2013. szeptember 11., 08:35

Tőkés: kisebbíteni akarják a romániai magyarság '89-es szerepét

ARAD. Tőkés László szerint a Románia Csillaga nevű érdemrendje körüli konfliktus arról szól, hogy ellenfelei megpróbálják jelentéktelenné tenni a magyarság, a református egyház, illetve az ő személyes szerepét az 1989-es romániai forradalomban.
Tőkés László forradalmi szerepét is elvitatja Ion Iliescu volt román államfő bizalmasa, egykori szóvivője, Corina Cretu. A politikus először európai parlamenti képviselőként Brüsszelben támadta Tőkés Lászlót, most pedig az élére állt annak a társaságnak, amelynek célja, hogy a román államfő visszavonja az erdélyi magyar politikustól a Románia Csillaga érdemrendet. Corina Cretu szerint a szankciót az indokolja, hogy Tőkés László a Dél-Tirol esetében hasonló osztrák lépés mintájára védhatalmi státust kért Magyarországtól az erdélyi magyarok ügyében.

A kitüntetést a volt királyhágómelléki püspök a temesvári forradalom huszadik évfordulóján kapta 2009-ben. Tőkés László az őt ért támadásokról, és a jövő évi európai parlamenti választásokon való összefogás lehetőségéről Aradon nyilatkozott a Kossuth Rádiónak, abban a városban, ahol pár napja éppen a romániai falurombolás elleni aradi református állásfoglalásra emlékeztek.

A politikus az érdemrend körüli feszültség kapcsán azt mondta, ellenfelei megpróbálják jelentéktelenné tenni a magyarság, a református egyház, illetve az ő személyes szerepét az 1989-es romániai forradalomban. Az európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke szerint ezt szolgálja a román elnök és a kormányfő által is kezdeményezett eljárás, amelyben arról döntenek, megfosztják-e a Románia Csillaga kitüntetéstől.

„Temesvár értelmét tagadja az, aki valós érdemeket kérdőjelez meg a temesvári forradalom vonatkozásában. A Ponta-kormány tulajdonképpen az Iliescu-féle forradalomidegenségét fejezi ki, a posztkommunista irányvételt mutatja ez a magatartás” – fogalmazott a politikus.

Tőkés László – aki 2009-ben az RMDSZ listáján szerepelt az európai parlamenti választásokon – arról is beszélt, hogy az EMNT és az RMDSZ közötti viszony mára megromlott, ám a jövő évi EP-választások kapcsán így is csak egy kérdést tart fontosnak: azt, hogy az erdélyi magyarságnak minél erőteljesebb képviselete legyen Brüsszelben. Ennek érdekében minden érintett félnek le kellene ülnie, és az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) keretében megkeresnie az együttes fellépés és indulás lehetőségét.

Arra a kérdésre, hogy pályázik-e újabb EP-mandátumra, azt válaszolta nem pályázik, de „régi szokása” szerint, ha a nemzeti érdekek megkövetelik, akkor ez elsődleges számára.
Megosztás