2011. július 14., 13:57

Törökország: Újra kell egyesíteni Ciprust

ANKARA. Fagyossá válnak az Európai Unió és Törökország kapcsolatai, amint Ciprus 2012 júliusában átveszi az EU-elnökséget, ha addig nem oldják meg a sziget kettéosztottságának a problémáját.

Ezt Ahmet Davutoglu török külügyminiszter jelentette ki  Ankarában, ahol Štefan Füle, az EU bővítési biztosa tesz látogatást, hogy felmérje a Törökországban a június 12-én megtartott választások nyomán kialakult helyzetet.

A török diplomácia vezetője megjegyezte: ha Ciprus görög felének a vezetése hátráltja az újraegyesítési tárgyalásokat, és egyedül veszi át az elnökséget, az nemcsak azt jelenti, hogy továbbra sem lesz megoldás a sziget problémájára, hanem azt is, hogy fagyos korszak köszönt be a török-EU kapcsolatokban.

Davutoglu szombaton Nicosiában annak a véleményének adott hangot, hogy a ciprusi EU-elnökség akkor lenne legitim, ha az egész szigetet, egy "új államot" képviselne. Sürgette, hogy a jövő év elején tartsanak népszavazást az újraegyesítésről.

Nicosia előtt Davutoglu a sziget török részén járt, és kijelentette: "Az EU-nak szóló üzenetem így szól: az európai eszme szempontjából szükség van arra, hogy a jövő évi soros elnökségig megoldás szülessen, mert rombolja az európai értékeket, ha az egyik fél ki van rekesztve, és a másik képviseli az egész szigetet."

A török külügyminiszter megosztotta aggodalmait Fülével is, aki ugyancsak szorgalmazta, hogy az év végéig találjanak megoldást a sziget megosztottságának a problémájára, és az EU-elnökséget már az egyesített Ciprus vegye át.

Ciprus északi részét 1974-ben foglalta el a török hadsereg, mert nacionalista ciprusi görög tisztek - az akkor Athénban hatalmon lévő ezredesek felbujtására - államcsínyt hajtottak végre, hogy Ciprust visszacsatolják Görögországhoz. Ezért Ankara a helyi törökök védelmére hivatkozva 40 ezer fős haderőt vezényelt a sziget északi részére.

A területen létrehozták az Észak-ciprusi Török Köztársaságot, amelyet azonban csak Ankara ismer el. A világ Ciprus déli, görögök lakta felét tartja a sziget legitim képviselőjének, és az EU a Ciprusi Köztársaságot vette fel tagjai sorába 2004-ben.

A két ciprusi közösség vezetőinek a rendezést célzó tárgyalásai eddig nem hoztak kézzelfogható eredményt.  A kérdés rendezetlensége - sok más mellett - hátrányosan befolyásolja Törökországnak azt a törekvését, hogy felvételt nyerjen az EU-ba. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben kezdődtek, de meglehetősen vontatottan haladnak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.