy televíziós csatornának úgy nyilatkozott: az államfőt megzsarolták, hogy egy bizonyos személyt bízzon meg kormányalakítással. Þurcanu szerint Timofti azt mondta: azzal fenyegették meg, hogy két fiával „történhet valami”, ha nem a kívánt személyt – a Demokrata Párt által megnevezett Vlad Plahotniuc oligarchát – jelöli kormányfőnek. A volt szóvivő szerint az államfő erről az országba akkreditált nagyköveteket is tájékoztatta.
Timofti a feddhetetlenségi kritériumokra hivatkozva visszautasította, hogy az ellenmondásos üzletembert bízza meg kormányalakítással, végül kompromisszumos megoldásként elfogadta, hogy az addigi, szintén demokrata párti távközlési minisztert, Pavel Filipet kérje fel miniszterelnöknek. Arra a kérdésre, hogy az államfő esetleg külföldi befolyásra nevezte ki kormányfővé Filipet, úgy válaszolt: erről nincsenek információi, az ugyanakkor tény, hogy az utóbbi időben Timofti több ízben is egyeztetett külföldi diplomatákkal.
Egyébként csütörtökön este Klaus Johannis román államfő felhívta telefonon Timoftit, és közölte: álláspontja szerint az új kormány beiktatásával sikerült jelentős lépést tenni a politikai válság leküzdésére és az Európai Unióval aláírt társulási szerződés gyakorlatba ültetésére. Egyben Románia támogatását ajánlotta fel Moldovának, és bukaresti látogatásra hívta meg Timoftit.
Egyébként Pavel Filip kormányfő már kedden hivatalos látogatásra Bukarestbe érkezik, miután román kollégájával, Dacian Cioloºsal ebben állapodtak meg egy telefonos beszélgetés során. Cioloº vasárnap úgy fogalmazott: Románia „a Pruton túli testvérek” mellett áll, és támogatja az európai értékek mellett kiálló moldovai polgárokat.