2016. március 29., 16:54

Tovább csökkent a munkanélküliség Magyarországon

BUDAPEST. A tavaly december és idén február közötti időszakban 6,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, egy év alatt 71 ezerrel 275 ezerre csökkent az állástalanok száma, és 1,6 százalékponttal az arányuk - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek munkanélküliségi rátája 1,4 százalékponttal, 5,5 százalékra, az 55-64 éveseké 1,2 százalékponttal, 5,6 százalékra csökkent. A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 4,8 százalékponttal, 14,2 százalékra csökkent, de minden hatodik munkanélküli továbbra is ebből a korcsoportból került ki.

A férfi munkanélküliek száma egy év alatt 40 ezerrel, a munkanélküliek aránya 1,8 százalékponttal csökkent 6,1 százalékosra. Csak hajszálnyival magasabb, 6,2 százalékos a női munkanélküliség, 1,5 százalékponttal alacsonyabb, mint egy éve és 31 ezer nő talált állást. 

A munkanélküliség átlagos időtartama 19,2 hónap volt december-februárban,  a munkanélküliek 50 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint 2016. február végére a nyilvántartott álláskeresők létszáma 14,9 százalékkal, 367 ezerre csökkent egy év alatt.

NGM-államtitkár: két éve 4 millió felett van a foglalkoztatottak száma

Két éve 4 millió felett van a foglalkoztatottak száma Magyarországon, a munkanélküliségi ráta pedig 11 éve nem volt ilyen alacsony - hangsúlyozta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára keddi budapesti sajtótájékoztatóján, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva.

A 2010-es kormányváltás óta 532 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak létszáma, és már 4,2 millió fölé emelkedett. A növekedés döntően a versenyszférában történt, itt 317 ezres bővülés volt - fejtette ki az államtitkár. Ugyanebben az időszakban a foglalkoztatási ráta 54,6-ról 64,7 százalékra emelkedett, míg a 11 százalék fölötti munkanélküliségi ráta 6,1 százalékra csökkent - mutatott rá.   

A gazdaság fejlődése mellett a kormány foglalkoztatáspolitikai intézkedései is segítették a munkaerőpiaci helyzet javulását - mondta Cseresnyés Péter, kiemelve a munkahelyvédelmi akciót, az ifjúsági garancia, az út a munkaerőpiacra, valamint a közfoglalkoztatásból a versenyszférába programokat. Az államtitkár kiemelte, az elmúlt egy évben a versenyszférában 62 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, a bővülés ebben az időszakban is nagyobb részt a magánszférában történt. Kitért arra is, hogy az Európai Unió átlagos munkanélküliségi mutatója januárban 8,9 százalék volt. A 6,1 százalékos hazai munkanélküliségi rátával Magyarország olyan fejlett uniós országokat előzött meg, mint Franciaország, Finnország, Belgium és Svédország.   

A fiatalok foglalkoztatásáról szólva Cseresnyés Péter elmondta: 2010-ben a 25 év alatti fiatalok foglalkoztatási rátája 16 százalék körüli volt, ez mostanra 26 százalék fölé emelkedett. A korosztály 30 százalékhoz közelítő munkanélküliségi mutatója 14,2 százalékra csökkent.   

A kormány intézkedései közül a munkahelyvédelmi akció több mint 800 ezer ember foglalkoztatásához nyújtott segítséget, 368 milliárd forint munkahelyvédelmi kedvezmény marad a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű munkavállalókat alkalmazó vállalkozásoknál - ismertette az államtitkár.   

Az ifjúsági garancia rendszer foglalkoztatási részének megvalósítására 2014-2020 között 200 milliárd forint áll rendelkezésre. A fiatalokat képzettség megszerzésében, elhelyezkedésben, gyakornokká, valamint vállalkozóvá válásban segítik - közölte.   

Az út a munkaerőpiacra program a 25 év feletti álláskeresőknek és inaktívaknak, különösen az alacsony iskolai végzettségűeknek nyújt segítséget. A programba már több mint 13 ezer embert sikerült bevonni, csaknem 3000-en képzésbe kapcsolódtak be, tízezer esetben elhelyezkedési támogatáshoz jutottak az arra jogosultak a programból - mondta az államtitkár.   

Cseresnyés Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy a közelmúltban elindult a közfoglalkoztatásból a versenyszférába program, amely ösztönzést nyújt ahhoz, hogy a közfoglalkoztatottak minél hamarabb kikerüljenek az elsődleges munkaerőpiacra.

Megosztás